Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Czym jest inteligencja emocjonalna?

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Inteligencją emocjonalną nazywamy wysoko rozwinięte umiejętności rozpoznawania, kontrolowania i zarządzania własnymi uczuciami. Osoba z wysokim IQ emocjonalnym świetnie sobie radzi również z odczytywaniem i rozumieniem emocji innych ludzi, przez co ma większe szanse na to, by stać się dobrym szefem lub przyjacielem. W jaki sposób można się przekonać, czy jest się jedną z takich osób? Inteligencja emocjonalna charakteryzuje się kilkoma cechami, które opisaliśmy poniżej:


Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Poznaj praktyczne metody, które pomogą Ci zapanować nad stresem i kontrolować emocje. Rozwiń swoją inteligencję emocjonalną i nie pozwól, by emocje przejęły nad Tobą kontrolę w trudnych sytuacjach. Dowiedz się więcej


1. Samoświadomość

Osobę z rozwiniętą inteligencją emocjonalną można rozpoznać po zrozumieniu i akceptacji własnych emocji - tych, które powszechnie uznajemy za dobre i tych, których nikt z nas nie lubi. Stan ten wymaga pracy, zaglądania w głąb siebie i wsłuchiwania się w swój wewnętrzny głos, zwłaszcza w trudniejszych chwilach. Człowiek z dojrzałością emocjonalną nie bagatelizuje uczuć i nie próbuje ich sztucznie zagłuszać. Dąży do tego, aby je zidentyfikować, znaleźć ich źródło i nauczyć się, jak z nimi postępować, aby mieć nad nimi kontrolę.

medytacja i akceptacja własnych emocji

2. Samoregulacja

Zdolność do okiełznania emocji, wyciszenia frustracji i samodzielnego odnalezienia równowagi psychicznej, to cechy osoby z wysokim IQ emocjonalnym. W pracy i w życiu prywatnym przejawiają się między innymi odpornością na stres i umiejętnością kontrolowanej reakcji na negatywne bodźce. Taka osoba nie podejmuje decyzji impulsywnie i nie wybucha pod wpływem presji, a w trudnym czasie rozładowuje nagromadzone emocje w zdrowy sposób, na przykład uprawiając sport lub pielęgnując hobby.

Dzięki samoregulacji, osoby silnie rozwinięte emocjonalnie, mogą się wykazywać asertywnością i są odporne na manipulacje. Nie poddają się również łatwo próbom zastraszenia i wzbudzenia poczucia winy. Potrafią odmawiać grzecznie, lecz stanowczo.

wyciszenie i samoregulacja

3. Motywacja wewnętrzna

Inteligencja emocjonalna, a wraz z nią doskonała zdolność odczytywania uczuć, pozwala szybko wychwycić i uciszyć zalążki demobilizujących myśli. Nie potrzeba wówczas motywacji i zachęty z zewnątrz, aby zrealizować zamierzony plan. Z łatwością również przychodzi podporządkowanie emocji i chwilowych spadków nastroju realizacji określonego celu, nawet jeśli wydaje się być bardzo odległy. Dojrzałość emocjonalna pozwala również na czerpanie dodatkowej motywacji z krytyki otoczenia, która odbierana jest jako wskazówka do dalszego samodoskonalenia i rozwoju w określonym kierunku.

4. Empatia

Osoby inteligentne emocjonalnie wykazują się dużym zainteresowaniem i zrozumieniem dla cudzych uczuć. To są właśnie ci, którzy z cierpliwością i zaangażowaniem wysłuchają, co rozmówca ma do powiedzenia, zadając przy tym pytania. Nie udzielają niechcianych rad, nie oceniają i nie czerpią satysfakcji z cudzych niepowodzeń. Nie oznacza to, że ze strony takiej osoby zawsze usłyszysz superlatywy, niezależnie od sytuacji. Możesz również spodziewać się krytyki, ale zawsze będzie konstruktywna i wyważona tak, aby nie sprawiała niepotrzebnie przykrości.

empatia a inteligencja emocjonalna

5. Umiejętności interpersonalne

Osoby z wysokim IQ emocjonalnym doskonale sobie radzą w relacjach międzyludzkich. Praca w grupie czy też nowe osoby w zespole nie są dla takich osób wyzwaniem. Łatwo nawiązują kontakty i bez trudu się komunikują, dzięki czemu szybko potrafią się odnaleźć w nowo pełnionej roli lub na nowym stanowisku. Świetnie się odnajdują również w napiętych sytuacjach, gdy potrzeba wyciszenia emocji i zażegnania narastającego konfliktu, na przykład pomiędzy współpracownikami.

konflikty, a inteligencja emocjonalna

Czy inteligencję emocjonalną można rozwijać?

Inteligencja emocjonalna nie jest cechą, z którą się rodzimy i umieramy. Jest zestawem umiejętności, które można ćwiczyć i rozwijać, by świadomie i z większą uwagą przyglądać się sobie samemu. Poznanie swoich emocji, nazwanie ich i zrozumienie to pierwszy krok do tego, aby przestać im się biernie poddawać i zacząć nad nimi panować. Jest to proces, który wymaga zapoznania się z odpowiednimi technikami kontroli nad ciałem i umysłem, a także nabrania doświadczenia w wykorzystywaniu ich w życiu codziennym. Dzięki praktyce można zmienić swój sposób myślenia i postrzegania świata, a to jest podwalina dalszego rozwoju emocjonalnego.

rozwój emocjonalny

Czy warto rozwijać inteligencję emocjonalną?

Stres, napięcie, konflikty towarzyszą nam i będą nam towarzyszyć niezależnie od tego, czy potrafimy sobie z nimi radzić, czy nie. Zakłócają życie rodzinne, psują relacje z bliskimi, prowadzą do spadku efektywności i hamują przed rozwojem. Tracąc kontrolę nad własnymi emocjami, tracisz kontrolę nad swoim życiem, zaprzepaszczasz szansę na awans lub sukces w biznesie. Nawet, jeśli posiadasz świetne kwalifikacje, bez dojrzałości emocjonalnej masz mniejsze szanse na to, by sprawnie zarządzać zespołem i zostać szanowanym, docenianym menadżerem.

Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak skutecznie planować i realizować cele

Kurs Jak skutecznie planować i realizować cele

Zobacz kurs Arrow

Jednak, praca z emocjami przynosi korzyści nie tylko w życiu zawodowym. Zyskuje na niej również Twoja rodzina i bliscy, Twoje zdrowie fizyczne, spada ryzyko depresji, rośnie samoocena i pozytywne nastawienie do życia. Tak więc odpowiedź na pytanie - Czy warto rozwijać inteligencję emocjonalną? - jest bardzo prosta. Nie tylko warto, lecz trzeba!


Opublikowane 14 stycznia 2022 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!