Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak dodać inne wersje językowe Twojej strony WordPress?

Jak dodać inne wersje językowe Twojej strony WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią stron internetowych, który od lat cieszy się bardzo dużą popularnością. Korzystają z niego małe witryny, a także duże portale i sklepy internetowe. Wbrew pozorom, nie trzeba posiadać umiejętności programowania, aby stworzyć stronę i dodać do niej zaawansowane funkcje. Jedną z nich jest dodanie języka lub kilku do swojego bloga, strony czy sklepu. To prostsze niż myślisz!


Kurs WordPress - tworzenie stron od podstaw

Stwórz samodzielnie nowoczesną stronę z WordPress i naucz się nią zarządzać. Dowiedz się jak wykorzystać najlepsze wtyczki, instalować motywy i wdrożyć stronę na serwer. Dowiedz się więcej


WordPress - czym jest i dlaczego warto zdecydować się na użycie go do budowy swojej strony?

WordPress to CMS, czyli system zarządzania treścią. Aby budować i zarządzać stroną wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego. Z jego poziomu można dodawać nowe podstrony, wpisy na blogu, rozbudowywać menu, a także dodawać bardziej zaawansowane elementy, takie jak slidery, czy formularze. Dodatkową zaletą WordPressa jest możliwość późniejszej rozbudowy strony, chociażby o dodanie wersji językowych. Z pewnością przyczyni się to do zwiększenia liczby użytkowników zainteresowanych blogiem, czy Twoimi usługami.

praca z wordpress

Wersje językowe w WordPressie – czy da się to zrobić bez pomocy programisty?

Dodanie kilku wersji językowych do strony? Brzmi świetnie! Ale ile to może kosztować? W tym momencie wiele osób zastanawia się zapewne, ile trzeba zapłacić programistom za wdrożenie tej funkcji. Tutaj możemy zaskoczyć - w WordPressie można skorzystać z darmowych wtyczek, które w naprawdę prosty sposób dodają taką funkcjonalność. Nie trzeba zagłębiać się w kod strony i całkiem możliwe, że szybko i sprawnie zrobisz to samodzielnie. Jedną z najpopularniejszych wtyczek językowych do WordPressa jest Polylang. W kolejnej części artykułu dowiesz się w jaki sposób ją zainstalować i jak dodać język do swojej strony.

Polylang – prosty sposób na tłumaczenie strony internetowej

Jeśli korzystasz z WordPressa, z pewnością wiesz, że zainstalowanie nowej wtyczki jest bardzo proste. Pierwszym etapem jest przejście do zakładki „Wtyczki”. Następnie wybieramy „Dodaj nową” i wyszukujemy pluginu, który nas interesuje, czyli Polylang. Klikamy „Zainstaluj teraz”. Ostatnim etapem instalacji jest uruchomienie wtyczki. Możemy przystąpić do dodawania języków. Proste, prawda? Wtyczka Polylang jest bardzo intuicyjna.

instalacja polylang

Po włączeniu pluginu będzie możliwość szybkiego skonfigurowania ustawień językowych dla strony. Bez obaw! W ustawieniach Polylang będzie możliwość zmiany wybranych opcji również po procesie konfiguracji.

Pierwszym krokiem jest wybór języków. Możemy wybrać ich kilka. Uwaga! Trzeba pamiętać o dodaniu również podstawowego języka, np. polskiego.

konfiguracja polylang

Polylang w WordPressie – ustawienia

Po wybraniu języków, przechodzimy do kolejnego etapu konfiguracji. Możemy wybrać opcję tłumaczenia mediów na naszej stronie – to oznacza, że będzie możliwość ustawiania tytułów i opisów obrazków dla każdego języka osobno. Polecamy wybrać tą opcję, ponieważ te elementy są istotne w kontekście pozycjonowania strony.

Krok kolejny (ostatni!) to wybranie podstawowego języka strony – jeśli Twoja witryna jest w języku polskim, wybierz go z listy. Teraz, czyli po zaledwie kilku minutach, mamy już ustawione dodatkowe języki na stronie internetowej.

Title course

Kurs WordPress - tworzenie własnych wtyczek

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs WooCommerce - tworzenie motywów w praktyce

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs WordPress dla zielonych - własna strona od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Jak działa tłumaczenie strony w WordPressie?

Po etapie konfiguracji można już przejść do tworzenia tłumaczeń. Wtyczka Polylang dodaje osobne wersje stron, wpisów, widgetów, kategorii i tagów, a także menu dla każdego języka. Dzięki temu w wygodny sposób możemy tworzyć tłumaczenia, które będą wyświetlały się w zależności od tego jaki język wybierze użytkownik. Tworząc stronę lub wpis możemy dodać wersję tłumaczenia wybierając ikonkę flagi z kokpitu po prawej stronie.

tłumaczenie strony w wordpressie

Switcher i menu – szybkie dostosowanie strony

W każdej wersji językowej potrzebujemy oczywiście odpowiedniej nawigacji. Aby to dostosować, przechodzimy do ustawień naszego menu (zakładka „Wygląd” -> „Menu”). Polylang daje możliwość tworzenia osobnej wersji nawigacji dla każdego języka.

W menu możemy również dodać i dopasować przełącznik języków. Mogą być to flagi lub nazwy. Switcher dostępny jest po lewej stronie, dodajemy go podobnie jak pozostałe pozycje menu.

Uwaga: Jeśli opcja dodania przełącznika nie jest dostępna, trzeba zaznaczyć go w „Opcjach ekranu” dostępnych u góry strony.

dodawanie wersji językowej nawigacji wordpress

WordPress z wtyczką Polylang – zalety

Polylang to aktualnie jedna z najbardziej popularnych wtyczek do tłumaczeń. Jak widać proces konfiguracji jest naprawdę prosty. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość dostosowania wielu opcji do konkretnych języków, jak chociażby tworzenie osobnych menu. Kolejną zaletą jest popularność i rozwój tego pluginu. Mamy pewność, że wtyczka jest bezpieczna i dostosowana do aktualnej wersji WordPress’a.

Nie zapominajmy także o kosztach. Polylang w darmowej wersji posiada funkcjonalności, które są wystarczające w większości przypadków. Jej obsługa jest łatwa i można samodzielnie dodać tłumaczenia do swojej strony. Oszczędność będzie spora, a satysfakcja z samodzielnej pracy jeszcze większa!


Opublikowane 23 sierpnia 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!