Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Czym jest inteligencja emocjonalna?

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Inteligencją emocjonalną nazywamy wysoko rozwinięte umiejętności rozpoznawania, kontrolowania i zarządzania własnymi uczuciami. Osoba z wysokim IQ emocjonalnym świetnie sobie radzi również z odczytywaniem i rozumieniem emocji innych ludzi, przez co ma większe szanse na to, by stać się dobrym szefem lub przyjacielem. W jaki sposób można się przekonać, czy jest się jedną z takich osób? Inteligencja emocjonalna charakteryzuje się kilkoma cechami, które opisaliśmy poniżej:


Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Poznaj praktyczne metody, które pomogą Ci zapanować nad stresem i kontrolować emocje. Rozwiń swoją inteligencję emocjonalną i nie pozwól, by emocje przejęły nad Tobą kontrolę w trudnych sytuacjach. Dowiedz się więcej


1. Samoświadomość

Osobę z rozwiniętą inteligencją emocjonalną można rozpoznać po zrozumieniu i akceptacji własnych emocji - tych, które powszechnie uznajemy za dobre i tych, których nikt z nas nie lubi. Stan ten wymaga pracy, zaglądania w głąb siebie i wsłuchiwania się w swój wewnętrzny głos, zwłaszcza w trudniejszych chwilach. Człowiek z dojrzałością emocjonalną nie bagatelizuje uczuć i nie próbuje ich sztucznie zagłuszać. Dąży do tego, aby je zidentyfikować, znaleźć ich źródło i nauczyć się, jak z nimi postępować, aby mieć nad nimi kontrolę.

medytacja i akceptacja własnych emocji

2. Samoregulacja

Zdolność do okiełznania emocji, wyciszenia frustracji i samodzielnego odnalezienia równowagi psychicznej, to cechy osoby z wysokim IQ emocjonalnym. W pracy i w życiu prywatnym przejawiają się między innymi odpornością na stres i umiejętnością kontrolowanej reakcji na negatywne bodźce. Taka osoba nie podejmuje decyzji impulsywnie i nie wybucha pod wpływem presji, a w trudnym czasie rozładowuje nagromadzone emocje w zdrowy sposób, na przykład uprawiając sport lub pielęgnując hobby.

Dzięki samoregulacji, osoby silnie rozwinięte emocjonalnie, mogą się wykazywać asertywnością i są odporne na manipulacje. Nie poddają się również łatwo próbom zastraszenia i wzbudzenia poczucia winy. Potrafią odmawiać grzecznie, lecz stanowczo.

wyciszenie i samoregulacja

3. Motywacja wewnętrzna

Inteligencja emocjonalna, a wraz z nią doskonała zdolność odczytywania uczuć, pozwala szybko wychwycić i uciszyć zalążki demobilizujących myśli. Nie potrzeba wówczas motywacji i zachęty z zewnątrz, aby zrealizować zamierzony plan. Z łatwością również przychodzi podporządkowanie emocji i chwilowych spadków nastroju realizacji określonego celu, nawet jeśli wydaje się być bardzo odległy. Dojrzałość emocjonalna pozwala również na czerpanie dodatkowej motywacji z krytyki otoczenia, która odbierana jest jako wskazówka do dalszego samodoskonalenia i rozwoju w określonym kierunku.

4. Empatia

Osoby inteligentne emocjonalnie wykazują się dużym zainteresowaniem i zrozumieniem dla cudzych uczuć. To są właśnie ci, którzy z cierpliwością i zaangażowaniem wysłuchają, co rozmówca ma do powiedzenia, zadając przy tym pytania. Nie udzielają niechcianych rad, nie oceniają i nie czerpią satysfakcji z cudzych niepowodzeń. Nie oznacza to, że ze strony takiej osoby zawsze usłyszysz superlatywy, niezależnie od sytuacji. Możesz również spodziewać się krytyki, ale zawsze będzie konstruktywna i wyważona tak, aby nie sprawiała niepotrzebnie przykrości.

empatia a inteligencja emocjonalna

5. Umiejętności interpersonalne

Osoby z wysokim IQ emocjonalnym doskonale sobie radzą w relacjach międzyludzkich. Praca w grupie czy też nowe osoby w zespole nie są dla takich osób wyzwaniem. Łatwo nawiązują kontakty i bez trudu się komunikują, dzięki czemu szybko potrafią się odnaleźć w nowo pełnionej roli lub na nowym stanowisku. Świetnie się odnajdują również w napiętych sytuacjach, gdy potrzeba wyciszenia emocji i zażegnania narastającego konfliktu, na przykład pomiędzy współpracownikami.

konflikty, a inteligencja emocjonalna

Czy inteligencję emocjonalną można rozwijać?

Inteligencja emocjonalna nie jest cechą, z którą się rodzimy i umieramy. Jest zestawem umiejętności, które można ćwiczyć i rozwijać, by świadomie i z większą uwagą przyglądać się sobie samemu. Poznanie swoich emocji, nazwanie ich i zrozumienie to pierwszy krok do tego, aby przestać im się biernie poddawać i zacząć nad nimi panować. Jest to proces, który wymaga zapoznania się z odpowiednimi technikami kontroli nad ciałem i umysłem, a także nabrania doświadczenia w wykorzystywaniu ich w życiu codziennym. Dzięki praktyce można zmienić swój sposób myślenia i postrzegania świata, a to jest podwalina dalszego rozwoju emocjonalnego.

rozwój emocjonalny

Czy warto rozwijać inteligencję emocjonalną?

Stres, napięcie, konflikty towarzyszą nam i będą nam towarzyszyć niezależnie od tego, czy potrafimy sobie z nimi radzić, czy nie. Zakłócają życie rodzinne, psują relacje z bliskimi, prowadzą do spadku efektywności i hamują przed rozwojem. Tracąc kontrolę nad własnymi emocjami, tracisz kontrolę nad swoim życiem, zaprzepaszczasz szansę na awans lub sukces w biznesie. Nawet, jeśli posiadasz świetne kwalifikacje, bez dojrzałości emocjonalnej masz mniejsze szanse na to, by sprawnie zarządzać zespołem i zostać szanowanym, docenianym menadżerem.

Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak skutecznie planować i realizować cele

Kurs Jak skutecznie planować i realizować cele

Zobacz kurs Arrow

Jednak, praca z emocjami przynosi korzyści nie tylko w życiu zawodowym. Zyskuje na niej również Twoja rodzina i bliscy, Twoje zdrowie fizyczne, spada ryzyko depresji, rośnie samoocena i pozytywne nastawienie do życia. Tak więc odpowiedź na pytanie - Czy warto rozwijać inteligencję emocjonalną? - jest bardzo prosta. Nie tylko warto, lecz trzeba!


Opublikowane 14 stycznia 2022 r. w kategorii: Rozwój osobisty


Kompleksowe szkolenie dla Skutecznego Managera
Users icon 3061 uczestników
Watch icon 17.5 godzin
Video icon 131 wykładów

Dobre zarządzanie zespołem to klucz do osiągnięcia sukcesu. Dowiedz się jak skutecznie nim kierować, motywować oraz poznaj narzędzia, które Ci w tym pomogą. Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!