Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak efektywnie pracować z różnymi typami osobowości?

Jak efektywnie pracować z różnymi typami osobowości?

Wspólne wykonywanie zadań przez kilka, bardzo odmiennych, osób może być nie lada wyzwaniem. Udowodnimy Ci jednak, że więcej w tej różnorodności zalet niż wad - wystarczy umieć ją wykorzystać.


Kurs Skuteczny menedżer - kluczowe kompetencje

Opanuj kluczowe kompetencje menedżerskie i dowiedz się jak skutecznie zarządzać zespołem i motywować pracowników. Dowiedz się więcej


Różne typy osobowości w życiu zawodowym

Typy osobowości

Sangwinik, choleryk, melancholik, flegmatyk. Te typy osobowości na pewno znasz i rozumiesz, choćby powierzchownie, czym się od siebie różnią. Czy wiesz jednak, że ta klasyfikacja to zaledwie jedna z wielu, które powstały w historii nauki o człowieku? Powyższe cztery typy wyodrębnił Hipokrates już w IV - V wieku p.n.e. Po nim jednak było wielu następnych badaczy, którzy pochylili się nad tajemnicą ludzkiej psyche. Raymond Catella, Karen Horney, Harry Sullivan, Hans Eysenck - to przykładowi spośród nich. Najczęściej sięga się jednak do teorii Carla Gustava Junga, w której opisanych zostało aż 16 różnych typów osobowości.

Jung spojrzał na ludzką osobowość nieco inaczej niż Hipokrates, zauważając w niej więcej czynników odróżniających nas od siebie: ekstrawertycy, introwertycy, myślący, czujący, postrzegający, oceniający. Z kombinacji tych cech powstaje całkiem wiele możliwości na charaktery, które mogą się ze sobą ścierać - w życiu tak prywatnym, jak i zawodowym.

Różne typy osobowości

Osobowość zawodowa

Odrębną klasyfikację typów osobowości zaproponowano w kontekście pracy zawodowej. Według niej pracownicy mogą być:

  • Realistami - uporządkowani, preferujący działanie według określonych zasad i wytycznych. Odpowiada im praca techniczna i czynności manualne. Za wadę w ich przypadku można uznać trudności w komunikacji i brak umiejętności społecznych.

  • Badaczami - lubią analizować, dociekać, zadawać pytania. Szybko się uczą, są otwarci na rozwój. Nie potrafią jednak dobrze zarządzać zespołem, nie wiedzą jak motywować i przekonać innych do swoich racji.

  • Artystami - kochają sztukę, mają bujną wyobraźnię, są kreatywni i otwarci. Cenią sobie niezależność i nie przykładają dużej wagi do zasad. Mogą być przy tym niedbali, nieterminowi i nie umieć zarządzać czasem efektywnie.

  • Przedsiębiorcami (inicjatorami) - taki pracownik wyróżni się chęcią posiadania władzy, pieniędzy i wpływów. Lubi zarządzać, jest urodzonym przywódcą. W swoim nastawieniu na kierowanie innymi może ignorować potrzebę kompetencji twardych - w przekonaniu, że tym zajmą się inni.

  • Społecznikami - wyjaśniają, doradzają, pomagają. Charakteryzują się wysoką empatią, potrzebą zmian w wyższym celu, komunikatywnością. Nie są jednak zwolennikami pracy technicznej i nadmiernego wysiłku fizycznego.

  • Tradycjonalistami - uporządkowani, lubią dobrą organizację pracy, rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Z chęcią wysłuchają wszelkich instrukcji, zapoznają się z regulaminem i będą przestrzegać obowiązujących w firmie zasad. Kreatywność, nieszablonowość, szukanie nowych rozwiązań - to nie dla nich.

16 typów osobowości wg Junga, 6 typów osobowości zawodowej - jak efektywnie pracować w takim zespole?

Różne typy osobowości w pracy

Zrozum i zaakceptuj

Pierwszy krok już wykonałeś - wiesz już, że możemy się od siebie różnić i to w znacznym stopniu. Nasze cechy osobowościowe sterują nami nie tylko w życiu prywatnym, ale w tym zawodowym również. Pracownicy mają różnorodne potrzeby, aspiracje, co innego może ich napędzać do działania i odwrotnie - co innego będzie wywoływało frustrację i niezadowolenie. Tego nie jesteś w stanie zmienić. Musisz to zaakceptować i starać się z tym współgrać.

Zamiast traktować różnorodność osobowości jako problem, warto spojrzeć na nią jako na atut. Każdy członek zespołu wnosi coś innego do projektu dzięki swoim unikalnym umiejętnościom i perspektywom. Wykorzystaj te różnice!

Figurki przedstawiające różne typy osobowści

Sposób na każdy typ osobowości

Efektywna praca z tak zróżnicowanym zespołem nie może opierać się na rozwiązaniach uniwersalnych. Potrzeba zrozumienia, analizy i umiejętnej komunikacji z każdym z członków, aby stworzyć sprawnie działający organizm. Oto kilka przykładów:

Typ realistyczny

Wyznaczaj mu zadania, które będą dla niego wyzwaniem. Podkreślaj rolę jego pracy i wyznaczaj jasno określone cele. Realista doceni, jeśli otrzyma od Ciebie wytyczne, instrukcje, wskazówki.

Typ badawczy

Nie boi się wyzwań i poszukiwania nowych rozwiązań, które przysłużą się całemu zespołowi. Zapewnij mu dostęp do wiedzy, zaproponuj nowe kursy, szkolenia, zleć zadanie, które wymaga kreatywności i innowacyjności.

Kurs Zarządzanie kompetencjami i rozwojem pracowników

Kurs Zarządzanie kompetencjami i rozwojem pracowników

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak zarządzać wielopokoleniowym zespołem

Kurs Jak zarządzać wielopokoleniowym zespołem

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak skutecznie motywować i budować zaangażowanie pracowników

Kurs Jak skutecznie motywować i budować zaangażowanie pracowników

Zobacz kurs Arrow
Typ artystyczny

Najlepiej sprawdzi się w zadaniach kreatywnych, chętnie weźmie udział w burzy mózgów. Poleć mu wykonanie zadania o zupełnie nowym charakterze. Unikaj rutyny, bo to w tym przypadku może zaowocować jedynie wypaleniem zawodowym.

Typ społeczny

Bliskie mu będą problemy firmy, bolączki, które dotykają wszystkich. To ten typ z uśmiechem przeszkoli nowych pracowników, zajmie się organizacją spotkania integracyjnego i włączy w działania promujące firmę na zewnątrz.

Typ społeczny jako jeden z typów osobowości

Typ przedsiębiorczy

Uszczęśliwisz go, przydzielając mu stanowisko lidera. Zapewnij mu możliwości rozwoju, pozwól się wykazać i nie zapomnij o pochwale - najchętniej w formie premii pieniężnej.

Typ tradycjonalisty

Takiej osobowości możesz powierzyć pracę, która wymaga skrupulatności i uwagi. Możesz mu zaufać, że wykona ją z pełną starannością. W kontaktach z nim trzymaj się ogólnoprzyjętych w firmie zasad.

Podsumowanie

Praca z różnymi typami osobowości to nie tylko wyzwanie. To również szansa na stworzenie doskonale prosperującego, efektywnego i wydajnego zespołu. Razem możecie wiele osiągnąć - o ile zrozumiecie się nawzajem i zaczniecie dostrzegać w różnicach atuty.


Opublikowane 17 kwietnia 2024 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!