Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
E-learning – dlaczego edukacja online to przyszłość?

E-learning – dlaczego edukacja online to przyszłość?

Zmiany w edukacji, również w Polsce, są niezbędne. Jednak dotyczą one nie tylko nowelizacji programu nauczania. Zmienia się również jego forma, z coraz większym naciskiem na edukację online. Sprawdzamy, czy e-learning ma przed sobą przyszłość, zwłaszcza że nauka z wykorzystaniem komunikacji sieciowej nie ogranicza się tylko do zajęć szkolnych, ale też wszelkiego rodzaju kursów, szkoleń, webinarów itp.


Kurs Korepetycje z matematyki - liczby rzeczywiste

Opanuj i utrwal wiedzę z zakresu liczb rzeczywistych, tak by żadne zadanie na maturze nie stanowiło dla Ciebie problemu. Ucz się rozwiązując typowe zadania pojawiające się w arkuszach maturalnych. Dowiedz się więcej


Czym jest e-learning?

Na wstępie wyjaśnijmy, czym jest e-learning, określany też jako e-nauka, e-edukacja czy edukacja zdalna. Jak nie trudno się domyślić, mowa o nauczaniu i szkoleniu na odległość z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i narzędzi elektronicznych. Podstawą jest tutaj Internet w połączeniu z odpowiednim odbiornikiem – komputer stacjonarny, laptop, tablet czy smartfon (m-learning).

e-learning przez smartfon, mobile learning

Kształcenie zdalne pozwala uczyć się w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności fizycznej obecności w miejscu zajęć. Ten wariant nauki jest więc wygodny i satysfakcjonujący. Co więcej, pozwala organizować szkolenia w niższej cenie, co jest związane z wyeliminowaniem opłat za wynajmem odpowiedniej sali. Sami uczestnicy dodatkowo oszczędzają na kosztach dojazdu, zakwaterowania oraz wyżywienia.

W ostatnim roku e-learning w Polsce zyskał na znaczeniu przede wszystkim wskutek zamknięcia szkół i uczelni, kiedy nauka przeniosła się właśnie do Internetu. Jednak warto mieć na uwadze, że współcześnie e-learning jest coraz powszechniejszy również w firmach. Przedsiębiorcy dostrzegają wymóg nadążania za dynamicznie zmieniającymi się nowymi technologiami i podnoszenia poziomu wiedzy swoich pracowników (sprawdź naszą ofertę dla firm i zespołów). Pozwala to optymalizować efektywność ich pracy, co umożliwia maksymalizację zysków firmy.

nauka zdalna

Zresztą na możliwość odbywania szkoleń i rozwijanie kwalifikacji liczą także pracownicy. Jak podaje Clear Company, blisko 7 na 10 pracowników uważa, że możliwość rozwoju to dla nich jeden z kluczowych czynników, jaki powinien być uwzględniony w polityce firmy.

Jak powszechne są dziś takie wydarzenia online, potwierdzają dane udostępnione przez platformę ClickMeeting. Jeszcze w 2019 roku z jej wykorzystaniem odbyło się blisko 630 tys. wydarzeń, które zgromadziły 8,5 mln uczestników. Rok później było to już przeszło 2,3 mln eventów, z liczbą uczestników przekraczającą 30 mln, a przecież jest to tylko jedna z platform. Natomiast Class Central informuje, że liczba uczestników kursów Massive Open Online Courses (MOOC) przekroczyła w 2020 r. 180 milionów uczniów.

nauka przez internet - kursy online

Co czeka e-learning w przyszłości?

Trudno oprzeć się wrażeniu, że e-learning nie osiągnął jeszcze apogeum swojej popularności. Z pewnością w niedalekiej przyszłości edukacja zdalna będzie szeroko wykorzystywana w szkolnictwie. Wydaje się, że nie tylko jako alternatywa dla nauczania stacjonarnego w związku z zamykaniem szkół oraz uczelni wskutek lockdownów. Nauka przez Internet może być też efektywniejsza.

Kurs Microsoft Teams - efektywna praca zdalna

Kurs Microsoft Teams - efektywna praca zdalna

Zobacz kurs Arrow
Kurs E-learning z Moodle - platforma szkoleniowa od podstaw

Kurs E-learning z Moodle - platforma szkoleniowa od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Korepetycje z matematyki - funkcje

Kurs Korepetycje z matematyki - funkcje

Zobacz kurs Arrow

Instytut Badawczy Ameryki podaje, że e-learning zwiększa wskaźniki retencji od 25 proc. do 60 proc. w porównaniu z tradycyjnym modelem nauczania. Nauka przez Internet jest także z korzyścią dla samych uczniów, ponieważ nawet 7 na 10 z nich uważa, że zdalna edukacja jest tak samo dobra lub lepsza niż nauczanie stacjonarne. Wątpliwości co do rozwoju e-learningu w szkołach nie ma też kadra dydaktyczna. Nawet 3/4 nauczycieli twierdzi, że w ciągu maksymalnie 10 lat klasyczne podręczniki zostaną zastąpione przez treści edukacyjne w wersji cyfrowej.

lekcje zdalne - e-learning

Jak zauważyliśmy wyżej, na pewno jeszcze chętniej szkolenia online swoim pracownikom będą organizować firmy. W raporcie "Corporate E-Learning – Global Market Outlook" możemy znaleźć informację, że z e-learningu korzysta już 90 proc. firm na świecie. Wynik być może jest nieco przesadzony, przynajmniej jeżeli przełożymy go na polski rynek, aczkolwiek szkolenia internetowe mają przed sobą świetlaną przyszłość.

Potwierdzają to wyliczenia GlobeNewswire. Według tej instytucji rynek e-learningu ma rosnąć w tempie ok. 10 proc. rocznie, aby już w 2026 roku osiągnąć blisko 460 mld dolarów. Co ciekawe, o ile obecnie aż 70 proc. światowego rynku e-learningu dzielą między siebie Stany Zjednoczone i Europa, za 5 lat liderem mają być Chiny. Państwo Środka w swojej polityce ma bowiem stawiać na nowe metody nauki oparte o połączenie internetowe.

nauka zdalna z kursami online

Podsumowując, rozwój e-learningu w kolejnych latach nie budzi wątpliwości. Wręcz przeciwnie – jest oczywisty, aczkolwiek trudno tak naprawdę oszacować, na jaką skalę rozwinie się ta branża. Z pewnością wpływ na to mogą mieć decyzje rządów związane z ewentualnym zamykaniem szkół, ograniczaniem lekcji w szkołach czy liczby uczniów w klasach. Wydaje się, że jest to bardzo realne, aczkolwiek nawet bez tego e-learning będzie rozwijał się dynamicznie. Również z uwagi na szkolenia firmowe, coraz większą dostępność i szersze portfolio takich kursów dla osób prywatnych. Natomiast niemal na pewno e-learning będzie przekształcał się w m-learning, czyli nauczanie mobilne. Smartfony dają bowiem jeszcze większą dowolność dostępu do platform edukacyjnych w zakresie miejsca i czasu.


Opublikowane 15 stycznia 2022 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!