Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
7 powodów, dla których warto uczyć dzieci programowania

7 powodów, dla których warto uczyć dzieci programowania

Programowanie to przedmiot coraz częściej spotykany w szkołach na całym świecie. Wielu rodziców ma obawy, czy w tak młodym wieku ich dzieci powinny posiąść tę umiejętność. Warto mieć na uwadze, że współczesny świat i zachodzące w nim zmiany ciężko wyobrazić sobie bez programowania. Specjaliści szacują, że za kilka lat programowanie będzie odgrywało ogromną rolę w życiu każdego człowieka, co za tym idzie — również zarobki programistów znacznie wzrosną. Czy jest to jednak aspekt, który powinien przekonać rodziców, że ich dziecko powinno uczyć się programowania? Jakie inne korzyści płyną z takiej nauki? Kiedy zacząć? Pytań rodzi się mnóstwo, dlatego w dzisiejszym wpisie chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego tematu.


Kurs Programowanie w Python dla dzieci i młodzieży

Naucz się programowania w Pythonie od zera. Niezależnie od wieku i Twojego poziomu doświadczenia, z tym kursem zrobisz pierwszy krok, który pozwoli Ci pisać własne programy. Dowiedz się więcej


Z artykułu dowiesz się:

1. Kiedy najlepiej rozpocząć naukę programowania?
2. Poznasz 7 powodów dlaczego warto uczyć dzieci programowania

nauka programowania dla dzieci

Nie da się ukryć, że komputery zmieniały i nadal zmieniają świat. Oznacza to, że programiści byli i będą zawsze potrzebni. Dlatego też, jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku świetlaną przyszłość, programowanie będzie doskonałym rozwiązaniem. Szczególnie że można uczyć się go poprzez zabawę.

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę programowania?

Naukę programowania najlepiej rozpocząć, kiedy jest się dzieckiem. Zasada jest podobna jak przy nauce języków obcych — im wcześniej, tym lepiej. Zatem na kurs programowania można zapisać naprawdę małe dzieci, które chłoną wiedzę jak przysłowiowa gąbka. Jeżeli masz wątpliwości, pamiętaj, że nauka programowania to nie tylko siedzenie przed komputerem i podążanie za wcześniej wyznaczonymi schematami. Dzięki niej dziecko rozwinie wiele umiejętności, które przydadzą mu się w dorosłym życiu. Dziecko, które stworzy swoją pierwszą w życiu aplikację lub grę, z pewnością nabierze wiary w swoje umiejętności. Nie jest to jedyna zaleta, jak płynie z nauki programowania najmłodszych.

W szkołach programowania uczą się już najmłodsze dzieci — w wieku 6 - 8 lat. W tym wypadku wykorzystuje się specjalne roboty programowalne, które nie wymagają od dzieci umiejętności sprawnego czytania i pisania. Nauka odbywa się bowiem w języku typowo graficznym.

Dzieci, które mają powyżej 8 lat mogą stawiać już pierwsze kroki w trudniejszych środowiskach programistycznych, jak np. Scratch lub programować zaawansowane roboty, np. LEGO.

Jeżeli jesteś rodzicem malucha musisz wiedzieć, że nauka programowania z wykorzystaniem robotów i prostych gier będzie nie tylko nauką, ale także doskonałą zabawą. Dzięki niej zdobędą kompetencje, które będą owocowały także w dorosłym życiu.

nauka programowania dla dzieci

Co dziecku daje nauka programowania?

Choć na rynku można spotkać coraz więcej programistów, prawda jest taka, że dobrych fachowców nadal brakuje. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto zapisać swoje dziecko na kurs programowania. Okazuje się, że maluch oprócz umiejętności informatycznych zyskuje znacznie więcej. Dlaczego warto uczyć dzieci programowania? Odpowiedź na tytułowe i zasadnicze pytanie znajdziesz poniżej:

Kurs fundamenty programowania

Fundamenty programowania

Zobacz kurs Arrow
Kurs programowanie dla dzieci

Kurs programowanie dla dzieci

Zobacz kurs Arrow
Kurs fundamenty języka c#

Fundamenty programowania w języku C#

Zobacz kurs Arrow
  • 1. Programowanie uczy jasnego myślenia i wyrażania swoich potrzeb — aby robot lub inny element poruszający się po ekranie wykonał swoje zadanie, dziecko musi jasno określić, co ma zrobić. Maszyna nie domyśli się, co dziecko ma na myśli.
  • 2. Programowanie uczy dzieci logicznego myślenia — tworzenie gry lub aplikacji wymaga znajomości określonych algorytmów, ich odpowiedniego wykorzystania oraz przewidywania konsekwencji ich zastosowania. Maluch musi także nauczyć się planować swoje działania.
  • 3. Programowanie pozwala uwierzyć w siebie i swoje możliwości — kiedy okaże się, że napisany przez dziecko algorytm działa, na pewno bardziej będzie wierzyło w siebie i swoje możliwości. Jeżeli jeszcze zostanie dodatkowo pochwalone, poczuje się docenione i będzie chciało uczyć się dalej.
  • 4. Programowanie pobudza u dzieci kreatywność — aby stworzyć określoną aplikację, dziecko musi być twórcze. Bez kreatywnego myślenia i nowych pomysłów nie będzie w stanie stworzyć nic konstruktywnego.
  • 5. Kodowanie uczy dzieci cierpliwości i wytrwałości — pisanie algorytmów wiąże się często z pojawieniem się błędu, który czasami ciężko znaleźć. Jego szukanie uczy dzieci, że nie wszystko przychodzi łatwo, a na sukces trzeba czasami ciężko pracować.
  • 6. Programowanie ma ogromny wpływ na umiejętności poznawcze i społeczne dziecka — dzięki nauce kodowania dziecko trenuje pamięć wzrokową oraz umiejętności językowe.
  • 7. Programowanie rozwija myślenie komputacyjne — poznawanie i stosowanie algorytmów sprawia, że dzieci pozyskują umiejętności miękkie, które rzadko kształtowane są w kontekście nauki szkolnej. Programowanie uczy dzielenia dużych zadań na mniejsze, szukania błędów i wyciągania z nich wniosków. Są to umiejętności przydatne nie tylko w kodowaniu, czy inżynierii, ale także w codziennym życiu.

dziecko koduje

Jak widać powyżej, dzieci, które uczą się programowania zyskują nie tylko możliwość wysokich zarobków w dorosłym życiu. Istnieje wiele innych umiejętności, które mogą wykorzystać w szkole, na placu zabaw, czy w późniejszej pracy. Język programowania jest językiem przyszłości i nic tego nie zmieni.


Opublikowane 4 sierpnia 2021 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!