Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
5 powodów dlaczego szkolenia online są bardziej efektywne niż poradniki/książki

5 powodów dlaczego szkolenia online są bardziej efektywne niż poradniki/książki

Zdobywanie i poszerzanie kwalifikacji wpisało się już na stałe w nasze życie zawodowe. W każdej branży, na każdym stanowisku prędzej czy później zachodzi potrzeba zdobywania nowej lub aktualizowania starej wiedzy. Co wówczas wybrać? Książkę czy szkolenie online? Jeśli jesteś tradycjonalistą przekonanym, że książki są najlepszym źródłem wiedzy - koniecznie przeczytaj ten artykuł. Wyjaśniamy bowiem, dlaczego szkolenia online są bardziej efektywne niż poradniki i książki.


Wybierz swoją ścieżkę kariery

Odpowiedz na pytania przygotowane przez naszych specjalistów, a my dopasujemy ścieżkę rozwoju do Twoich preferencji.


kobieta ucząca się z kursu online na tablecie

Nauka od podstaw

Pierwszą zaletą, a jednocześnie cechą, która sprawia, że szkolenia online są bardzo efektywne, jest przekazywanie wiedzy od podstaw. Przewagą w tym punkcie nad innymi formami kształcenia jest możliwość pokazania, zademonstrowania na ekranie czynności, o których prowadzący mówi. Dzięki temu nauczyć się można absolutnych, fundamentalnych podstaw w każdej branży. Przykłady? Jeśli kiedykolwiek szukałeś podpowiedzi, jak znaleźć lub wykorzystać określoną funkcjonalność w programie lub aplikacji, to doskonale wiesz, że czytanie instrukcji jest trudnym doświadczeniem. Spójrz, jak wygląda zamiana wierszy na kolumny w Excel według poradnika Microsoft:

poradnik firmy microsoft do excela

Jednorazowo, dla uzupełnienia informacji, można z takiego poradnika skorzystać. Ale czy wyobrażasz sobie, że można opanować obsługę MS Office w ten sposób?

Inny przykład. Nauka malarstwa lub rysunku - jak opisać prawidłowe techniki trzymania pędzla lub ołówka? Jak nauczyć rozpoznawać dobrej jakości narzędzia?

Kolejny przykład. Jak zaprezentować komunikację niewerbalną w książce? Jak pokazać, że ten sam komunikat opatrzony innymi gestami wypada w przekazie zupełnie inaczej?


Wybierz swoją ścieżkę kariery

Odpowiedz na pytania przygotowane przez naszych specjalistów, a my dopasujemy ścieżkę rozwoju do Twoich preferencji.


Zaangażowanie i interakcja

Niektóre szkolenia online dają możliwość wzięcia udziału w dyskusji na drodze komentarzy lub forum. Możesz zadawać pytania, wyjaśniać niezrozumiałe kwestie, poprosić o jakąś poradę lub wskazówkę. Dużo cennych informacji przynosi też zapoznanie się z pytaniami innych uczestników - możesz poznać dzięki temu trudności i rozwiązania, z którymi być może również się zetkniesz w przyszłości.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że możliwość brania udziału w dyskusji zyskujesz na pewien okres lub bezterminowo. Jest to o tyle istotne, że najwięcej pytań i wątpliwości rodzi się w czasie praktycznego wykorzystywania zdobytej wiedzy.

Wszystkich tych elementów brakuje książkom i poradnikom nastawionym jedynie na przekaz, a nie interakcję.

Nauka ze szkolenia online odtwarzanego laptopie

Egzaminy i testy wiedzy

Jednym z najskuteczniejszych sposobów utrwalania wiedzy jest przypominanie sobie jej małymi partiami. Taką możliwość dają szkolenia online. W wielu przypadkach w czasie trwania kursu, na podsumowanie działu lub modułu należy wypełnić test wiedzy i przejść go pozytywnie. Zatem już na etapie nauki masz szansę zlokalizować luki w zasobie informacji i przypomnieć sobie wybraną partię materiału.

Co ważne również, uzyskanie certyfikatu uzależnione jest od pozytywnego rezultatu egzaminu końcowego. Wynik negatywny wiąże się z koniecznością przystąpienia do egzaminu ponownie, aż do skutku.

Zarówno testy, jak i egzamin możesz wykonać ponownie po jakimś czasie, jeśli zechcesz sprawdzić stan swojej wiedzy.

przybory do nauki i notowania

Najnowsza wiedza

Rynek e-edukacji reaguje na wszelkie nowinki o wiele szybciej niż wydawnictwa. Szybciej dotrzesz do aktualnej wiedzy z pomocą kursów lub szkoleń niż z pomocą książek. Warto podkreślić, że w większości przypadków raz zakupiony kurs jest aktualizowany w przyszłości, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Zyskujesz w ten sposób bezterminowy dostęp do wiedzy, na którą możesz liczyć. Książki takiego komfortu niestety nie dają. Jeżeli informacje w danej pozycji uległy przedawnieniu, konieczne jest zakupienie kolejnej książki.


Wybierz swoją ścieżkę kariery

Odpowiedz na pytania przygotowane przez naszych specjalistów, a my dopasujemy ścieżkę rozwoju do Twoich preferencji.


Ciekawa forma przekazu

Szkolenia online są bardziej przystępnym i mniej nużącym źródłem wiedzy niż poradniki lub książki. Jest to ważne zwłaszcza dla tych, którzy w ciągu dnia mają wiele innych obowiązków, więc trudno im jest wygospodarować czas na naukę w najlepszym momencie dnia. Dokształcanie się często zostawiamy na te chwile, gdy wszystkie inne zadania są już wykonane, a więc i świeżości umysłu może czasami brakować. Książka, z racji swej monotonnej i jednolitej formy przekazu, szybko staje się nużąca i trudna w odbiorze.

Podkreślmy również, że łatwiej jest zrozumieć i zapamiętać omawiane zagadnienie, gdy zostanie nam ono przedstawione w sposób ciekawy i urozmaicony. W przypadku szkoleń online nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować prezentację, infografikę czy też pokazać materiał wideo. Książkom tej elastyczności zdecydowanie brakuje, przez co przyswajanie wiedzy z ich pomocą też jest mniej efektywne.

nauka online z kursu - sporządzanie notatek

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że szkolenia online są ciekawą propozycją dla tych wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje. Są nie tylko przystępne cenowo, różnorodne i wygodne, ale też skuteczne, na czym przecież najbardziej powinno nam zależeć. E-learning jest przy tym najmniej obciążającą formą przekazu. Nie musisz wychodzić z domu, aby je kupić, nie musisz też czekać na kuriera z przesyłką. Z kolei po zakupie - dostęp do materiałów masz w każdym miejscu ze swojego smartfona.


Opublikowane 11 kwietnia 2023 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!