Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Inteligentny dom - od czego zacząć przygodę ze smart home?

Inteligentny dom - od czego zacząć przygodę ze smart home?

Jeśli myślisz, że inteligentny dom to marzenie wymagające dużych nakładów czasu, pracy i pieniędzy, to wiedz, że wcale nie musi tak być. W rzeczywistości, smart home możesz stworzyć zarówno w domu, jak i w mieszkaniu - samodzielnie, bez remontów, w kosztach na każdą kieszeń. Jak to zrobić? Od czego zacząć przygodę ze smart home, żeby była przyjemna i bezbolesna? Oto przewodnik!


Kurs Raspberry Pi dla początkujących

Poznaj od zera Raspberry Pi, naucz się podłączać do niego podzespoły, sterować nimi i buduj niesamowite projekty elektroniczne z wykorzystaniem języka Python. Dowiedz się więcej


smart home, czyli inteligentny dom

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom, określany również mianem smart home, to przestrzeń, w której różnorodne urządzenia domowe i systemy współpracują, aby ułatwić codzienne życie mieszkańców. W praktyce oznacza to, że wiele czynności, takich jak włączanie świateł czy regulacja temperatury, może odbywać się automatycznie lub zdalnie - za pomocą smartfona lub innego urządzenia. Zaimplementowanie takiego systemu w mieszkaniu może przynieść wiele korzyści, zarówno pod względem komfortu, jak i efektywności energetycznej.

Oto kilka praktycznych przykładów, które na pewno świetnie oddadzą możliwości i zalety smart home:

 • Wychodzisz z domu w pośpiechu, okazuje się, że zapomniałeś wyłączyć żelazko z gniazdka. Nie musisz się jednak martwić, bo system zrobi to za Ciebie (odłączy dopływ energii).

 • Wstajesz w nocy zaspany, by przynieść z kuchni szklankę wody. Światło włączy się dla Ciebie automatycznie i zgaśnie, gdy wrócisz do łóżka.

 • Wyjeżdżasz na dłużej, a Twoje cztery kąty zostają bez opieki. Niezupełnie - smart home z pomocą czujników wykryje na przykład wyciek wody, gazu, dym, otwarte okna. Wieczorem natomiast zadba o to, aby światła w wybranych pomieszczeniach włączały się i gasły - imitując obecność domowników.

Inteligentny dom zarządzany tabletem

Czego potrzebujesz, aby wdrożyć smart home?

System inteligentnego domu zwykle składa się z trzech głównych rodzajów urządzeń:

 • Centrala (znana również jako hub, kontroler, mostek, gateway itp.) - to urządzenie koordynujące, które integruje wszystkie elementy systemu inteligentnego domu, umożliwiając zdalne zarządzanie jego funkcjonowaniem z każdego miejsca na świecie poprzez Internet.

 • Czujniki i detektory - te urządzenia dostarczają systemowi niezbędnych danych o środowisku zewnętrznym, takich jak temperatura, wyciek wody, wykrywanie ruchu lub dymu, poziom oświetlenia czy stan zamknięcia okien i drzwi.

 • Urządzenia wykonawcze - to najliczniejsza kategoria urządzeń, które realizują różnorodne polecenia i kontrolują działanie specyficznych sprzętów domowych. W skład tej grupy wchodzą inteligentne gniazdka, przełączniki, ściemniacze, zawory, różnorodne przekaźniki, systemy klimatyzacji i inne.

Tablet odtwarzający muzykę

Podstawowe urządzenia, od których warto zacząć

Rozpoczynając przygodę z inteligentnym domem należy skupić się na kilku podstawowych urządzeniach, które zmienią nasz dom w smart home. Możesz się zdziwić, jak niewiele potrzeba!

 • Inteligentne oświetlenie to jeden z najprostszych sposobów na wprowadzenie automatyki domowej. Jako przykład mogą posłużyć żarówki Philips Hue. Są to “tylko” żarówki, a pozwalają na swobodne zarządzanie światłem, w tym zmianę jego koloru lub intensywności świecenia.

 • Kolejnym krokiem może być instalacja inteligentnych gniazdek, które pozwalają na zdalne sterowanie podłączonymi urządzeniami i monitorowanie ich zużycia energii. To prosta metoda na zwiększenie bezpieczeństwa domowego i obniżenie rachunków za prąd.

 • Jako jedne z pierwszych urządzeń warto również rozważyć kamery monitorujące oraz inteligentne czujniki - te mogą informować o otwartych drzwiach lub oknach, a nawet wykrywać ruch w domu.

Zarządzanie smart home z poziomu smartfona

Jak zarządzać inteligentnym domem?

Sterowanie systemem smart home może odbywać się na różne sposoby. Najpopularniejszym i najwygodniejszym jest użycie aplikacji mobilnej, która pozwala na kontrolę wszystkich urządzeń z poziomu telefonu lub tabletu. Oto najpopularniejsze opcje, dostępne na rynku:

 • Google Home
 • Amazon Alexa
 • Apple HomeKit
 • Tuya

Same aplikacje są bardzo przystępne w obsłudze i intuicyjne. Na co jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę to to, czy urządzenie z tą aplikacją będzie bezproblemowo współgrać. Mając to na uwadze, najrozsądniejszym wyborem wydaje się Google Home - czyli najbardziej rozpowszechniona na rynku apka tego typu.

Kurs Podstawy elektroniki dla każdego

Kurs Podstawy elektroniki dla każdego

Zobacz kurs Arrow
Kurs Arduino dla początkujących

Kurs Arduino dla początkujących

Zobacz kurs Arrow
Kurs Programowanie mikrokontrolerów od podstaw

Kurs Programowanie mikrokontrolerów od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Zbuduj smart home samodzielnie

Na koniec propozycja dla majsterkowiczów. Czy wiesz, że system smart home możesz zbudować zupełnie samodzielnie? Siecią czujników i detektorów, czyli podstawą inteligentnego domu, można zarządzać za pomocą kontrolerów takich, jak Arduino czy też Raspberry Pi.

 • Arduino, znane ze swojej prostoty i łatwości użycia, jest doskonałym wyborem dla początkujących oraz dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z elektroniką i programowaniem. Możesz z niego korzystać do sterowania różnymi czujnikami, takimi jak detektory ruchu, czujniki temperatury czy detektory dymu, a także do kontroli oświetlenia czy systemów alarmowych.

 • Z kolei Raspberry Pi, będące bardziej zaawansowanym komputerem jednopłytkowym, oferuje większe możliwości przetwarzania danych i jest zdolne do obsługi bardziej skomplikowanych zadań. Może na przykład służyć jako serwer do zarządzania wszystkimi urządzeniami w Twoim domu, oferując jednocześnie możliwość zdalnego dostępu i kontroli poprzez Internet.

Zarządzanie oświetleniem i innymi urządzeniami z poziomu smartfona

Podsumowanie

Przekształcenie tradycyjnego domu w inteligentny wymaga przemyślanej decyzji dotyczącej wyboru odpowiednich systemów i urządzeń. Nie jest jednak tak, że cała operacja organizacyjna to wyjątkowo trudny proces, wymagający ogromu wiedzy. Choć smart home kojarzymy często z nafaszerowanym elektroniką budynkiem, w rzeczywistości, bez trudu go uzyskasz również w mieszkaniu. Co ciekawe, może się nawet obyć bez karkołomnych remontów i związanych z nim zamieszaniem!


Opublikowane 24 maja 2024 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!