Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Dlaczego warto znać SQL?

Dlaczego warto znać SQL?

Choć wszystko na świecie ulega zmianom, a rzeczywistość bywa nieprzewidywalna, są fakty, których możemy być pewni. Jak ten, że ilość wytwarzanych i przetwarzanych danych będzie rosła, a przecież już dziś osiąga rozmiary wymuszające zastosowanie dedykowanych rozwiązań. Można się zatem spodziewać, że pewnego dnia znajomość SQL będzie konieczna na wielu stanowiskach, choć już obecnie w branży IT jest standardem. Dlaczego warto znać język SQL? Oto odpowiedź.

praca z bazami danych

Kurs SQL - bazy danych od podstaw

Poznaj język SQL od zera i dowiedz się jak programować wydajne i bezpieczne bazy danych. Naucz się wyszukiwać, wstawiać i modyfikować dane oraz tworzyć proste i złożone zapytania SQL. Dowiedz się więcej


Znajomość SQL a praca w IT

W dzisiejszych realiach bardzo trudno jest znaleźć zawód lub stanowisko, które wymaga od pracownika wykonywania jednej i tej samej czynności z wykorzystaniem jednego i tego samego narzędzia. Z pewnością nie tak wygląda rzeczywistość jakiegokolwiek specjalisty IT. Dobitnym dowodem na to są wyniki ankiety, którą przeprowadził Stack Overflow, a które wykazały, że 57% programistów zna język SQL. Bardzo zbliżony wynik (54%) uzyskał Bulldogjob w swoim badaniu. Tutaj znajdziemy dodatkowo informację, że SQL jest technologią wykorzystywaną na co dzień w pracy 29% respondentów - co plasuje ją na trzeciej pozycji po JavaScript i Java. Warto w tym miejscu podkreślić, że sama znajomość SQL to za mało, żeby móc przebierać w ofertach pracy. Jest to natomiast dodatek, który może zaważyć na pozytywnej decyzji w procesie rekrutacji.

znajomość SQL w sektorze IT (badanie BULLDOGJOB)

SQL nie tylko w IT

Gromadzenie, przechowywanie i przetwarzanych danych to przecież procesy, które nie dotyczą jedynie programistów. Dotyczą każdego sektora gospodarki, a styczność z nimi mają specjaliści różnych dziedzin. Inżynierowie uczenia maszynowego, web developerzy, data engineer, specjaliści Big Data, ale też dziennikarze, ekonomiści i szeroko pojęci analitycy (np. do spraw controllingu, logistyki lub ryzyka) - korzystają z SQL. Tej technologii można spodziewać się wszędzie, gdzie rozmiar baz danych przekracza możliwości operacyjne standardowych narzędzi.

Excel vs SQL

Bez cienia wątpliwości, choćby podstawowa wiedza na temat Excela potrafi rozwiązać ogrom problemów w organizacji pracy. Dla wielu osób to absolutna podstawa pracy biurowej, lepsza nawet od nowocześniejszych systemów. Jednak Excel, choć jest świetnym i potężnym narzędziem, ma swoje ograniczenia. Przetwarzanie dużych tabel (rzędu milionów wierszy) nieuchronnie prowadzi do znacznego spowolnienia pracy programu i uniemożliwia swobodną, płynną pracę. Z tego względu, wstępną obróbkę rozbudowanych baz danych przeprowadza się z pomocą SQL, a kolejne etapy migruje do Excela.

baza danych w Excelu

Wizualizacja danych

Tabelaryczna struktura oraz relacyjność bazy danych umożliwia dostarczanie informacji w postaci tabel, wykresów lub wskaźników. Gdzie ta właściwość jest najbardziej pożądana? W każdym przypadku, gdy z ogromnej ilości danych trzeba wyłuszczyć i przeanalizować te, które są istotne, po czym przedstawić wnioski w przystępnej formie. Wizualizacje takie, jak mapy, grafy czy wykresy wykonuje się przy użyciu dodatkowych narzędzi, na przykład Power BI, Qlik lub wspomniany już Excel.

Wizualizacja danych - wykres słupkowy

Pół wieku z SQL

Jeśli uważasz, że SQL to nowa technologia, musimy Cię zaskoczyć. Jej początki sięgają lat 70. ubiegłego stulecia, co oznacza, że wkrótce będziemy świętować pięćdziesiąte urodziny relacyjnych baz danych. Co więcej, ilość i rodzaj zmian, które zachodzą w strukturach SQL, nie są tak radykalne, jak w przypadku pozostałych technologii - zatem nie trzeba się obawiać cyklicznych rewolucji, wprowadzających chaos. Z relacyjnych baz danych korzysta się codziennie na całym świecie od ponad 40 lat i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał ulec zmianom. Czy potrzeba więcej argumentów, by zrozumieć, jak uniwersalny i stabilny jest ten język?

Kurs Microsoft SQL Server - od podstaw

Kurs Microsoft SQL Server - od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Bazy danych MySQL od podstaw

Kurs Bazy danych MySQL od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs PostgreSQL - administracja bazami danych

Kurs PostgreSQL - administracja bazami danych

Zobacz kurs Arrow

SQL - najpopularniejsze bazy danych

SQL nie jest jedynym sposobem na magazynowanie i przetwarzanie danych. Jest osobna grupa technologii, zbiorczo nazwana NoSQL, o równie długiej historii, lecz nie tak popularna jak bazy relacyjne.

MySQL i SQL Server to dwa systemy, po które programiści sięgają najchętniej. Z MySQL korzysta niemal 60% specjalistów, zaś z SQL Server ponad 42% - tak wykazały wyniki ankiety, przeprowadzonej przez Stack Overflow (poniżej). Dla porównania, Elasticsearch podało zaledwie 14%, a MongoDB 25% ankietowanych.

popularność baz danych według badania Stack Overflow

Jak się nauczyć SQL?

Czy opanowanie tak powszechnego i uniwersalnego narzędzia sprawia duże kłopoty? W przeciwieństwie do, na przykład, PHP lub JavaScript, język SQL jest oceniany jako niezbyt skomplikowany i prosty w przyswojeniu. Wielu specjalistów szacuje, że nauka podstaw, pozwalających na wykonywanie prostych operacji na bazach danych, nie zajmuje dłużej jak jedno popołudnie, a ukończenie dobrego kursu jest tu w zupełności wystarczające.

Podsumowanie

Dlaczego więc warto znać SQL? Wszystko wskazuje na to, że jest to technologia, która pozostanie z nami na dłużej. Już dziś wspiera w codziennych obowiązkach specjalistów wielu branż, ułatwiając analizę zasobów danych, nieosiągalnych dla innych narzędzi. Znajomość SQL jest więc niewątpliwym atutem, który może zapewnić sukces w zdobyciu lepszej posady. Jeśli marzysz o karierze w IT, SQL może być właśnie tym zagadnieniem, od którego zaczniesz swoją naukę.


Opublikowane 12 listopada 2021 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!