Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Czym jest histogram?

Czym jest histogram?

Retusz zdjęć jest bardzo popularny w dzisiejszych czasach. Praktycznie każde zdjęcie widziane przez nas zostało poprawione - czy to zdjęcia na Instagramie, w gazecie, a nawet te zrobione przez naszych znajomych. Abyś i Ty mógł upiększać swoje zdjęcia potrzebujesz podstawowej wiedzy, niezbędnej do obróbki zdjęć. Jedną z kluczowych informacji jest to, czym jest histogram.


Kurs fotografii dla każdego

Poznaj od podstaw tajniki świadomej i twórczej fotografii Dowiedz się więcej


Czym jest histogram?

Histogram jest wykresem, który pokazuje nam zależność pikseli jasnych od ich liczby. Pionowe słupki pokazują nam, ile pikseli dla danej jasności się znajduje. W przypadku poniższego wykresu możemy bardzo łatwo stwierdzić, że najwięcej pikseli na tym dokumencie jest w cieniach i światłach, a półtony są lekko obniżone.

histogram

Dokładnie tak działa histogram - pokazuje nam liczbę pikseli o wartościach z zakresu 0 - 255. Oczywiście zależność ta działa tylko wtedy, kiedy wyświetlamy historię jasności pikseli. A zatem histogram pozwala określić ile pikseli jest w danej kategorii światła. Dzięki niemu jesteś w stanie w prosty sposób stwierdzić jakiego typu jest to zdjęcie - czy jest prześwietlone, niedoświetlone, czy w sam raz.

Czerń czy biel?

Nie ma czegoś takiego jak idealny histogram. Każde zdjęcie rządzi się swoimi prawami, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że z jego histogramu można wyciągnąć naprawdę wiele informacji. Najważniejszymi miejscami w histogramie jest jego skrajna prawa i lewa strona. Lewa strona oznacza czerń, a prawa - biel. Czerń w fotografii nie jest najlepsza, ponieważ nie jesteśmy w stanie wyciągnąć z niej żadnej informacji, która jest nam potrzebna do wyretuszowania zdjęcia. Tracimy m. in. możliwość rozjaśnienia cieni, ponieważ dosłownie nic się tam nie znajduje.

Analogicznie jest w przypadku bieli - jest ona nawet częściej znajdowana na zdjęciu niż kolor czarny. Dobrym przykładem jest fotografia nieba ze względu na duże prawdopodobieństwo jego prześwietlenia. To oznacza, że nie będziesz w stanie obniżyć jego jasności. Oczywiście możesz lekko przyciemnić obraz, ale piksele o kolorze białym się nie zmienią, ponieważ jest tam tylko i wyłącznie biel, a brakuje wiadomości, którą mógłbyś później wykorzystać.

Kurs Fotografia krajobrazu

Kurs Fotografia krajobrazu

Zobacz kurs Arrow
Kurs Fotografia nieruchomości

Kurs Fotografia nieruchomości

Zobacz kurs Arrow
Kurs Photoshop dla fotografa

Kurs Photoshop dla fotografa

Zobacz kurs Arrow

Przykładowe histogramy

Skoro już wiemy w jaki sposób odczytywać histogramy, to sprawdźmy kilka z nich.

histogram

Na powyższym obrazku mamy pokazany czarno-biały gradient liniowy. Jego histogram jest praktycznie płaski, z lekką podwyżką zarówno po prawej, jak i lewej stronie. Wykres tego typu jest praktycznie niemożliwy do uzyskania na zdjęciu. Mimo to, nie jest to niczym złym. Układ wykresu, jego krzywizna zależy od konkretnego zdjęcia.

histogram w normie

W kolejnym przypadku mamy zdjęcie chmur. Nie jest ono idealne, aczkolwiek po prawej stronie histogramu jesteśmy w stanie zauważyć niewielki słupek. Oznacza to, że ilość prześwietlonych pikseli jest niewielka. Niesie to nam informację, że z tej fotografii bylibyśmy w stanie sporo uzyskać, np. obniżyć jasność, nie tracąc zbytnio na jakości.

histogram prześwietlony

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku tego zdjęcia. Tutaj można zauważyć, że wszystko co tylko może, jest złe. Po prawej stronie widzimy bardzo duży skok, czyli to palące słońce, a po lewej mamy dużą ilość pikseli zupełnie czarnych. Takie zdjęcie w teorii nie jest najlepsze, ponieważ bardzo ciężko będzie je przerobić. Nie oznacza to jednak, że zdjęcie jest generalnie złe, ponieważ wszystko zależy od tego co fotografujemy. W tym przypadku jedynym ratunkiem byłoby tak naprawdę wykonanie zdjęcia w technice HDR, chociaż to też nie byłaby gwarancja sukcesu.

Sprawdzając histogram jesteśmy w stanie zaoszczędzić swój czas i nerwy. Jeżeli zobaczymy wyraźne piki na obrzeżach wykresu, od razu możemy podjąć decyzję o powtórzeniu zdjęcia, wykonania go w innej porze dnia, czy też inną technologią.


Opublikowane 24 września 2021 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!