Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Dlaczego warto znać Excela pracując w HR?

Dlaczego warto znać Excela pracując w HR?

Excel jest programem ułatwiającym pracę na wielu stanowiskach. Korzystają z niego również pracownicy działu HR, dla których arkusz kalkulacyjny jest narzędziem codziennej pracy. Jakie funkcje Excela są szczególnie przydatne w zarządzaniu zasobami ludzkimi? Które z nich powinien znać każdy HR-owiec, by uniknąć błędów, przyspieszyć pracę, czy zrobić dobre wrażenie na rozmowie rekrutacyjnej? Zaraz wszystkiego się dowiesz.


Kurs Excel dla HR

Naucz się wykorzystywać Excela w zadaniach działu HR. Dowiedz się jak analizować i gromadzić dane osobowe, dokonywać zestawień, pracować z funkcjami statystycznymi, bazodanowymi i wiele więcej. Dowiedz się więcej


Zadania Human Resources

Spójrzmy na typowe zadania pracowników działu HR:

 • zliczanie godzin pracy i rozliczanie nadgodzin,
 • planowanie i kontrola wykorzystania urlopów,
 • pilnowanie terminów badań lekarskich,,
 • obliczanie wysokości premii dla pracowników,
 • sporządzanie umów i przygotowywanie dokumentów,
 • planowanie budżetów i wydatków,
 • wysyłanie pracowników na szkolenia,
 • tworzenie raportów i zestawień.

Praktycznie wszystkie z wymienionych czynności wiążą się z wykonywaniem obliczeń i prowadzeniem różnego rodzaju zestawień. Dzięki wykorzystaniu Excela pracownicy działu HR mogą pracować szybciej i wydajniej, automatyzować większość obliczeń, a także unikać wielu kosztownych pomyłek.

Excel w zawodzie HR

Jak wykorzystać Excela w HR?

Właściwie każdy HR-owiec powinien znać przynajmniej podstawowe formuły i funkcje dostępne w Excelu m.in: funkcje tekstowe, funkcje dat, funkcje logiczne, czy podsumowujące i zliczające. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest automatyczne wykonywanie wielu żmudnych obliczeń, wyróżnianie niezbędnych informacji czy szybsze sporządzanie dokumentów.

W zarządzaniu zasobami ludzkimi bardzo ważna okazuje się również umiejętność filtrowania i sortowania danych, która pozwala szybko wyszukać potrzebne informacje i ułożyć je w odpowiedniej kolejności. Niezbędne w pracy każdego HR-owca jest narzędzie sprawdzające poprawność danych i umiejętność ochrony arkusza. Praca ta wiąże się oczywiście z przechowywaniem danych osobowych, a więc wszelkie pomyłki i niechciane zmiany mogą okazać się niezwykle kosztowne. Niezwykle ważna jest tutaj również umiejętność odpowiedniego zabezpieczania arkuszy, tak by wrażliwe dane nie zostały odczytane przez osoby do tego nieuprawnione.

Osoby pracujące w dziale HR często prezentują różnego rodzaju wyniki, raporty i zestawienia przełożonym. Dlatego jednym z podstawowych narzędzi, które wykorzystują w Excelu są tabele przestawne. Tabele przestawne pozwalają grupować i prezentować dane w różny sposób, a przy pomocy formatowania warunkowego, możemy dodatkowo wyróżnić najważniejsze z nich. Innym sposobem wizualizacji danych są wykresy, które umożliwiają prezentację najważniejszych trendów i wyników tak, by były one przejrzyste i czytelne. Przy pomocy arkusza kalkulacyjnego bez problemu stworzysz np. wykres rozpiętości wynagrodzenia.

Arkusz excel przydatny dla HR

Dlaczego warto opanować Excela, pracując w dziale kadr?

Znajomość Excela jest jedną z podstawowych kompetencji potrzebnych do pracy w dziale HR. Pozwala on na automatyczne wykonywanie powtarzalnych czynności, oszczędzając przy tym mnóstwo czasu i energii pracowników. Dzięki dobrej znajomość Excela możemy wyróżnić się na rozmowie rekrutacyjnej i zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia jako specjalista HR.

Jeżeli pracujesz jako HR-owiec lub planujesz rozpocząć karierę w tym zawodzie, a Twoja znajomość arkusza kalkulacyjnego nie stoi na najwyższym poziomie, koniecznie nadrób zaległości i poznaj ogromne możliwości Excela, które ułatwią Ci codzienną pracę. Możesz to zrobić wybierając nasz Kurs Excel dla HR.

Co da Ci Kurs Excel dla HR?

 • Poznasz praktyczne zastosowania funkcji Excela w codziennej pracy w HR.
 • Nauczysz się wykorzystywać tabele przestawne.
 • Dowiesz się jak korzystać z filtrowania zaawansowanego i sortowania niestandardowego.
 • Poznasz narzędzie do sprawdzania poprawności danych i nauczysz się wyróżniać ważne dane za pomocą formatowania warunkowego.
 • Stworzysz arkusze wspomagające kontrolowanie m.in. nadgodzin, wykorzystania urlopu i terminów wykonania badań lekarskich.

Kurs prowadzi Natalia Krawczycka, Specjalista ds. Rozliczeń z wieloletnim doświadczeniem w pracy z Excelem. Autorka kursu uważa, że Excel jest dla każdego, niezależnie od wieku i stanowiska. Lubi dzielić się wiedzą, a nauka innych sprawia jej ogromną satysfakcję.


Kurs Excel dla HR

Naucz się wykorzystywać Excela w zadaniach działu HR. Dowiedz się jak analizować i gromadzić dane osobowe, dokonywać zestawień, pracować z funkcjami statystycznymi, bazodanowymi i wiele więcej. Dowiedz się więcejOpublikowane 3 stycznia 2022 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!