Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
DevOps Engineer - co robi, ile zarabia i jak nim zostać

DevOps Engineer - co robi, ile zarabia i jak nim zostać

Firmy z branży IT często wdrażają metodykę DevOps w pracy nad swoimi projektami. Do tego potrzebny jest DevOps engineer i dlatego można znaleźć wiele ofert pracy dla tego rodzaju inżynierów. W pierwszej chwili może się wydawać niejasne, czym w ogóle taki DevOps engineer się zajmuje. Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Poznasz też umiejętności potrzebne, by dostać się na to stanowisko oraz uzyskiwane na nim zarobki.


Kurs Jenkins - nowoczesny workflow CI/CD

Opanuj Jenkins od podstaw, naucz się automatyzować zadania i zostań mistrzem DevOps. Dowiedz się więcej


Czym jest DevOps?

Nazwa DevOps oznacza połączenie development i operations. Pod tą nazwą kryje się metodyka pracy w IT polegająca na automatyzowaniu i koordynowaniu pracy zespołów developerów odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania (development) oraz jego utrzymanie (operations). Dzięki temu unika się wielu problemów podczas tworzenia i ulepszania aplikacji lub innych projektów.

schemat CI CD

Zadania DevOps engineer’a

DevOps engineer zajmuje się wprowadzaniem w życie praktyk DevOps, takich jak CI/CD piepeline, polegające na automatyzacji pracy developerów nad rozwojem aplikacji. Musi on rozumieć cykl rozwoju aplikacji i dobrze znać narzędzia służące praktykom DevOps. Działa na każdym etapie pracy nad projektem. Od fazy planowania, przez rozwój, testowanie, wdrażanie i uruchamianie, po monitorowanie projektu w środowisku produkcji.

Na stanowisku DevOps engineer’a potrzebne jest łączenie umiejętności twardych z miękkimi. Człowiek taki koordynuje działania zespołów, ale też musi się znać od różnych stron na działaniu aplikacji. Na ich programowaniu i jednocześnie na zarządzaniu nimi. Zadania konkretnego DevOps engineer’a zależą od organizacji, w której pracuje, ale typowo zajmuje się on rzeczami takimi, jak przygotowywanie i nadzorowanie narzędzi CI/CD, dbanie o infrastrukturę i monitorowanie bezpieczeństwa. Może on też zajmować się uczeniem i promowaniem zasad DevOps w organizacji.

stanowisko devops engineera

Umiejętności DevOps engineer’a

Wymagania, jakie trzeba spełnić, żeby pracować na tym stanowisku, są różne w zależności od konkretnej oferty pracy. Generalnie od inżyniera DevOps należy oczekiwać, że będzie znał związane z tym zawodem praktyki, narzędzia i języki programowania. Można tu wymienić następujące umiejętności:

  • dobra znajomość systemów Windows i Linux;
  • tworzenie i administrowanie infrastrukturą, co obejmuje między innymi fizyczne serwery i technologie chmurowe, takie jak AWS i Azure;
  • pisanie skryptów w językach takich jak Bash, Python, Perl, Go lub Ruby. Przydatna jest też znajomość innych języków programowania, na przykład C++ bądź Java;
  • posługiwanie się narzędziami do konteneryzacji i automatyzacji takimi jak Jenkins, Ansible, Kubernetes, Docker, Puppet i Git;
  • znajomość języka angielskiego.
Kurs CI/CD od podstaw - dobre praktyki DevOps

Kurs CI/CD od podstaw - dobre praktyki DevOps

Zobacz kurs Arrow
Kurs Kubernetes od podstaw - zarządzanie i automatyzacja kontenerów

Kurs Kubernetes od podstaw - zarządzanie i automatyzacja kontenerów

Zobacz kurs Arrow
Kurs Microsoft Azure od podstaw

Kurs Microsoft Azure od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Zarobki

To, ile zarabia DevOps, zależy od jego doświadczenia i od formy podjętej współpracy (umowa o pracę, B2B). Zawarcie umowy B2B wiąże się z większym wynagrodzeniem otrzymywanym od pracodawcy. Na przykład portal NoFluffJobs podawał w 2022 roku, że młodszy specjalista z umową o pracę zarabia 6 700 – 10 000 zł, a na B2B zarobki wynoszą 9 000 – 14 000 zł.

Kwoty różnią się też w zależności od portalu, który je podaje. Zdaniem praca.money.pl obecne zarobki młodszego specjalisty (bez podziału na formę współpracy) wynoszą 5 150 – 7 180 zł brutto. Portal wynagrodzenia.pl podaje tu kwotę 6 230 – 9 000 zł. Według tego samego portalu w kwotach netto młodszy specjalista zarabia 4 577 – 6 465 zł.

Specjalista zarabia 9 500 – 15 520 zł brutto, starszy spec. 12 690 – 19 600 zł według wynagrodzenia.pl, a na stronie praca.money.pl podane kwoty to odpowiednio 7 650 – 12 090 zł i 10 520 – 17 210 zł.

continuous development i continuous delivery

Podsumowanie

Podsumowując, DevOps engineer zajmuje się wprowadzaniem praktyk DevOps w pracy nad projektami IT. Łączy umiejętności rozwoju oprogramowania z zarządzaniem nim. Jego zarobki są stosunkowo wysokie i istnieje w nich duży rozrzut zależny od doświadczenia.

Żeby zostać DevOps engineer’em potrzebne jest opanowanie wielu niełatwych umiejętności i są one ważniejsze, niż ukończone studia. Jest wiele sposobów na zdobycie potrzebnych zdolności i wiedzy. Możesz zdobyć je pracując na innym stanowisku. Jeśli jednak inżynier DevOps ma być Twoją pierwszą pracą w IT, powinieneś rozważyć kompleksowe kursy takie jak nasza ścieżka kariery DevOps Engineer.


Opublikowane 30 marca 2023 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!