Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zarabiać legalnie nie mając firmy? Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Jak zarabiać legalnie nie mając firmy? Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Wielu aspirujących przedsiębiorców chciałoby zaryzykować, lecz obawia się potencjalnych niepowodzeń. W Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej, która umożliwia legalne generowanie dochodu bez konieczności spełniania wszystkich formalności związanych z prowadzeniem firmy. W tym artykule wyjaśnimy, kto może skorzystać z tej opcji i jakie kroki należy podjąć, aby zacząć zarabiać legalnie, nie mając zarejestrowanej firmy.


Kurs Działalność nierejestrowana - jak zarabiać bez zakładania firmy

Poznaj prawne aspekty prowadzenia działalności nierejestrowanej. Dowiedz się jak ogarnąć podatki, prowadzić ewidencję, wystawiać faktury i rozliczać się ze sprzedaży produktów i usług. Dowiedz się więcej


Czym jest nierejestrowana działalność gospodarcza?

Działalność nierejestrowana, zwana również nieewidencjonowaną, umożliwia prowadzenie biznesu bez konieczności formalnego zakładania firmy. Oznacza to brak obowiązku zgłaszania jej w CEIDG, US, ZUS czy GUS. Takie uproszczenie ma wiele zalet, w tym przede wszystkim brak obowiązku płacenia składek ZUS, co dla wielu początkujących przedsiębiorców może być znaczącą oszczędnością. Takie podejście pozwala na testowanie biznesowych pomysłów bez większych formalności.

Działalność nierejestrowana jako dodatkowe źródło dochodu

Jakie są warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej?

Aby skorzystać z możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej, musisz spełnić kilka kryteriów. Przychody z takiej działalności nie mogą przekraczać 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ponadto, działalność musisz prowadzić wyłącznie osobiście, a w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie możesz być zarejestrowany jako przedsiębiorca. Prowadzona działalność nie może wymagać zezwoleń, koncesji czy wpisów do specjalnych rejestrów.

Jak zacząć prowadzenie działalności nierejestrowanej?

Aby rozpocząć, wystarczy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, notując codzienne przychody. Taka ewidencja może być prowadzona w formie elektronicznej lub papierowej, przy użyciu arkusza kalkulacyjnego, darmowego programu księgowego, czy nawet w zwykłym zeszycie. Konieczne jest również posiadanie identyfikatora podatkowego, którym może być PESEL lub w niektórych przypadkach NIP.


Kurs Działalność nierejestrowana - jak zarabiać bez zakładania firmy

Poznaj prawne aspekty prowadzenia działalności nierejestrowanej. Dowiedz się jak ogarnąć podatki, prowadzić ewidencję, wystawiać faktury i rozliczać się ze sprzedaży produktów i usług. Dowiedz się więcej


Jakie obowiązki ma przedsiębiorca prowadzący działalność nierejestrowaną?

Oprócz prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży, ważne jest także przestrzeganie praw konsumentów, takich jak prawo do reklamacji czy możliwość odstąpienia od umowy na odległość w ciągu 14 dni. Dodatkowo, choć nie jesteś zobowiązany do płacenia VAT, istnieją okoliczności, w których będzie to konieczne, na przykład gdy prowadzisz sprzedaż towarów lub usług podlegających VAT.

Czy w działalności nierejestrowanej trzeba wystawiać faktury?

Co do zasady, jako przedsiębiorca prowadzący działalność nierejestrowaną, nie musisz wystawiać faktur ani rachunków, chyba że klient tego zażąda. W takim przypadku nie możesz odmówić. Wystarczy, że na dokumencie pojawi się imię i nazwisko przedsiębiorcy.

Działalność nierejestrowana a wystawianie faktur lub rachunków

Do jakiej kwoty można zarabiać bez działalności - limit przychodów dla działalności nierejestrowanej w 2024 roku

W 2024 roku limit przychodów uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowanej wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia, co przekłada się na 3181,50 zł miesięcznie w pierwszej połowie roku (od stycznia do czerwca) i 3225 zł w drugiej połowie roku (od lipca do grudnia).

Jak założyć działalność nierejestrowaną w 2024 roku?

Rozpoczęcie działalności nierejestrowanej nie wymaga żadnych formalności w urzędach, co sprawia, że możesz ją zacząć w dowolnym momencie. Jeśli jednak przychody przekroczą ustalony limit, musisz zarejestrować swoją firmę w ciągu 7 dni od przekroczenia tej kwoty. Pamiętaj, że zakładanie własnej firmy jest bardzo proste. Wystarczy złożyć wniosek do CEIDG przez Internet, a cały proces można sprawnie i z minimalnymi formalnościami wykonać w kilka minut. Rozpoczynając działalność gospodarczą, możesz skorzystać z ulgi na start, która przez pierwsze 6 miesięcy zwalnia z płacenia pełnych składek ZUS.


Opublikowane 20 maja 2024 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!