Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Nauka programowania to w rzeczywistości długa lista korzyści dla dziecka. Młody człowiek nie tylko poznaje nowe technologie, ale również zaczyna je rozumieć i wykorzystywać do własnych potrzeb. To jednak tylko część zalet.


Kurs programowanie dla dzieci
4.9
star star star star star
(71 ocen)

Jak sprawić, aby programowanie było dla Twojego dziecka pożyteczną zabawą... Dowiedz się więcej


dzieci

Uczenie dzieci programowania to coraz silniejsza tendencja na całym świecie. Doświadczenia wielu krajów pokazują, że poznawanie zasad kodowania i języków programowania przynosi doskonałe efekty już w przypadku najmłodszych dzieci. Również w Polsce liczne fundacje oraz firmy organizują specjalne kursy programowania dla najmłodszych. Dodatkowo od 1 września 2016 roku ruszył rządowy program „Pilotaż Programowania”, którego celem jest wdrożenie i sprawdzenie w praktyce szkolnej powszechnej nauki programowania, która w przyszłości miałaby objąć również przedszkola. Warto podkreślić, że tego rodzaju działania, których zadaniem jest upowszechnienie umiejętności kodowania, nie są realizowane tylko po to, żeby w przyszłości więcej osób wykonywało zawód programisty. Za nauką programowania przemawia wiele argumentów. Oto kilka z nich.


1. Programowanie uczy logicznego myślenia


Ludowe powiedzenie głosi, że na naukę nigdy nie jest za późno. Dziś wiemy już doskonale, że także nigdy nie jest za wcześnie. Programowania można z powodzeniem uczyć dzieci, które nawet nie ukończyły jeszcze 3 lat. Okazuje się, że im młodsza pociecha, tym szybciej przyswaja wiedzę. Oczywiście należy przystosować metody nauczania i narzędzia do wieku dziecka. Jedną z ważniejszych korzyści z nabywania umiejętności kodowania jest nauka logicznego myślenia. Programowania to między innymi zdolność analizowania. Kodowanie nie ogranicza się tylko do pisania instrukcji i funkcji, to proces rozważania wielu różnych aspektów, przewidywania skutków użycia określonych rozwiązań. To wszystko towarzyszy dziecku podczas nauki programowania, ucząc je analizowania różnych wariantów wydarzeń, wysnuwania wniosków i precyzowania przesłanek. Programowanie uczy po prostu myślenia.


bloczki

2. Programowanie wspiera kreatywność


Programowanie to również nauka kreatywności, nabywanie umiejętności poszukiwania rozwiązań. Dzieci uczą się, że do konkretnego problemu czy zadania programistycznego można podchodzić w różny sposób, poszukują ciekawych dróg, prowadzących do wyznaczonego celu, a przy okazji doskonale się bawią. Warto pamiętać, że programowanie to tworzenie, konstruowanie nowych budowli w postaci oprogramowania z małych elementów, charakterystycznych dla wybranych języków programowania. Przypomina to trochę budowanie obiektów za pomocą klocków, czyli zabawę uwielbianą przez większość dzieci.


3. Programowanie uczy rozwiązywania problemów


Rozwiązywanie problemów to kluczowa umiejętność, która przydaje się w życiu każdego człowieka. Programowanie jest doskonałym sposobem na rozwijanie tego typu umiejętności u osób w różnym wieku, a szczególnie u dzieci. Maluchy poznają komendy, dzięki którym mogą osiągnąć określony cel, uczą się także, w jaki sposób rozłożyć, duży, złożony problem na szereg małych, mniej skomplikowanych, a tym samym łatwiejszych do rozwiązania. Dzięki programowaniu dzieci dowiadują się, jak podchodzić do problemów i zagadnień oraz jak je analizować, wyrabiają w sobie nawyk poszukiwania lepszych i bardziej wydajnych rozwiązań.


4. Programowanie pomaga odnaleźć się w świecie technologii


Komputery i zaawansowana, cyfrowa technologia otacza nas wszędzie, towarzyszy człowiekowi w coraz większej liczbie obszarów życia. Ta tendencja będzie jeszcze nasilała się w najbliższych latach. Współczesny człowiek musi posiadać umiejętność odnajdywania się w świecie zdominowanym przez nowe technologie, a im wcześniej się tego nauczy, tym lepiej. Nauka programowania pozwala dzieciom przejść od biernych konsumentów cyfrowych rozwiązań do świadomego ich wykorzystywania. Poznawanie tajników programowania to także zdolność rozumienia nowych technologii i odkrywanie ich możliwości.


dzieci

5. Programowanie to inwestowanie w zawodową przyszłość dziecka


Oczywiście nie każde dziecko, które uczy się programowania, musi zostać zawodowym programistą. Dla wielu maluchów będzie to po prostu dobra zabawa i zajęcia skutecznie wspierające ich rozwój. Na pewno jednak część z tych dzieci odkryje w sobie pasję do programowania i zechce związać z tym zajęciem swoją karierę zawodową. Warto podkreślić, że właściwie wszystkie wysoko rozwinięte kraje cierpią na niedobór programistów. Nie inaczej jest w Polsce. Eurostat szacuje, że na naszym rynku brakuje ponad 50 tys. koderów. Uczenie dzieci programowania to inwestowanie zarówno w ich zawodową przyszłość, jak i szansa na pozyskanie nowych talentów dla branży IT.

Kurs Unity - tworzenie gier 2D

Kurs Unity - tworzenie gier 2D

Zobacz kurs Arrow
Kurs Programowanie w Python dla dzieci i młodzieży

Kurs Programowanie w Python dla dzieci i młodzieży

Zobacz kurs Arrow
Kurs Unity - tworzenie gier 3D

Kurs Unity - tworzenie gier 3D

Zobacz kurs Arrow

Coraz częściej programowanie jest określane „językiem przyszłości”, a umiejętność kodowania już wkrótce może okazać się jedną z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców. Dostrzega to coraz więcej państw, wprowadzając u siebie zajęcia z kodowania w szkołach. Na szczęście również w Polsce zauważono potencjał kodowania i jego pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Być może już wkrótce każde polski maluch będzie poznawał tajniki programowania tak, jak uczy się języka obcego czy matematyki.Opublikowane 4 stycznia 2017 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!