Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak dostać się na studia informatyczne?

Jak dostać się na studia informatyczne?

Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT skłania wiele młodych osób do podjęcia studiów na kierunkach informatycznych. Łatwość znalezienia dobrze płatnej pracy, a często możliwość wykonywania jej z dowolnego miejsca na świecie przyciąga mnóstwo kandydatów, przez co dostanie się na kierunki związane z informatyką staje się coraz trudniejsze. Co zatem zrobić żeby ułatwić sobie rekrutację na studia informatyczne? Jaki kierunek wybrać? Za chwilę wszystkiego się dowiesz.


Kurs Korepetycje z matematyki - liczby rzeczywiste

Opanuj i utrwal wiedzę z zakresu liczb rzeczywistych, tak by żadne zadanie na maturze nie stanowiło dla Ciebie problemu. Ucz się rozwiązując typowe zadania pojawiające się w arkuszach maturalnych. Dowiedz się więcej


Jaki kierunek wybrać?

Oczywiście wybór jest uzależniony od tego, co chciałbyś w przyszłości robić. Branża IT rozwija się w piorunującym tempie, ciągle pojawiają się nowe technologie i specjalizacje, a uczelnie próbują za nimi nadążyć tworząc kolejne kierunki kształcenia. Do wyboru masz m.in.:

  • informatyka
  • informatyka stosowana
  • informatyka ekonomiczna
  • bioinformatyka
  • informatyka i systemy informacyjne
  • cyberbezpieczeństwo

nauka i robienie notatek

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej przy wyborze specjalizacji dla danego kierunku. Wybór jest tutaj ogromny… Sieci, bazy danych, inżynieria oprogramowania, tester, programowanie gier i aplikacji mobilnych, programowanie aplikacji internetowych i wiele, wiele więcej...

Jeżeli stoisz przed wyborem uczelni i kierunku studiów informatycznych, koniecznie sprawdź jakie specjalizacje będziesz miał do wyboru i prześledź program studiów. Na pewno ułatwi Ci to podjęcie trafnej decyzji. Wybierając kierunek studiów powinieneś kierować się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami. Zdecydowanie łatwiej zdobywać wiedzę i rozwijać się w dziedzinach, które nas pasjonują. Jeżeli nie masz jeszcze dokładnego planu na siebie, a chcesz rozwijać się w IT dobrym pomysłem będzie analiza zarobków i zapotrzebowania na specjalistów z danej dziedziny. Wybór specjalizacji najbardziej pożądanej przez pracodawców zdecydowanie zwiększy Twoje szanse na rynku pracy.

dziewczyna podczas nauki

Jak dostać się na studia informatyczne?

Tak jak w przypadku wszystkich kierunków studiów, decydujący wpływ ma tutaj wynik egzaminu maturalnego i oceny uzyskane z poszczególnych przedmiotów. Jeżeli już wcześniej zdecydowałeś na jakiej uczelni i kierunku chciałbyś kontynuować edukację, koniecznie sprawdź, jakie przedmioty są brane pod uwagę w procesie rekrutacji. Na większości kierunków informatycznych będą to informatyka i matematyka, a bardzo często również fizyka i język obcy.

Aby zwiększyć swoje szanse na przyjęcie, warto podejść do matury rozszerzonej i sumiennie przygotować się do egzaminów z przedmiotów branych pod uwagę przy rekrutacji. W końcu to od wyników uzyskanych na maturze i końcowych ocen z określonych przedmiotów, będzie zależało to, czy dostaniesz się na wymarzone studia. Informatyka jest coraz bardziej obleganym kierunkiem, szczególnie na renomowanych uczelniach. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wzięcie udziału w przynajmniej 2-3 procesach rekrutacyjnych. W ten sposób pozostawisz sobie zabezpieczenie na wypadek, gdyby nie udało Ci się dostać na studia, które były Twoim pierwszym wyborem.

mężczyzna pracujący przy komputerze

Pierwszy rok na studiach

Na wielu uczelniach i kierunkach, najtrudniejszym okresem jest pierwszy semestr lub pierwszy rok studiów. Studenci muszą przestawić się na zupełnie inny tryb funkcjonowania, niż w szkole średniej. I to właśnie na pierwszym roku odpada największa liczba studentów, którzy nie dają rady odnaleźć się w nowej rzeczywistości, uzyskać wymaganych zaliczeń czy zdać egzaminów, a część z nich po prostu inaczej wyobrażała sobie naukę na wybranym kierunku studiów.

Pierwszy rok studiów często jest bardziej teoretyczny - trzeba zdobyć niezbędną wiedzę i przygotować się do bardziej praktycznych i ciekawszych zajęć. Niestety przedmioty nastawione na teorię, nierzadko okazują się trudniejsze do zaliczenia. W przypadku studiów informatycznych, warto mieć świadomość tego, że na pierwszym roku, często bardzo dużo uwagi poświęca się matematyce. O dodatkową powtórkę i lepsze przygotowanie z matematyki, szczególnie powinny zadbać osoby, które w szkole średniej nie realizowały programu rozszerzonego. Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z korepetycji. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do kosztownych korepetycji stacjonarnych - do wyboru masz również kursy i korepetycje online.

Kurs Korepetycje z matematyki - równania i nierówności

Kurs Korepetycje z matematyki - równania i nierówności

Zobacz kurs Arrow
Kurs Korepetycje z matematyki - funkcje

Kurs Korepetycje z matematyki - funkcje

Zobacz kurs Arrow
Kurs Korepetycje z matematyki - trygonometria i figury płaskie

Kurs Korepetycje z matematyki - trygonometria i figury płaskie

Zobacz kurs Arrow

Studia informatyczne są niezwykle popularne, a udział studentów wybierających kierunki związane z IT ciągle rośnie. Znaczną część osób kusi wizja łatwego znalezienia lekkiej i dobrze płatnej pracy. Coraz większe zainteresowanie studiami informatycznymi sprawia, że coraz trudniej jest się na nie dostać. Żeby zwiększyć swoje szanse na sukces, należy uzyskać jak najlepsze oceny końcowe i solidnie przygotować się do egzaminu maturalnego - przede wszystkim z przedmiotów takich jak informatyka, fizyka, język angielski, a szczególnie matematyka, która często sprawia również problemy studentom pierwszego roku kierunków informatycznych.

IT i sztuczna inteligencja

Opublikowane 4 listopada 2021 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!