Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
GitHub: Co to jest i do czego służy?

GitHub: Co to jest i do czego służy?

Znajomość jednego lub nawet kilku języków programowania to za mało, aby móc odnosić spektakularne sukcesy jako programista. Rynek pracy stawia obecnie o wiele wyższe wymagania, oczekując również biegłego posługiwania się wieloma narzędziami. Na tej liście często znajdują się także Git i GitHub, więc warto im się przyjrzeć bliżej.

github

Kurs Github - zdalne repozytoria od podstaw

Naucz sprawnej pracy z kodem wykorzystując GitHub. Dowiedz się jak zarządzać repozytoriami, tworzyć dokumentację projektów i wiele więcej. Dowiedz się więcej


Co to jest Git?

Jeśli rozważasz karierę programisty, a nazwa Git nic Ci nie mówi, szybko uzupełnij braki. Z Gitem nie tylko się spotkasz na swojej drodze zawodowej, ale też z pewnością zaprzyjaźnisz. Jest to bowiem system kontroli wersji, czyli narzędzie, które bardzo mocno wspiera programistów w ich codziennej pracy. Jak działa? Git umożliwia zapisywanie wszelkich zmian w kodzie, przeglądanie i przywracanie poprzednich wersji. Dzięki temu, można śledzić postępy w projekcie, odzyskać przypadkowo utracone fragmenty lub odtwarzać porzucone pomysły.

Niebywale cenną zaletą Gita jest funkcjonalność zarządzania pracą zespołu nad jednym projektem. W praktyce oznacza to, że system poinformuje użytkowników, gdy przystąpią do edycji tego samego pliku, a nawet połączy w całość nanoszone zmiany w kodzie.

Git a GitHub

O ile Git ogranicza się do zastosowań lokalnych, o tyle GitHub korzysta z dostępu do Sieci, przez co nie ma przed nim granic. Funkcjonalnością jest podobny do Gita, ale dzięki hostowaniu (przechowywaniu) projektów w repozytorium zdalnym, możesz je udostępniać dowolnym użytkownikom na całym świecie. Analogicznie, Ty również zyskujesz dostęp do kodu, którym podzielili się inni programiści. Za chwilę się przekonasz, jak wiele korzyści z tego tytułu można czerpać.

repozytoria github

Do czego można wykorzystać GitHub?

Jak już wiesz, zarówno Git, jak i GitHub, ułatwiają kontrolę nad projektami, opracowywanymi zespołowo. To jednak dopiero początek długiej listy zalet tego serwisu:

1. Pomoc i nauka dla początkujących programistów.

Każdy, kto zaczynał swoją przygodę z kodem wie, że największą trudność sprawia zlokalizowanie i poprawianie własnych błędów. Niejedna osoba zrezygnowała z dalszej nauki właśnie z tego powodu! GitHub jest pomostem pomiędzy doświadczonymi i początkującymi programistami, ponieważ skupia wokół siebie ogromną społeczność. Daje możliwość skonsultowania swoich projektów, zadania pytań, poproszenia o poradę.

Kurs Git dla początkujących

Kurs Git dla początkujących

Zobacz kurs Arrow
Kurs Git dla zaawansowanych

Kurs Git dla zaawansowanych

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jira od podstaw - zarządzanie projektami

Kurs Jira od podstaw - zarządzanie projektami

Zobacz kurs Arrow
2. Tworzenie projektów open source.

Duże zaangażowanie społeczności, możliwość uzupełniania i wymiany plików, to doskonałe warunki do wspólnych realizacji typu open source. Możesz brać udział w pracach lub korzystać bezpłatnie z projektów, które stworzyli inni programiści.

3. Bezpieczne przechowywanie projektów

GitHub uchronił niejednego programistę nie tylko przed przypadkowym nadpisaniem kodu, ale też przed jego całkowitą utratą. Przechowywanie projektów na twardym dysku to pomysł ryzykowny, który nie raz przypomniał o bezcennej wartości backupu i zachęcił do korzystania z systemów takich właśnie, jak GitHub.

praca na github

4. Rozwiązywanie błędów

W repozytorium mieści się odrębny dział Issues, w którym użytkownicy prowadzą dyskusje na temat błędów w kodzie i sposobów na ich rozwiązanie. Jest to dział szczególnie pomocny, jeśli wykorzystujesz w pracy popularne frameworki i biblioteki, gdyż najpewniej napotkasz przeszkody, które ktoś już zdiagnozował i im zaradził. Oszczędzasz czas, a przy okazji dowiadujesz się nowych informacji i rozwijasz swoje umiejętności.

5. Portfolio

Przechowywanie projektów w GitHub jest doskonałym sposobem na rozbudowywanie swojego portfolio. Po pierwsze, gromadzisz projekty w jednym, bezpiecznym miejscu, do którego łatwo dotrą zainteresowane nimi osoby. Po drugie, nie musisz już udowadniać znajomości technologii, które umieszczasz w CV, gdyż dowodem Twoich kompetencji są Twoje prace. Po trzecie, pokazujesz, że interesujesz się branżą i korzystasz z narzędzi, które ułatwiają rozwój.

joomla na github

6. Wyższa wydajność.

W pracy programisty często bywa tak, że trzeba odkrywać koło na nowo. Cały projekt jest autorski i unikalny, ale pojedyncze elementy oparte są na powszechnie stosowanych motywach. Bywa również tak, że brakuje pomysłu lub wiedzy, by rozwiązać zaistniały problem lub dodać oczekiwaną funkcjonalność. Zasoby GitHub są w takich sytuacjach nieocenioną pomocą. Są źródłem nauki, inspiracji i dobrych praktyk.

Czy warto korzystać z GitHub?

Wiedząc już, czym jest GitHub, znając jego zastosowanie i zalety, bardzo łatwo jest udzielić odpowiedzi na to pytanie. Zarówno Git, jak i GitHub, towarzyszą programistom na każdym poziomie zaawansowania i na każdym szczeblu kariery zawodowej. Umiejętność zarządzania projektami i pracy zespołowej to obecnie podstawowe wymagania, stawiane przed kandydatami na stanowiska w IT. Są to kompetencje wysoko oceniane zwłaszcza teraz, gdy wiele firm na stałe wdrożyło system pracy zdalnej i hybrydowej. GitHub nie tylko wzbogaci Twoje CV, ale też udokumentuje kwalifikacje i być może zaważy na pozytywnym wyniku rekrutacji na wymarzone stanowisko. Warto się nim zainteresować tym bardziej, że nie jest to serwis wymagający i szczególnie trudny w nauce. Z naszymi kursami Git oraz GitHub szybko opanujesz podstawy i zaczniesz stawiać swoje pierwsze kroki w najbardziej popularnych systemach kontroli wersji w świecie programistów.


Kurs Github - zdalne repozytoria od podstaw

Naucz sprawnej pracy z kodem wykorzystując GitHub. Dowiedz się jak zarządzać repozytoriami, tworzyć dokumentację projektów i wiele więcej. Dowiedz się więcejOpublikowane 9 grudnia 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!