Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Dlaczego warto segregować odpady? 5 powodów

Dlaczego warto segregować odpady? 5 powodów

Każdy z nas generuje ogromne ilości odpadów. Problem ten jest powszechnie znany, a do tego większość osób zdaje sobie sprawę z faktu, że segregacja śmieci może w znacznym stopniu zahamować proces zanieczyszczania środowiska. Niestety część z nas nadal podchodzi do tego tematu z przymrużeniem oka. Dlatego w tym wpisie spróbujemy przekonać Was, że warto segregować odpady.

1. Zapobiegaj skażeniu środowiska

Według danych GUS przeciętny mieszkaniec naszego kraju w 2019 roku wygenerował 332 kg opadów. Niestety liczby te stale rosną. Niesegregowane śmieci trafiają na składowiska odpadów, które zanieczyszczają pobliskie tereny. Rozkładające się odpady powodują skażenie gleby, powietrza oraz wód powierzchniowych i podziemnych, co stanowi zagrożenie dla wszystkich organizmów żywych zamieszkujących otoczenie wysypiska. Coraz częściej dochodzi też do pożarów na składowiskach śmieci, które silnie zanieczyszczają powietrze i mogą być zagrożeniem również dla zdrowia i życia ludzi. Segregacja znacznie ogranicza ilość odpadów trafiających na wysypiska, co w perspektywie czasu ma ogromne znaczenie.

zanieczyszczona odpadami plaża

2. Ograniczaj zużycie zasobów naturalnych

Segregacja odpadów pozwala na ich recykling i ponowne wykorzystanie. Wiele przedmiotów codziennego użytku, takich jak papier toaletowy, zeszyty, długopisy, a nawet buty, czy meble ogrodowe są produkowane z przetworzonych odpadów. W ten sposób śmieci, które trafiły by na wysypisko, okazują się dla nas przydatne. Do tego ograniczamy zużycie zasobów naturalnych – np. ropy naftowej do produkcji tworzyw sztucznych, czy drzew do produkcji papieru. Ograniczenie wycinki drzew przyczynia się też do poprawy jakości powietrza i zmniejszenia zawartości dwutlenku węgla w atmosferze.

recykling odpadów

3. Oszczędzaj pieniądze

Być może argumenty związane z ochroną naszej planety nie przekonają wszystkich do segregacji śmieci. Jest jeszcze jeden poważny powód, dla którego warto segregować odpady – jest to po prostu opłacalne. W naszym kraju segregacja śmieci jest obowiązkowa, a za jej brak naliczane są dodatkowe opłaty – stawki mogą być zdecydowanie wyższe!

4. Zadbaj o przyszłość kolejnych pokoleń

Segregując odpady, przyczyniasz się również do poprawy stanu środowiska w przyszłości. Dajesz przykład innym, również najmłodszym, zwiększając ich świadomość ekologiczną i przekazując dobre wzorce zachowań. W ten sposób troszczysz się o stan naszej planety dla przyszłych pokoleń!

zwierzęta żyjące w zanieczyszczonym środowisku

5. Segregacja odpadów jest prosta

Na początku segregacja odpadów może wydawać się nieco problematyczna - przyporządkowanie niektórych śmieci może wydawać się mało intuicyjne – np. wyrzucanie kartonów po mleku i napojach do odpadów z tworzyw sztucznych. W rzeczywistości jest to bardzo proste. Dobrym pomysłem na początek może być wywieszenie tabeli z zasadami segregacji śmieci w widocznym miejscu. W ten sposób w razie wątpliwości, szybko upewnisz się do jakiego pojemnika powinieneś wyrzucić dany odpad. Po krótkim czasie zauważysz, że „ściąga” nie jest Ci już potrzebna.

Odpady dzielimy na 5 grup – tyle samo jest kolorów pojemników na śmieci:

  • żółty – metale i tworzywa sztuczne
  • zielony – szkło
  • niebieski – papier
  • brązowy – odpady bio
  • czarny – odpady zmieszane

Jak widać problem z generowaniem ogromnej ilości odpadów jest bardzo poważny i tylko od nas zależy, czy sobie z nim poradzimy. Segregując śmieci ratujesz planetę dla siebie i przyszłych pokoleń, a jednocześnie oszczędzasz pieniądze.

krajobraz skażony odpadami

Opublikowane 12 października 2021 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!