Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak dobrze fotografować produkty?

Jak dobrze fotografować produkty?

Za sukces w sprzedaży odpowiada kilka czynników, wśród których bez wątpienia mieści się właściwa prezentacja produktu. W sklepie stacjonarnym zastępy specjalistów pracują nad projektami witryn i półek, które mają zachęcić klientów do wejścia, pozostania w sklepie jak najdłużej i dokonania zakupu. W e-commerce to zadanie jest o wiele trudniejsze. Użytkownik w ułamku sekundy ocenia, czy sklep jest atrakcyjny, czy nie i równie szybko może go opuścić. W jaki sposób zainteresować klientów swoją ofertą? Jak fotografować produkty, żeby zachęcały do zakupu?


Kurs Fotografia produktowa

Świetne zdjęcia same sprzedają. Poznaj tajniki fotografii produktowej już dziś! Dowiedz się więcej


Fotografowanie produktów w domu

Profesjonalne studia fotograficzne przekonują do swojej oferty, podkreślając istotny wpływ specjalistycznego sprzętu na finalną jakość fotografii produktowej. Jednak, zatrudnienie fotografa może być kosztem zbyt trudnym do udźwignięcia dla raczkującej firmy. Nic straconego, ponieważ z małym przygotowaniem i dużym zapałem do pracy, można fotografować produkty samodzielnie, choćby we własnym domu.

światło sztuczne w fotografii

Czego potrzebujesz?

  • Aparat - proste, kompaktowe urządzenie będzie wystarczające, ale więcej możliwości zyskasz z aparatem pozwalającym na manualne ustawienia - ISO, przysłony i czasu naświetlania. Rozważ model z wymiennym obiektywem, który w przyszłości możesz wykorzystać do zdjęć detali lub wnętrz - wystarczy dokupić obiektyw o odpowiednich parametrach.
  • Statyw - zagwarantuje Ci nieporuszone zdjęcia i zachowanie tożsamego kadru dla każdego produktu. Dokonując wyboru, upewnij się, że jest stabilny i utrzyma gabaryt aparatu, który posiadasz.
  • Oświetlenie - potrzebujesz minimum dwóch, a optymalnie czterech lamp studyjnych. Dla początkujących lepsze będą lampy ciągłe - dające stałe, odpowiednio ustawione światło.
  • Softbox - czyli modyfikator, odpowiadający za rozproszenie i zmiękczenie światła lampy. Dzięki niemu produkt zostanie oświetlony równomiernie, bez odbić i niechcianych przepaleń.
  • Tło - na początek może to być biały papier (najlepiej rozwijany z rolki), biały stół, dostawiony do ściany, pleksi lub tektura.
  • Program graficzny do obróbki fotografii - bezpłatny i bardzo popularny jest GIMP, jednak możesz znaleźć inny program, odpowiadający Twoim oczekiwaniom.

Sprzęt fotograficzny

Jak fotografować produkty?

Niezależnie, czy fotografujesz produkty na potrzeby swojego sklepu internetowego, czy platformy aukcyjnej, musisz utrzymać wszystkie zdjęcia w tożsamej stylistyce. Co to oznacza? Główne zdjęcie powinno prezentować każdy produkt na takim samym tle, pod takim samym kątem, w podobnych proporcjach. Musisz więc opracować swój własny szablon, który będziesz powielać. Wykonaj zdjęcia kilku produktów w różnych konfiguracjach i wybierz te, które Twoim zdaniem prezentują się najlepiej. Zastosuj te same ustawienia dla wszystkich kolejnych fotografii.

Dobrą praktyką jest opracowanie kilku zdjęć dla każdego produktu - rzut z przodu, z boku lub pod kątem oraz detal. Małe przedmioty możesz zaprezentować w sąsiedztwie innych, aby w prosty sposób zasygnalizować ich gabaryty.

Fotografia produktu

Fotografowanie produktów na białym tle

Dla potrzeb własnego sklepu ecommerce możesz eksperymentować, opracowywać zdjęcia aranżowane, a nawet plenerowe. Jednak pamiętaj, że każdy dodatkowy element na zdjęciu będzie rozpraszać. Z tego powodu, za zdjęcie główne zawsze obieraj fotografie produktów na białym tle. W serwisie sprzedażowym możesz wręcz nie mieć innego wyboru, bo takiego tła tutaj się zazwyczaj wymaga, aby oferta została zaakceptowana.

Kurs fotografii dla każdego

Kurs fotografii dla każdego

Zobacz kurs Arrow
Kurs Fotografia nieruchomości

Kurs Fotografia nieruchomości

Zobacz kurs Arrow
Kurs GIMP 2.10 - podstawy edycji grafiki

Kurs GIMP 2.10 - podstawy edycji grafiki

Zobacz kurs Arrow

Bezcieniowe, białe tło uzyskasz z pomocą papieru i odpowiedniego oświetlenia. Fotografując produkt, wykorzystaj jeden, długi pas białego, matowego papieru, który będzie jednocześnie podstawą i tłem za produktem. Ustawiając oświetlenie, koncentruj się nie tylko na doświetleniu produktu, ale również tła, znajdującego się za nim - stąd sugestia zakupu czterech lamp, zamiast standardowych dwóch. Doświetlenie przestrzeni za produktem uchroni Cię przed efektem ciemniejszego, szarego tła, które będzie trzeba wyciąć w programie graficznym.

Obiektyw

Nie tylko papier może zastąpić namiot bezcieniowy. Możesz wykorzystać również biały stół przysunięty do białej ściany. Takim sposobem nie uzyskasz jednolitego tła, ponieważ odcięcie pomiędzy stołem a ścianą będzie widoczne. Nie zepsuje jednak estetyki zdjęcia. Jeśli chcesz uzyskać efekt odbicia, wykorzystaj szkło lub inną, lustrzaną powierzchnię jako podstawę produktu, np. lakierowany stół lub pleksi.

Fotografia produktu

Fotografowanie produktów - na co zwracać uwagę?

Idealne proporcje w konfiguracji ISO, czasu naświetlania i wartości przysłony to najtrudniejszy element fotografii (więcej o trójkącie ekspozycji w fotografii przeczytasz tutaj), którego opanowanie może Ci zająć sporo czasu. Niedoskonałe lub nawet nieudane zdjęcie można dopracować w programie graficznym, ale jedynie pod warunkiem, że posiadasz odpowiednio duży plik do obróbki. Najwięcej swobody dają pliki w formacie RAW, dlatego korzystaj z nich, jeśli tylko masz taką możliwość. Dobra jakość zdjęcia jest istotna również dlatego, że klienci często powiększają zdjęcia, chcąc się przyjrzeć wybranym detalom. Zbyt mały format im to uniemożliwi.

Za każdym razem sprawdź, czy fotografia nie różni się zbyt mocno od produktu, zwłaszcza pod kątem nasycenia i odcienia kolorów. Przesadnie ulepszane zdjęcia zazwyczaj można rozpoznać na pierwszy rzut oka, co zniechęci klientów do zakupów.


Opublikowane 15 września 2021 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!