Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Czym jest HR i jak rozpocząć pracę w tym zawodzie?

Czym jest HR i jak rozpocząć pracę w tym zawodzie?

Dynamiczny rozwój rynku pracy wymusił powstanie nie tylko nowych profesji, ale i nowych działów, między innymi HR czyli specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi.


Kurs Jak skutecznie rekrutować pracowników

Dowiedz się gdzie szukać najlepszych pracowników, jak sprawnie przeprowadzać proces rekrutacji i wdrażać onboarding! Dowiedz się więcej


HR czyli co?

Skrót HR pochodzi od angielskich słów human resources, co można tłumaczyć jako zasoby ludzkie, a w kontekście biznesowym zarządzanie zasobami ludzkimi lub dział kadr. Zadania takiego działu są bardzo zróżnicowane, a ich znaczenie w funkcjonowaniu całej firmy – nie do przecenienia. Pracownicy HR zajmują się szeroko pojętą polityką personalną firmy, czyli nie tylko rekrutacją nowych pracowników, wysyłaniem ich na kursy i szkolenia, czy motywacją do osiągania jeszcze lepszych wyników, ale i całym działaniem administracyjnym, od kompleksowej obsługi kadrowo-płacowej po kontakt z Urzędem Skarbowym czy ZUS-em. Ostatnimi czasy dział HR ma również realny wpływ na strategię przedsiębiorstw, stając się aktywnym partnerem zarządu firmy. Oznacza to, że praca w tym sektorze wiąże się z dość dużą odpowiedzialnością, dlatego też nie każdy nadaje się do wykonywania tego zawodu.

Human resources

A kto nadaje się na Specjalistę ds. zarządzania zasobami ludzkimi?

Zacznijmy od umiejętności, którymi powinna odznaczać się osoba zainteresowana pracą w dziale kadr. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że praca w HR to praca z ludźmi, co oznacza, że trzeba umieć rozmawiać z innymi, potrafić ich wysłuchać, umiejętnie rozwiązywać konflikty, we właściwy sposób przekazywać informacje, być cierpliwym, empatycznym, dyskretnym. Wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne i komunikacyjne to podstawa, bez nich ciężko będzie odnaleźć się w tym świecie. Ponadto kandydaci na członków zespołów HR powinni być punktualni, skrupulatni oraz myśleć logicznie, gdyż praca ta wiążę się również z dużą ilością dokumentów, które należy starannie, właściwie i terminowo uzupełniać. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na podział, który obowiązuje w większych firmach i dotyczy rozgraniczenia na HR miękki i twardy.

Miękki i twardy HR?

W zakres obowiązków pracowników HR twardego wchodzi przede wszystkim praca z dokumentami, czyli wszelkie tabele, raporty, sprawozdania itp. Dział ten ściśle współpracuje z księgowością. Jest to idealne miejsce dla osób lubiących cyfry i obeznanych w obowiązujących przepisach prawa. W tej pracy niezbędna jest wiedza z kodeksu prawa pracy, przepisów BHP, czy ustaw i rozporządzeń o Ochronie Danych Osobowych. Do zadań osób zajmujących się HR twardym należy między innymi, praca z dokumentami pracowniczymi, sporządzaniem umów, pilnowaniem ewidencji czasu pracy, kontakt z urzędami oraz kontrolowanie, czy przestrzegane są przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Tu niewątpliwie przydaje się dokładność i analityczny umysł.

Specjalista HR

HR miękki odznacza się za to ciągłą pracą z różnymi ludźmi. To do zadań tego działu należy przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, dobór odpowiednich pracowników według ich umiejętności i predyspozycji, oraz dbanie o miłą atmosferę w firmie. Osoby zajmujące się miękkim HR często działają pod presją, rozwiązując i łagodząc powstałe konflikty, prowadząc negocjacje, motywując pracowników czy wprowadzając zmiany, mające na celu lepszą organizację pracy w danej firmie. Tu bardzo istotna jest też znajomość języków obcych, gdyż w międzynarodowych organizacjach pracują osoby z różnych krajów, więc to do działu HR należy dbanie o właściwą komunikację i skuteczne przekazywanie informacji pomiędzy pracownikami.

Kurs Jak skutecznie motywować i budować zaangażowanie pracowników

Kurs Jak skutecznie motywować i budować zaangażowanie pracowników

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak skutecznie rekrutować pracowników

Kurs Jak skutecznie rekrutować pracowników

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak znaleźć pracę - efektywne poszukiwanie zatrudnienia

Kurs Jak znaleźć pracę - efektywne poszukiwanie zatrudnienia

Zobacz kurs Arrow

Jak znaleźć pracę w HR?

Do pracy w HR najczęściej wybiera się osoby z wyższym wykształceniem, często po studiach kierunkowych z zakresu ekonomii, psychologii, finansów, socjologii czy właściwych stanowisku tj. human resources. Można też spróbować swoich sił na rynku po ukończeniu kursów zawodowych, dzięki którym zdobędziemy wymagane kwalifikacje. Bywa też, że dużą rolę odgrywa osobowość. Do pracy z ludźmi trzeba mieć właściwe podejście i nie każdy się z tym rodzi, choć można się tego nauczyć. Oferty pracy można szukać już podczas studiów oraz kursów na dedykowanych stronach zawierających propozycje z całego rynku pracy. Warto też ubiegać się o staże w wymarzonej firmie lub w interesującej nas branży np. IT.

Awans = ciągły rozwój

Branżę HR uznaje się obecnie za jedną z najbardziej stabilnych na rynku, w sumie nie ma się co dziwić, gdyż obecnie ceni się wykwalifikowanych pracowników, a takich potrafią dostarczyć firmie zdolni specjaliści od rekrutacji. Zaczynając pracę w HR od stażu, można sprawnie ubiegać się o stałą pracę, jednak należy czymś się wyróżnić. Ogromną rolę odgrywają w tej branży szkolenia, kursy, w skrócie ciągłe podnoszenie kwalifikacji i umiejętności. Jedynie poprzez ciągły rozwój można piąć się coraz wyżej na drabinie kariery. Jest to branża niezwykle wymagająca, ale i dająca ogromną satysfakcję. Każdego dnia można uczyć się czegoś nowego i ciągle rozwijać, co wiąże się też z większymi zarobkami i spełnieniem zawodowym.

specjalistka HR

Opublikowane 29 września 2021 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!