Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
DevOps - co to właściwie jest

DevOps - co to właściwie jest

Dzięki rozwijającym się technologiom potrafimy wszystko robić coraz szybciej, coraz lepiej i przy coraz niższym zużyciu zasobów. Możemy to zauważyć w każdej branży, jednak bez wątpienia IT wiedzie na tym polu prym. Powstają nowe narzędzia i metodologie, a wśród nich również DevOps. Co to właściwie jest?


Kurs Docker dla zaawansowanych

Opanuj zaawansowane techniki pracy z Dockerem i zdobądź umiejętności niezbędne do sprawnej implementacji procesów CI/CD. Dowiedz się więcej


Co to jest DevOps?

Choć o metodzie tej zrobiło się głośno stosunkowo niedawno, nie jest nowinką w świecie IT. Rozprawiano o niej już w 2009 roku na konferencji w Gandawie, otwierającej serię spotkań pod tytułem DevOps Days. Jej czołowe założenie polega na poprawieniu komunikacji i współpracy pomiędzy zespołami developerskimi i administracyjnymi. Stąd też wzięła się nazwa, która łączy w sobie development i operations.

stanowisko devops engineer

DevOps jest więc nowym sposobem realizacji projektów programistycznych, dzięki któremu zaczęły współpracować ze sobą dwa piony wcześniej działające osobno. W jakim celu firmy zaczęły wprowadzać podobne zmiany? Aby usprawnić proces produkcji, któremu za chwilę przyjrzymy się bliżej.

Co się zmieniło dzięki DevOps?

Zanim zaczęto stosować tę metodykę, dwa główne działy, odpowiedzialne za realizację projektu, kierowały się odmiennymi priorytetami i celami. Developerzy dążyli do jak najszybszego ukończenia prac programistycznych i wdrożenia oprogramowania u klienta. Polityka ta jednak kłóciła się z interesami działu administracji, który preferował ograniczanie liczby zmian w kodzie do minimum.

Co wynikało z takiego modelu pracy? Więcej pomyłek, dłuższy czas i koszty realizacji, a także niższa jakość dostarczonego produktu. Tracili na tym wszyscy: przedsiębiorstwo, pracownicy i użytkownicy końcowi.

devops engineer

Rozwiązania dopatrzono się w połączeniu dwóch pionów w jeden zespół, którego członkowie dzielą się między sobą wiedzą i wnioskami. Tak też DevOps funkcjonował na początku i w takiej formie wdrażają go obecnie mniejsze firmy - administratorzy są wprowadzani w podstawy wiedzy produkcyjnej, zaś developerzy rozwijają kompetencje w zakresie utrzymania.

Kolejną zmianą jest żywe zainteresowanie automatyzacją procesów (testowania, analizy, wdrażania i monitorowania) i infrastrukturą chmurową, które stały się nieodłącznym elementem DevOps. Świat IT zyskał więc nie tylko bardzo praktyczną metodologię, ale też szeroki wachlarz nowych narzędzi i technologii.

Zmiany trybu pracy okazały się na tyle skuteczne, że wdraża je coraz więcej firm, a na rynku pojawiło się nowe stanowisko - DevOps Engineer.

devops w it

Iteracyjny model pracy

Bardzo ważną modyfikacją, którą zawdzięczamy DevOps, jest zamiana kaskadowego modelu pracy na iteracyjny. Co to oznacza i jakie przynosi korzyści?

System “tradycyjny”, czyli kaskadowy (inaczej nazywany również waterfall) dzieli proces realizacji projektu na odrębne etapy, następujące kolejno jeden po drugim. Co ważne, aby móc rozpocząć pracę nad następną fazą projektu, trzeba najpierw ukończyć wszelkie zadania z faz poprzednich. Model ten okazał się problematyczny, ponieważ w przypadku potrzeby wprowadzenia modyfikacji na wcześniejszych etapach realizacji, konieczne jest przejście wszystkich kolejnych faz.

Kurs Jenkins - nowoczesny workflow CI/CD

Kurs Jenkins - nowoczesny workflow CI/CD

Zobacz kurs Arrow
Kurs Microsoft Azure od podstaw

Kurs Microsoft Azure od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Kubernetes od podstaw - zarządzanie i automatyzacja kontenerów

Kurs Kubernetes od podstaw - zarządzanie i automatyzacja kontenerów

Zobacz kurs Arrow

Zauważono również, że w czasie procesu realizacji, oczekiwania klienta ulegają zmianom, przez co zespół zmuszony jest do wielokrotnych poprawek. Jak łatwo się można domyślić, tracono ogromne zasoby czasu, a ostatecznie i tak efekt finalny był daleki od ideału.

devops praca w zespole

W modelu iteracyjnym rozprawiono się z tymi niedogodnościami. Na wstępie określa się tu jedynie przybliżone założenia, które są weryfikowane i precyzowane w późniejszym czasie, w trakcie realizacji. Ponadto, zamiast oczekiwania na ukończenie wszystkich prac, fragmenty kodu są udostępniane i testowane na tak wczesnym etapie, jak to możliwe. Tym sposobem, zespół szybko reaguje na ewentualne potrzeby zmian, a końcowe rezultaty są w pełni zgodne z aktualnymi oczekiwaniami klienta.

Dla kogo jest DevOps?

Najwięcej korzyści z tej metody czerpią organizacje, których działalność wymaga częstych, choć niekoniecznie dużych, zmian w infrastrukturze produktu. Co warto podkreślić, branża IT wcale nie ma tu monopolu, choć tak by się mogło wydawać. Równie chętnie z DevOps korzystają firmy w sektorach ecommerce, bankowości, telekomunikacji, mediów i innych. Przykładów nie trzeba daleko szukać: Google, Netflix, Etsy, Facebook, Amazon. W przypadku wspomnianych gigantów, wdrożenie kodu następuje nawet kilkaset razy dziennie!

devops w firmie

Czy DevOps ma przyszłość?

Firmy, które zdecydowały się na wdrożenie DevOps, widzą w tej metodzie o wiele więcej, niż tylko automatyzację i kulturę pracy. Rozumieją, że dostawca, który potrafi działać szybciej, sprawniej i z lepszym rezultatem niż konkurencja - wygrywa. Nie dziwią więc statystyki, które mówią, że 77% amerykańskich przedsiębiorstw deklaruje zastosowanie DevOps w procesie wdrożeniowym lub ma takie rozwiązanie w najbliższych planach.


Hosting stron z Amazon Web Services

Wykorzystaj potencjał Amazon Web Services i naucz się profesjonalnie hostować strony Dowiedz się więcej


Badania wykazują również, że firmy, które w najwyższym stopniu zaadaptowały tę metodę, osiągają największe sukcesy na polu cybersecurity (sprawdź nasz artykuł o cybersecurity). Wnioski nasuwają się same. Skoro bezpieczeństwo jest obecnie numerem jeden na listach “To do” całego świata, to i DevOps może jedynie przybierać w siłę.


Opublikowane 3 marca 2022 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!