Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Dlaczego warto nauczyć się języka Python?

Dlaczego warto nauczyć się języka Python?

Istnieje całe mnóstwo języków programowania, co nie znaczy, że wszystkie są sobie równe. Początkujący programiści powinni wybrać stosunkowo łatwy język – prosty, popularny, uniwersalny i oferujący duże wsparcie społeczne i w postaci bibliotek. Na rozpoczęcie swojej przygody z programowaniem wielu specjalistów poleca język Python. Sprawdzamy, co charakteryzuje Pythona i dlaczego warto poznać tajniki programowania w tym języku.


Kurs Programowanie w Python dla dzieci i młodzieży

Naucz się programowania w Pythonie od zera. Niezależnie od wieku i Twojego poziomu doświadczenia, z tym kursem zrobisz pierwszy krok, który pozwoli Ci pisać własne programy. Dowiedz się więcej


Czym charakteryzuje się język programowania Python?

Zanim o zaletach, jakie może przynieść nauka Pythona, najpierw kilka słów o samym języku programowania, który powstał już w 1991 roku. Autorem Pythona jest Holender Guido van Rossum, a obecnie dostępna jest już jego trzecia wersja – Python 3. Wbrew temu, co się może wydawać, swojej nazwy nie zawdzięcza on wężom z podrodziny dusicieli, ale... cyrkowi Monty Pythona.

Python powstał na bazie ABC i Bash. Jest on intuicyjny, przejrzysty i prosty do nauczenia. Van Rossum chciał bowiem, aby programiści więcej czasu spędzali na kodowaniu kosztem czytania i analizowania kodu. Stąd jest to język polecany dla początkujących programistów.

programowanie w python

Ogromną popularność język Python zyskał w latach 2017-2018, w momencie szybkiego rozwoju analizy danych (Data Science). Wcale nie gorzej jest dzisiaj. Właśnie Python otrzymał nagrodę języka programowania roku 2020 według TIOBE. Nic w tym dziwnego, ponieważ przy swoich wszystkich innych zaletach jest on językiem bardzo uniwersalnym, służącym tworzeniu aplikacji, stron internetowych, serwisów społecznościowych czy gier.

5 powodów, dlaczego warto nauczyć się programowania w Python?

Jest wiele powodów, które sprzyjają decyzji o podjęciu nauki programowania w języku Python. Poniżej skupiliśmy się na pięciu przesłankach.

Powód 1. Dobre zarobki

Branża IT rozwija się niezwykle dynamicznie, stąd pracodawcy usilnie poszukują programistów. Najwięcej zarobić możemy w dużych miastach, będąc zatrudnionym przez największe korporacje. Co jest zrozumiałe, duże znaczenie ma doświadczenie na stanowisku programisty i staż pracy. Według raportu Sedlak & Sedlak mediana wynagrodzeń brutto na stanowisku programisty Python wygląda następująco:

  • Młodszy specjalista programowania Python – 5 500 złotych/miesiąc.
  • Specjalista programowania Python – 8 820 złotych/miesiąc.
  • Starszy specjalista programowania Python – 12 150 złotych/miesiąc.
Python Developer

Python Developer

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty Python - Level 1

Fundamenty Python - Level 1

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty Python - Level 2

Fundamenty Python - Level 2

Zobacz kurs Arrow

Oczywiście programista może też liczyć na inne benefity. Należą do nich np. karnety na siłownie i do klubów fitness. Nie bez znaczenia jest elastyczny czas pracy i możliwość pracy w zdalnym czy hybrydowym modelu zatrudnienia. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dzisiaj, kiedy praca w wielu zawodach może być z dnia na dzień ograniczona lub całkowicie zawieszona wskutek lockdownów.

Powód 2. Prostota

Python to jeden z najprostszych i naturalny język programowania. Kod jest krótszy, a przy tym zdecydowanie prostszy w rozumieniu. Prosta składnia języka Python sprawia, że jest on nawet porównywany ze standardowym angielskim. Dlatego Python jest zalecany nauce programowania nawet dzieciom. Jednocześnie to język bardzo wydajny, co jest istotne dla osób zajmujących się analizą danych (szczególnie Big Data). Python jest również bardzo prosty w instalacji.

Powód 3. Popularność

Liczne zalety sprawiają, że Python jest jednym z popularniejszych języków wykorzystywanych przez programistów, m.in. obok Java, SQL, HTML/CSS czy JavaScript, wyprzedzając C++ czy C#. Niezależnie od rankingów popularności języków programowania Python zawsze znajduje się czołówce. Szacuje się, że na całym świecie z tego języka programowania korzysta przynajmniej 2,5 mln programistów. W Polsce ich liczba szacowana jest na ok. 40 tys.

Python

Powód 4. Uniwersalność

Python pozwala kodować obiektowo, strukturalnie i funkcjonalnie. Język ten świetnie nadaje się m.in. do tworzenia usług i serwisów społecznościowych (np. YouTube, Uber, Facebook, Instagram, Google, Pinterest, PayPal, Netflix, Spotify, Dropbox), aplikacji webowych, aplikacji desktopowych, dynamicznych stron internetowych czy gier i aplikacji wykorzystujących 2D i 3D (np. Battlefield, World of Tanks). Jest też prawdopodobnie najlepszym wyborem do programowania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (więcej na ten temat znajdziesz tutaj).

Skoro jest to tak wszechstronny język programowania, nie ma nic dziwnego w tym, że korzystają z niego bardzo różne działy analityczne oraz IT. Oprócz tego ma on szerokie zastosowanie w branży finansowej (m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie, fundusze hedgingowe). Co ważne, Python to język obiektowy, a jest to koncepcja kluczowa dla wielu innych języków programowania.

kodowanie w python

Powód 5. Wsparcie bibliotek

Duża zaletą Pythona jest bardzo bogata biblioteka standardowa, w której znajdują się najczęściej używane funkcje. To nawet przeszło 200 tys. pakietów, co upraszcza i skraca pisanie kodu. Nie ma bowiem obowiązku tworzenia powszechnych funkcji samodzielnie. Wystarczy skorzystać z gotowych rozwiązań dostępnych w bibliotece.

Podsumowując, bez wątpienia Python jest jednym z lepszych języków programowania, zwłaszcza dla początkujących. Mimo iż ma on już 30 lat, z pewnością programiści Python będą mogli liczyć na zatrudnienie za 10 czy 20 lat, szczególnie w dobie szybkiego, dynamicznego rozwoju branży IT. Programiści Python nie powinni narzekać na brak ofert pracy. Niezłe są też zarobki, a sama praca może być wykonywana zdalnie.

Fundamenty programowania w języku Python

Fundamenty programowania w języku Python

Zobacz kurs Arrow
Kurs Django - aplikacje webowe od podstaw

Kurs Django - aplikacje webowe od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Data Science w Python - wprowadzenie do analizy danych

Kurs Data Science w Python - wprowadzenie do analizy danych

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 2 grudnia 2021 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!