Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Dlaczego warto znać Excela pracując w HR?

Dlaczego warto znać Excela pracując w HR?

Excel jest programem ułatwiającym pracę na wielu stanowiskach. Korzystają z niego również pracownicy działu HR, dla których arkusz kalkulacyjny jest narzędziem codziennej pracy. Jakie funkcje Excela są szczególnie przydatne w zarządzaniu zasobami ludzkimi? Które z nich powinien znać każdy HR-owiec, by uniknąć błędów, przyspieszyć pracę, czy zrobić dobre wrażenie na rozmowie rekrutacyjnej? Zaraz wszystkiego się dowiesz.


Kurs Excel dla HR

Naucz się wykorzystywać Excela w zadaniach działu HR. Dowiedz się jak analizować i gromadzić dane osobowe, dokonywać zestawień, pracować z funkcjami statystycznymi, bazodanowymi i wiele więcej. Dowiedz się więcej


Zadania Human Resources

Spójrzmy na typowe zadania pracowników działu HR:

 • zliczanie godzin pracy i rozliczanie nadgodzin,
 • planowanie i kontrola wykorzystania urlopów,
 • pilnowanie terminów badań lekarskich,,
 • obliczanie wysokości premii dla pracowników,
 • sporządzanie umów i przygotowywanie dokumentów,
 • planowanie budżetów i wydatków,
 • wysyłanie pracowników na szkolenia,
 • tworzenie raportów i zestawień.

Praktycznie wszystkie z wymienionych czynności wiążą się z wykonywaniem obliczeń i prowadzeniem różnego rodzaju zestawień. Dzięki wykorzystaniu Excela pracownicy działu HR mogą pracować szybciej i wydajniej, automatyzować większość obliczeń, a także unikać wielu kosztownych pomyłek.

Excel w zawodzie HR

Jak wykorzystać Excela w HR?

Właściwie każdy HR-owiec powinien znać przynajmniej podstawowe formuły i funkcje dostępne w Excelu m.in: funkcje tekstowe, funkcje dat, funkcje logiczne, czy podsumowujące i zliczające. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest automatyczne wykonywanie wielu żmudnych obliczeń, wyróżnianie niezbędnych informacji czy szybsze sporządzanie dokumentów.

W zarządzaniu zasobami ludzkimi bardzo ważna okazuje się również umiejętność filtrowania i sortowania danych, która pozwala szybko wyszukać potrzebne informacje i ułożyć je w odpowiedniej kolejności. Niezbędne w pracy każdego HR-owca jest narzędzie sprawdzające poprawność danych i umiejętność ochrony arkusza. Praca ta wiąże się oczywiście z przechowywaniem danych osobowych, a więc wszelkie pomyłki i niechciane zmiany mogą okazać się niezwykle kosztowne. Niezwykle ważna jest tutaj również umiejętność odpowiedniego zabezpieczania arkuszy, tak by wrażliwe dane nie zostały odczytane przez osoby do tego nieuprawnione.

Osoby pracujące w dziale HR często prezentują różnego rodzaju wyniki, raporty i zestawienia przełożonym. Dlatego jednym z podstawowych narzędzi, które wykorzystują w Excelu są tabele przestawne. Tabele przestawne pozwalają grupować i prezentować dane w różny sposób, a przy pomocy formatowania warunkowego, możemy dodatkowo wyróżnić najważniejsze z nich. Innym sposobem wizualizacji danych są wykresy, które umożliwiają prezentację najważniejszych trendów i wyników tak, by były one przejrzyste i czytelne. Przy pomocy arkusza kalkulacyjnego bez problemu stworzysz np. wykres rozpiętości wynagrodzenia.

Arkusz excel przydatny dla HR

Dlaczego warto opanować Excela, pracując w dziale kadr?

Znajomość Excela jest jedną z podstawowych kompetencji potrzebnych do pracy w dziale HR. Pozwala on na automatyczne wykonywanie powtarzalnych czynności, oszczędzając przy tym mnóstwo czasu i energii pracowników. Dzięki dobrej znajomość Excela możemy wyróżnić się na rozmowie rekrutacyjnej i zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia jako specjalista HR.

Jeżeli pracujesz jako HR-owiec lub planujesz rozpocząć karierę w tym zawodzie, a Twoja znajomość arkusza kalkulacyjnego nie stoi na najwyższym poziomie, koniecznie nadrób zaległości i poznaj ogromne możliwości Excela, które ułatwią Ci codzienną pracę. Możesz to zrobić wybierając nasz Kurs Excel dla HR.

Co da Ci Kurs Excel dla HR?

 • Poznasz praktyczne zastosowania funkcji Excela w codziennej pracy w HR.
 • Nauczysz się wykorzystywać tabele przestawne.
 • Dowiesz się jak korzystać z filtrowania zaawansowanego i sortowania niestandardowego.
 • Poznasz narzędzie do sprawdzania poprawności danych i nauczysz się wyróżniać ważne dane za pomocą formatowania warunkowego.
 • Stworzysz arkusze wspomagające kontrolowanie m.in. nadgodzin, wykorzystania urlopu i terminów wykonania badań lekarskich.

Kurs prowadzi Natalia Krawczycka, Specjalista ds. Rozliczeń z wieloletnim doświadczeniem w pracy z Excelem. Autorka kursu uważa, że Excel jest dla każdego, niezależnie od wieku i stanowiska. Lubi dzielić się wiedzą, a nauka innych sprawia jej ogromną satysfakcję.


Kurs Excel dla HR

Naucz się wykorzystywać Excela w zadaniach działu HR. Dowiedz się jak analizować i gromadzić dane osobowe, dokonywać zestawień, pracować z funkcjami statystycznymi, bazodanowymi i wiele więcej. Dowiedz się więcejOpublikowane 3 stycznia 2022 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


Kompleksowe szkolenie dla specjalisty MS Excel
Users icon 13114 uczestników
Watch icon 39 godzin
Video icon 347 wykładów

Zostań specjalistą przed którym Excel nie ma żadnych tajemnic. Poznaj zaawansowane techniki, twórz złożone formuły i wykorzystaj swoje umiejętności w dowolnej dziedzinie. Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!