Fotografia mobilna - jak robić dobre zdjęcia smartfonem
Fotografia mobilna – zawsze w zasięgu ręki
Mówi się, że najlepszy aparat to ten, który masz zawsze przy sobie. Bez wątpienia dla większości z nas będzie to smartfon. Od kilku lat jest on najpopularniejszym aparatem, fotograficznym na świecie.
Zanim nadeszła era smartfonów zrobienie dobrego zdjęcia stanowiło znacznie bardziej skomplikowane i czasochłonne zadanie. Konieczny był zakup aparatu, instalacja oprogramowanie do edycji i poświęcenie czasu na naukę jego obsługi. Nic więc dziwnego, że wejście w życie fotografii mobilnej jest przełomowym momentem w branży.
Dzięki smartfonom możemy skompresować cały proces fotografii i obróbki zdjęć w jednym, niewielkim urządzeniu. Co więcej, z roku na rok producenci smartfonów podnoszą jakość aparatów w swoich sprzętach, dając możliwość wykonywania coraz lepszych zdjęć.
Kurs Fotografia mobilna od podstaw
Nie potrzebujesz lustrzanki, żeby robić świetne zdjęcia! Poznaj techniki fotografowania smartfonem, naucz się wykorzystywać jego potencjał i spraw, by Twoje zdjęcia zachwyciły oglądających! Dowiedz się więcej
Kilka sposobów na poprawę jakości zdjęć
Jeśli więc lubisz uwieczniać fajne chwile, wyjątkowe spotkania czy wspaniałe widoki, koniecznie opanuj sztukę tworzenia pięknych fotografii za pomocą sprzętu, który zawsze masz pod ręką. Kilka prostych trików może przenieść Twoje kadry na zupełnie inny poziom! Oto nasze wskazówki:
1. Zadbaj o dobre światło
To uniwersalna zasada, wręcz podstawa fotografii w ogóle, jednak w przypadku tej mobilnej ma jeszcze większe znaczenie. Aparaty w telefonach nie są wyposażone w duże matryce umożliwiających robienie zdjęć nawet w kiepskich warunkach oświetleniowych. Dlatego odpowiednie, naturalne światło sprawi, że efekty będą lepsze, zdjęcie ostrzejsze i bardziej wyraziste.
2. Wyzwalaj migawkę przyciskiem regulacji głośności
Twoje zdjęcia często wychodzą rozmyte i mało wyraźne? Musisz zadbać o lepszą stabilizację i pewniejszy chwyt aparatu. Ponieważ naciskanie przycisku migawki w telefonie rzeczywiście bywa kłopotliwe, zwłaszcza kiedy próbujesz zrobić np. rodzinne selfie, skorzystaj z przycisku zmiany głośności – to najlepszy sposób na wykonywanie zdjęć jedną ręką.
3. Zwróć uwagę na kadrowanie
W fotografii mobilnej kluczową rolę odgrywa trójpodział, czyli najbardziej znana i powszechnie stosowana zasada kadrowania. Sprawia on, że kompozycje na zdjęciach stają się przejrzyste, zrównoważone i miłe dla oka. Schemat jest tutaj bardzo prosty. Włącz w smartfonie linie siatki – zobaczysz wówczas 9 kwadratów. Interesujące miejsca umieść na skrzyżowaniu lub wzdłuż linii. Punkty przecięcia to mocne obszary, które automatycznie przyciągają wzrok.
Ponadto nowoczesne smartfony umożliwiają włączenie siatki podczas obróbki zdjęć. Jeśli więc zapomnisz o tej funkcji w chwili fotografowania, możesz później przesunąć obraz tak, by najważniejsze punkty znalazły się na liniach podziału zdjęcia.
4. Ustaw rozdzielczość zapisywanych zdjęć
To bardzo ważny element, który wpływa na ostateczny wygląd zdjęcia. W tym przypadku więcej znaczy lepiej – im większa rozdzielczość, tym więcej pikseli i większy rozmiar zdjęcia, a w efekcie znacznie wyższa jakość fotografii. Jest to szczególnie ważne, kiedy zależy Ci, żeby efekty swojej pracy wydrukować w większym formacie i np. umieścić w ramce.
5. Zrezygnuj z cyfrowego zooma
Twoje powiększone zdjęcia są słabej jakości? Niestety nie może być inaczej. Zoom w telefonie to nic innego jak przybliżenie i powiększenie obrazu. Taki zabieg znacząco obniża jakość fotografii. Jak rozwiązać ten problem? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie zbliżenie się do fotografowanego obiektu. Nie zawsze jest to jednak możliwe, wtedy lepiej zrobić zdjęcie z oddali, a następnie wykadrować je w programie do obróbki, eksponując najważniejszy element.
6. Uważaj na lampę błyskową
Czerwone oczy, prześwietlone twarze i wyblakłe kolory? Niestety trudno znaleźć dobre zdjęcie ze smartfona wykonane z lampą błyskową. Sprawia ona, że kadry wychodzą sztucznie, nienaturalnie i po prostu mało estetycznie. W przypadku braku sprzyjających warunków lepiej skupić się na odpowiedniej stabilizacji obrazu, a robiąc zdjęcia po zmroku skorzystać z automatycznego trybu nocnego.
7. Pamiętaj, żeby wyczyścić obiektyw
To chyba najprostsza i najbardziej oczywista rada, jaką można dać każdemu, kto robi zdjęcia smartfonem. Pewnie na tym właśnie polega paradoks – im coś jest prostsze, tym częściej o tym zapominamy. Stały kontakt ze sprzętem, noszenie go w torebce lub kieszeni, powoduje, że obiektyw zbiera wszelkiego rodzaju kurz, zanieczyszczenia i odciski palców. Jeśli więc Twoje zdjęcia, mimo dobrych warunków wychodzą zamglone, nieostre, a źródła światła to rozmazane plamy, koniecznie skorzystaj z tej rady i zaopatrz się w małą ściereczkę, w ostateczności wykorzystaj nawet skrawek ubrania.
Podsumowanie
W fotografii mobilnej liczy się przede wszystkim skuteczność i wygoda. To doskonała okazja, by przekonać się, że w tym temacie najistotniejsza jest kreatywność i wyobraźnia, a nie drogi, specjalistyczny sprzęt. Nie musisz ponosić dużych nakładów finansowych i kończyć szkoły fotograficznej, by robić piękne, estetyczne zdjęcia. Jeżeli masz pomysł na ciekawe ujęcie i podstawową wiedzę, nic nie powstrzyma Cię przed wykonywaniem wspaniałych fotografii.
Opublikowane 16 lutego 2023 r. w kategorii: Fotografia i wideo
ŚCIEŻKA KARIERY
Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej