Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Czym są podcasty i dlaczego warto ich słuchać?

Czym są podcasty i dlaczego warto ich słuchać?

Podcasty stały się popularne na całym świecie. Szczególnie w Polsce coraz więcej osób nie tylko chętnie ich słucha, ale także tworzy. Czym są i dlaczego są tak popularne? Co daje słuchanie podcastów? W dzisiejszym wpisie zajmiemy się fenomenem tego typu publikacji. Jesteś ciekaw, dlaczego warto ich słuchać?


Kurs Własny podcast od A do Z

Stwórz własny podcast, który pomoże Ci budować markę osobistą. Naucz się samodzielnie nagrywać, montować i publikować materiały. Docieraj do nowych odbiorców i stwórz zaangażowaną społeczność. Dowiedz się więcej


Czym jest podcast?

Podcastem nazywa się plik dźwiękowy, który udostępniany jest przez kanał RSS. Nie wiesz czym jest kanał RSS? Wiele osób nie pamięta już, że coś takiego istnieje, nie mniej jednak jest to jeden z podstawowych kanałów informacyjnych, do których można mieć łatwy dostęp. RSS to rozszerzenie pliku, który można odsłuchać dzięki specjalnym "czytnikom kanałów". Popularne przeglądarki internetowe (Internet Explorer, Chrome, Mozilla Firefox itp.) mają wbudowany agregator RSS, który pozwala bez problemu odczytywać pliki z tym rozszerzeniem. Jeśli jednak pojawi się kłopot, należy zainstalować odpowiednią aplikację, która kojarzy pliki RSS (piszemy o tym w dalszej części artykułu).

mikrofon do nagrywania podcastu

W przypadku podcastu istotne jest to, że nie jest on audycją na żywo. Dzięki temu słuchacz może go odsłuchać o dowolnej porze (podobnie jak usługi wideo na żądanie — VOD). Nic zatem dziwnego, że wiele osób pokochało tę formę dźwiękową, a podcasty okrzyknięto „radiem XXI wieku”.

Jaka jest historia powstania podcastu?

Jeszcze do niedawna stworzenie audycji, która docierała do setek, a nawet tysięcy odbiorców, było nie lada wyzwaniem. Dziś, kiedy praktycznie każdy ma dostęp do Internetu, audycję można bez problemu stworzyć we własnym domu. Jak się okazuje podcasty nie są niczym nowym, ponieważ pierwsze nagrania trafiły do sieci już w 2000 roku. Prawdziwą popularność zyskały, jednak kiedy na rynku pojawił się pierwszy iPod, któremu wspomniane audycje najprawdopodobniej zawdzięczają swoją nazwę (podcast to połączenie dwóch słów — iPod oraz broadcast). Technologia stworzona przez Apple rozpowszechniła ideę na osobiste odtwarzanie muzyki i plików audio. Udowadniając, że podcasty od pierwszych chwil istnienia są niezwykle popularne, warto podeprzeć się raportem Podcast Research Edison, w którym udowodniono, że już w 2012 roku prawie 30% mieszkańców USA słuchało podcastów.

nagrywanie podcastu

Dlaczego warto słuchać podcastów?

Zastanawiasz się, co podcasty mają takiego w sobie, że warto poświęcić czas na ich słuchanie? Gdyby odpowiedź miała być zawarta w jednym zdaniu, śmiało można byłoby powiedzieć, że jest to jedna z najwygodniejszych form przyswajania rozmaitych treści. Dzięki temu, że słuchasz podcastów, nie musisz skupiać się na obrazie i wideo. Musisz tylko słuchać. A słuchając możesz np. prasować, gotować obiad, czy wykonywać inne czynności.

Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Zobacz kurs Arrow
Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Zobacz kurs Arrow
Kurs Personal Branding - budowanie marki osobistej

Kurs Personal Branding - budowanie marki osobistej

Zobacz kurs Arrow

Jak zatem widać — podcasty to praktyczne audio, które możesz słuchać zawsze i wszędzie, pod warunkiem, że będziesz mieć dostęp do Internetu i do najprostszego smartfona. Podcasty są doskonałe do samochodu. Kiedy stoisz w korkach godzinę lub dwie, możesz włączyć sobie takie audio z treściami, które Cię interesują. Dzięki temu nie tylko nie będziesz poirytowany sytuacją, ale także czas spędzony w aucie nie będzie dla Ciebie zmarnowany. Jest to wprost idealne rozwiązanie dla osób, które np. uczą się języków. W czasie drogi do pracy i z niej możesz przyswoić kilka lekcji i nie musisz szukać dodatkowego czasu na naukę w ciągu dnia. Czyż to nie piękne?

mikrofon i słuchawki

Zawsze szukałeś dodatkowych godzin na zrobienie czegoś dla siebie? Od teraz nie musisz tego robić. Dzięki słuchaniu podcastów w czasie, kiedy robisz inne rzeczy, zyskujesz dla siebie nawet kilka godzin dziennie. Podczas przygotowywania śniadania i parzenia kawy możesz włączyć podcast dotyczący Twojej pracy. Jest to dobry czas, aby zapoznać się z nowinkami, które pomogą Ci rozwinąć zawodowe skrzydła. Zastanawiasz się nad tym, czy nie zrezygnować z etatu? Zapoznaj się z treściami audio biorąc odprężającą kąpiel w wannie.

tablet i mikrofon - nagrywanie podcastu

Dlaczego tak wiele osób słucha podcastów? Nie tylko zależy im na poznaniu wartościowych treści. Okazuje się, że tego typu nagrania audio są powszechnie dostępne. Bez problemu można ich słuchać na smartfonie, laptopie, czy tablecie. Choć podcasty zazwyczaj udostępnione są na stronach twórców, lepszym rozwiązaniem będą stworzone do ich odsłuchiwania darmowe aplikacje. Dzięki nim zawsze i wszędzie będziesz mieć dostęp do wybranych przez Ciebie treści. Jakie aplikacje warto wykorzystać? My chętnie korzystamy ze:

  • Spotify — jej atutem jest zrozumiała i intuicyjna funkcjonalność. Bez problemu możesz przejść od podcastu do muzyki, a także polubić kanał, czy bez problemu znaleźć interesujący Cię podcast;
  • Google Podcast — to jedna z nowszych aplikacji, która powstała w 2018 roku i jest ciągle ulepszana. Apkę charakteryzuje jej minimalizm i czytelność. Minusem dla niektórych osób może być brak możliwości komentowania poszczególnych podcastów;
  • Apple Podcast — dostępna na nośnikach z systemem iOS. Posiada czytelny interfejs, dzieki któremu od razu wiadomo, jak korzystać z aplikacji. Możliwość komentowania i recenzowania podcastów znacznie podnosi jej wartość.

słuchanie podcastu

Zapewne słuchanie podcastów nie zmieni od razu Twojego życia. Niemniej jednak sprawi, że będziesz mógł spojrzeć na pewne rzeczy z innej perspektywy. Warto zatem spróbować choć raz posłuchać interesujących Cię treści. Jesteśmy pewni, że raz odsłuchany podcast sprawi, iż będziesz chcieć więcej.


Opublikowane 15 października 2021 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!