Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Indywidualne ścieżki rozwoju pracowników w oparciu o edukację online

Indywidualne ścieżki rozwoju pracowników w oparciu o edukację online

Podnoszenie kwalifikacji to potrzeba nie tylko pracownika, ale też i jego pracodawcy. W erze wellbeing i work-life balance wsparcie swojej kadry w rozwoju jest już właściwie standardem. Jak je zapewnić, korzystając z edukacji online? Czy mowa o rozwoju indywidualnym nie jest utopią? Nie jest, za chwilę się o tym przekonasz!


Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team


Rozwój pracowników z kursami online

Indywidualny Plan Rozwoju Pracownika

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia, które w świecie HR jest doskonale znane. IPR w swoim założeniu jest zbiorem działań, które należy podjąć celem rozwoju kwalifikacji danego pracownika. Jest to zatem plan opracowany ściśle wedle potrzeb określonej osoby. W jego treści znajdują się obrane cele zawodowe, zidentyfikowane luki w posiadanych kwalifikacjach i wskazówki, jak te braki uzupełnić. Idealną sytuacją jest, gdy taki program kształcenia indywidualnego powstanie przy współpracy pracownika z przełożonym. Można wówczas zgrać cele jednostkowe z celami całej organizacji i dopasować odpowiednią formę kształcenia.

Nasuwa się jednak pytanie - jak przygotować taki plan rzetelnie dla kilkudziesięciu lub kilkuset osób? Jak go następnie zrealizować, mając na uwadze tak dużą rozbieżność w zadaniach na poszczególnych stanowiskach?

e-learning jako sposób na rozwój zawodowy pracowników

Edukacja online - uniwersalne rozwiązanie

Wybawieniem w tej sytuacji może się stać e-learning, czyli nauka zdalna. Tutaj najłatwiej nie tylko o wygodę i komfort, ale też wszechstronność i personalizację. Jak edukacja online może wesprzeć firmę w rozwoju pracowników:

Bogata oferta kursów

Platformy e-learningowe charakteryzują się dużą różnorodnością w podejmowanych tematach. Szkolenia online mogą dotyczyć fotografii, grafiki, programowania, obsługi narzędzi biurowych, programów, rozwoju kompetencji miękkich i innych. Tak szeroki wachlarz materiałów edukacyjnych pozwala na zaspokojenie potrzeb rozwojowych wielu osób i różnych działów w organizacji.

Swobodny dostęp

Nie ogranicza Cię ani lokalizacja Twojej firmy, ani miejsce zamieszkania pracowników, ani też liczba odbiorców kursów. Masz możliwość ustalić indywidualną ofertę dla swojego przedsiębiorstwa i dopasować ją do siebie wedle swoich upodobań. Kilkadziesiąt, a nawet kilkaset, osób może w tym samym czasie z dowolnego miejsca korzystać z dostępu do pakietów. Nie musisz się martwić organizacją, noclegami, dojazdami, dietami.

Atrakcyjne ceny

Kolejny ważny czynnik, czyli koszty. Te również wypadają nieporównywalnie korzystniej niż w przypadku szkoleń stacjonarnych. Dzięki temu możesz zrealizować plan rozwoju na szerszą skalę i objąć nim wszystkich pracowników w swojej firmie.

szkolenia dla pracowników w formie online

Edukacja online a rozwój indywidualny

Platformy kursowe wspierają firmy tak w reskilling’u, jak i upskilling’u. Umożliwiają więc nie tylko aktualizację lub uzupełnienie zasobów wiedzy pracowników, ale też kompleksowe przekwalifikowanie na określone stanowisko. Spójrzmy na konkretny przykład.

Dostrzegasz w swojej firmie zapotrzebowanie na specjalistę w administrowaniu bazami danych. W przedsiębiorstwie funkcjonuje już dział IT, ale brakuje tu osoby dedykowanej określonym zadaniom. Ty, z kolei, wolisz przekwalifikować jednego ze swoich pracowników niż uruchomić rekrutację i poszukiwać kogoś nowego. W jaki sposób można osiągnąć ten cel? Odpowiedzią jest skorzystanie z jednej ze ścieżek kariery.


Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team


Ścieżki kariery

Z myślą o ułatwieniu użytkownikom doboru odpowiednich kursów powstały tzw. ścieżki kariery. To pakiety kursów, których przerobienie pozwoli osiągnąć kwalifikacje na określonym stanowisku. Powołajmy się na powyższy przykład Administratora Baz Danych. Nie musisz samodzielnie selekcjonować szkoleń i zastanawiać się, które z nich są konieczne, a które zbędne. Wybierasz interesującą Cię ścieżkę, a tutaj już wszystko zostało zebrane w całość. Kursant po ukończeniu całego pakietu będzie posiadał wiedzę na temat baz danych SQL, NoSQL i aplikacji, które na nich pracują.

Kursy online jako sposób na szkolenie pracowników

Dopasowanie do stanowiska

Wartą podkreślenia zaletą e-learningu jest duża różnorodność zagadnień i skupienie na detalu. W przypadku tematu, który jest zawiły, bardziej skomplikowany, możesz liczyć na odrębny kurs, który go dogłębnie omawia. Posłużmy się ponownie przykładem, tym razem będzie to dobrze wszystkim znany MS Excel. Aplikacja, z której korzysta niemal każdy pracownik, niezależnie od stanowiska. W sytuacji, gdybyś zechciał zorganizować szkolenie stacjonarne dla szerszego grona odbiorców, jego plan musiałby być ogólny, dostrojony do uniwersalnych potrzeb.

Co za tym idzie, nie miałby możliwości spełnić oczekiwań wszystkich zainteresowanych. Inne funkcjonalności Excela będą przecież przydatne dla pracowników biurowych, inne dla analityków, jeszcze inne dla działu marketingu. Co w tej sytuacji ma do zaoferowania e-learning? Otóż, kilka odrębnych kursów, skoncentrowanych na zastosowaniu programu na konkretnych stanowiskach. Pracownicy mogliby więc samodzielnie wybrać zgodnie z potrzebami między innymi:

  • Wizualizacja danych
  • Zaawansowane techniki
  • Excel dla księgowych
  • Excel dla HR
  • Excel w analizie danych

Nauka z kursu online

Poziomy zaawansowania

Na zakończenie zaleta, która ostatecznie przekonuje do wykorzystania edukacji online w rozwoju indywidualnym. Mianowicie, podzielenie kursów według stopnia zaawansowania. Mając bogaty zasób materiałów, zróżnicowanych pod względem tematyki, jak i poziomu trudności - możemy sporządzić plan rozwoju idealnie skrojony na miarę jednego, konkretnego pracownika.


Opublikowane 28 lutego 2024 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!