Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak łatwo sprawdzić błędy na stronie www?

Jak łatwo sprawdzić błędy na stronie www?

Trudno znaleźć stronę internetową, która pozbawiona byłaby zupełnie błędów. Ważne jednak, żeby ograniczyć ich ilość do minimum. Aby to zrobić, trzeba najpierw zidentyfikować problemy. Z pomocą przychodzą odpowiednie walidatory.


Do legendy przeszedł już przykład polskiej strony Google, która zawiera około 50 błędów walidacji. Skoro witryna najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki nie jest nieskazitelna, wydawałoby się, że tak naprawdę nie ma się czym przejmować. Otóż, nie do końca. Wyeliminowanie wszystkich błędów w kodzie strony nie zawsze jest możliwe, a ich obecność może być spowodowana na przykład osadzeniem różnych dodatkowych elementów i przycisków, ale należy dążyć do zminimalizowania takich problemów.


Cięcie PSD i kodowanie do HTML & CSS

Twórz wspaniałe strony internetowe zgodne z najnowszymi standardami Dowiedz się więcej


Dlaczego warto wykrywać błędy?


Co prawda błędy w kodzie strony nie wpływają na jej pozycję w wyszukiwarce Google, ale mogą negatywnie oddziaływać na poprawność oraz szybkość indeksowania serwisu, ponieważ roboty mogą mieć problem z właściwym odczytaniem kodu.


seo-www

Dodatkowo błędy mogą również wpływać na poprawność wyświetlania się strony w różnych przeglądarkach, a to z kolei z dużym prawdopodobieństwem wpłynie na odbiór witryny przez użytkowników. Żeby uniknąć takich niebezpieczeństw, warto poświęcić chociaż trochę czasu na usunięcie problemów. Najpierw jednak trzeba błędy odnaleźć.


Walidacja kodu


Warto zacząć od sprawdzenia poprawności kodu HTML i CSS, a także jego zgodność z aktualnie obowiązującymi standardami W3C (The World Wide Web Consortium)., To organizacja, która opracowuje specyfikację języka hipertekstowego i kaskadowych arkuszy stylów oraz dba o ich standaryzację. W3C udostępnia walidatory na stronie W3C.org. To narzędzia, których zadaniem jest przeskanowanie strony www nie tylko w poszukiwaniu błędów w kodzie, ale również w celu identyfikacji wszelkich niezgodności z aktualnie obowiązującym standardem. Dzięki walidatorowi dowiemy się, który znacznik został źle użyty lub zagnieżdżony, a także czy zostały popełnione błędy w CSS.


w3c.org

Na stronie W3C można skorzystać z narzędzi do weryfikacji błędów w trzech formach. Przede wszystkim wystarczy wkleić adres URL strony, która będzie analizowana. Drugie rozwiązanie to wczytanie z dysku lokalnego dokumentu HTML. Można także wkleić kod strony do specjalnego formularza. Jeśli zostaną wykryte błędy, ich szczegółowa lista zostanie wyświetlona w kolejności od najważniejszych do najmniej istotnych. Kaskadowe arkusze stylów sprawdza się za pomocą CSS Validation Service. Jeśli strona www przejdzie pomyślnie test, można pobrać specjalny kod z certyfikatem jakości i umieścić go w zweryfikowanej witrynie internetowej.

Fundamenty języka HTML - kodowanie stron od podstaw

Fundamenty języka HTML - kodowanie stron od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Błyskawiczne tworzenie stron z Tailwind CSS

Kurs Błyskawiczne tworzenie stron z Tailwind CSS

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Poprawność kodu można także sprawdzać za pomocą wielu innych narzędzi. Służy do tego na przykład dodatek do przeglądarki Firefox o nazwie Firebug, a także Web Developer lub HTML Validator.


firebug

Błędy na urządzeniach mobilnych


Błędy strony www mogą dotyczyć nie tylko kodu, ale również wyświetlania na różnych urządzeniach mobilnych. Ta ostatnia kwestia jest ostatnio coraz ważniejsza. Z jednej strony coraz więcej użytkowników przegląda internet za pomocą smartfonów lub tabletów, a z drugiej dopasowanie do urządzeń mobilnych stało się czynnikiem rankingowym Google. Dlatego warto sprawdzić, czy przygotowana strona www spełnia standardy najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki. Można to zrobić łatwo, wykorzystując narzędzie udostępnione przez Google i wykonując test zgodności z urządzeniami mobilnymi pod adresem https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/.


responsive-www

Chociaż nie zawsze można całkiem wyeliminować błędów z kodu strony www, warto przynajmniej próbować ograniczać ich ilość. Nie można również zapominać o problemach z wyświetlaniem na urządzeniach mobilnych. Zbyt mała czcionka lub treść szersza niż ekran mogą skutecznie zniechęcić użytkowników do odwiedzania naszej witryny.


button_zobacz-kursy-dla-webdeveloper

button_zobacz-kursy-dla-webdesigner


Opublikowane 4 listopada 2016 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!