Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak chronić prywatność i zabezpieczyć telefon przed hakerami?

Jak chronić prywatność i zabezpieczyć telefon przed hakerami?

Gdyby ktoś w tej chwili zabrał Ci telefon, co by w nim znalazł? Czy nie przeszkadzałoby Ci, gdyby wszystkie te informacje trafiły w ręce obcych ludzi o nieznanych Ci intencjach? Smartfon jest urządzeniem, z którego obecnie korzystamy częściej niż z laptopa lub komputera stacjonarnego. Za pośrednictwem smartfona opłacamy rachunki, prowadzimy prywatne rozmowy w komunikatorach, przechowujemy zdjęcia nasze i członków naszej rodziny. A czy chronimy te urządzenia tak samo jak komputer lub laptop? Niestety nie, a powinniśmy. Jak chronić prywatność i zabezpieczyć telefon przed hakerami?

smartfon zabezpieczony przed hakerami

Kurs Podstawy bezpieczeństwa w Internecie dla każdego

Dowiedz się jak zabezpieczyć swój komputer i smartfon przed internetowymi oszustami. Poznaj metody działań cyberprzestępców i naucz się przed nimi skutecznie bronić. Dowiedz się więcej


1. Zabezpiecz ekran silnym hasłem

Najprawdopodobniej, jak większość użytkowników smartfonów, nie korzystasz z blokady ekranu. Tymczasem, może to być nad wyraz prosty, a zarazem bardzo skuteczny sposób, żeby uchronić Cię przed utratą cennych danych. Do wyboru masz kilka typów zabezpieczeń, jednak niezmiennie największym zaufaniem cieszy się silne hasło - złożone z kombinacji małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych. Dlaczego nie czytnik linii papilarnych, skaner twarzy lub wybrany wzór? Ponieważ każde z tych zabezpieczeń stosunkowo łatwo można złamać.

zabezpieczenie telefonu - czytnik linii papilarnych

2. Dbaj o aktualizacje

Aktualizacje oprogramowania i aplikacji służą kilku celom. Jako użytkownik dostrzegasz na pewno zmiany interfejsu, nowe funkcjonalności lub ulepszenia. Możesz jednak nie wiedzieć, że prace nad uszczelnianiem systemów trwają nieustannie, a ich efekty są wdrażane właśnie w drodze aktualizacji. Każda udana próba ataku odsłania słaby punkt w oprogramowaniu, które wymaga dopracowania ze strony programistów. Dlatego nie ignoruj aktualizacji i zawsze je uruchamiaj, gdy tylko są dostępne.

3. Zaufane źródła aplikacji

Szeroki wybór aplikacji to najatrakcyjniejsza zaleta urządzeń mobilnych. Dziesiątki z nich rozbudowują funkcjonalności każdego smartfona, w pełni dostosowując go do potrzeb użytkownika. Pamiętaj jednak, że aplikacja - jak każdy produkt lub usługa - może być dopracowana i wykonana rzetelnie, a może też być bublem, który sprawia dobre wrażenie. W tym przypadku jednak w parze z kiepską jakością idzie również zagrożenie utraty danych, a tego na pewno wolisz uniknąć. Z tego względu, pobieraj aplikacje tylko z pewnych źródeł którymi są oficjalne sklepy z aplikacjami, a zanim zdecydujesz się na którąś z nich, czytaj recenzje.

aktualizacje bezpieczeństwa w smartfonie

4. Sprawdzaj uprawnienia aplikacji

Zazwyczaj dosyć łatwo można określić, czy uprawnienia, których domaga się aplikacja, są uzasadnione, czy nie. Zbyt obszerny dostęp, który wzbudzi Twoje wątpliwości, powinien Cię zniechęcić do instalacji i skłonić do poszukiwań innej aplikacji o podobnej funkcjonalności.

Kurs Jak zadbać o bezpieczeństwo w IT

Kurs Jak zadbać o bezpieczeństwo w IT

Zobacz kurs Arrow
Kurs Sieci komputerowe dla początkujących

Kurs Sieci komputerowe dla początkujących

Zobacz kurs Arrow
Kurs Bezpieczeństwo aplikacji webowych

Kurs Bezpieczeństwo aplikacji webowych

Zobacz kurs Arrow

5. Unikaj otwartych sieci Wi-Fi

Za pośrednictwem niezabezpieczonych sieci Wi-Fi hakerzy mogą uzyskać dostęp do danych, zapisanych w Twoim telefonie. Jeśli więc musisz skorzystać z Internetu w przestrzeni publicznej, unikaj niezweryfikowanych, otwartych sieci. Bezpieczniej w takiej sytuacji jest skorzystać z pakietu własnych danych mobilnych. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia i musisz połączyć się z taką siecią, to nie korzystaj z niej w celu zalogowania się do bankowości mobilnej oraz innych systemów, przechowujących Twoje wrażliwe dane.

otwarte sieci wifi a bezpieczeństwo

6. Nie otwieraj podejrzanych załączników i linków

Dokładnie ta sama zasada, którą znają wszyscy użytkownicy laptopów i desktopów, obowiązuje w przypadku smartfonów. Nawet, jeśli nadawcą e-maila lub wiadomości jest ktoś Ci bliski, w pierwszej kolejności skontaktuj się z tą osoba i upewnij, czy załącznik lub link pochodzi od niej. Bardzo dobrze znanym sposobem hakerów na zdobycie na przykład danych logowania jest phishing. Polega on na podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu zdobycia określonych informacji. Utworzone przez cyberprzestępców adresy e-mail i strony internetowe są tak wiarygodne, że rozpoznanie oszustwa może stwarzać trudności. Dlatego, jeśli otrzymasz link lub załącznik - zawsze zachowaj czujność.

7. Zainstaluj program antywirusowy

Zadaniem programu antywirusowego jest nieustanna, całodobowa ochrona Twojego telefonu przed hakerami. Dzięki regularnemu skanowaniu aplikacji w Twoim smartfonie, a także stałemu dostępowi do aktualnej bazy wirusów, eliminuje zagrożenie cyberataku i instalacji złośliwego oprogramowania. Ponadto, wiele programów zapewnia również dodatkowe funkcjonalności, jak lokalizacja telefonu w przypadku zgubienia lub kradzieży, możliwość zdalnego usunięcia poufnych danych lub alerty o niebezpiecznej stronie www. Antywirus jest podstawowym i bardzo skutecznym narzędziem w ochronie przed cyberprzestępcami.

bezpieczeństwo smartfona

Podsumowanie

Ochrona smartfona i prywatności, którą skrywa, nie może polegać jedynie na zapobieganiu kradzieży. O wiele większe niebezpieczeństwo, choć niewidoczne dla oczu, kryje się w podejrzanych aplikacjach, które sami pobieramy i instalujemy w naszych telefonach. Jakie nieprzyjemności mogą Cię spotkać, jeśli padniesz ofiarą ataku? Zdjęcia oraz filmy Twoje lub Twojej rodziny mogą wyciec do Internetu i zostać wykorzystane w przykry sposób (memy, fotomontaże). Może się również zdarzyć, że stracisz wszystkie środki ze swojego konta i oszczędności, a Twoje karty kredytowe zostaną obciążone na pełen limit. Od jednego i drugiego warto się strzec.


Opublikowane 5 listopada 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!