Trudno znaleźć stronę internetową, która pozbawiona byłaby zupełnie błędów. Ważne jednak, żeby ograniczyć ich ilość do minimum. Aby to zrobić, trzeba najpierw zidentyfikować problemy. Z pomocą przychodzą odpowiednie walidatory.

Do legendy przeszedł już przykład polskiej strony Google, która zawiera około 50 błędów walidacji. Skoro witryna najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki nie jest nieskazitelna, wydawałoby się, że tak naprawdę nie ma się czym przejmować. Otóż, nie do końca. Wyeliminowanie wszystkich błędów w kodzie strony nie zawsze jest możliwe, a ich obecność może być spowodowana na przykład osadzeniem różnych dodatkowych elementów i przycisków, ale należy dążyć do zminimalizowania takich problemów.

Dlaczego warto wykrywać błędy?

Co prawda błędy w kodzie strony nie wpływają na jej pozycję w wyszukiwarce Google, ale mogą negatywnie oddziaływać na poprawność oraz szybkość indeksowania serwisu, ponieważ roboty mogą mieć problem z właściwym odczytaniem kodu.

seo-wwwDodatkowo błędy mogą również wpływać na poprawność wyświetlania się strony w różnych przeglądarkach, a to z kolei z dużym prawdopodobieństwem wpłynie na odbiór witryny przez użytkowników. Żeby uniknąć takich niebezpieczeństw, warto poświęcić chociaż trochę czasu na usunięcie problemów. Najpierw jednak trzeba błędy odnaleźć.

Walidacja kodu

Warto zacząć od sprawdzenia poprawności kodu HTML i CSS, a także jego zgodność z aktualnie obowiązującymi standardami W3C (The World Wide Web Consortium)., To organizacja, która opracowuje specyfikację języka hipertekstowego i kaskadowych arkuszy stylów oraz dba o ich standaryzację. W3C udostępnia walidatory na stronie W3C.org. To narzędzia, których zadaniem jest przeskanowanie strony www nie tylko w poszukiwaniu błędów w kodzie, ale również w celu identyfikacji wszelkich niezgodności z aktualnie obowiązującym standardem. Dzięki walidatorowi dowiemy się, który znacznik został źle użyty lub zagnieżdżony, a także czy zostały popełnione błędy w CSS.

w3c.org

Na stronie W3C można skorzystać z narzędzi do weryfikacji błędów w trzech formach. Przede wszystkim wystarczy wkleić adres URL strony, która będzie analizowana. Drugie rozwiązanie to wczytanie z dysku lokalnego dokumentu HTML. Można także wkleić kod strony do specjalnego formularza. Jeśli zostaną wykryte błędy, ich szczegółowa lista zostanie wyświetlona w kolejności od najważniejszych do najmniej istotnych. Kaskadowe arkusze stylów sprawdza się za pomocą CSS Validation Service. Jeśli strona www przejdzie pomyślnie test, można pobrać specjalny kod z certyfikatem jakości i umieścić go w zweryfikowanej witrynie internetowej.

Poprawność kodu można także sprawdzać za pomocą wielu innych narzędzi. Służy do tego na przykład dodatek do przeglądarki Firefox o nazwie Firebug, a także Web Developer lub HTML Validator.

firebug

Błędy na urządzeniach mobilnych

Błędy strony www mogą dotyczyć nie tylko kodu, ale również wyświetlania na różnych urządzeniach mobilnych. Ta ostatnia kwestia jest ostatnio coraz ważniejsza. Z jednej strony coraz więcej użytkowników przegląda internet za pomocą smartfonów lub tabletów, a z drugiej dopasowanie do urządzeń mobilnych stało się czynnikiem rankingowym Google. Dlatego warto sprawdzić, czy przygotowana strona www spełnia standardy najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki. Można to zrobić łatwo, wykorzystując narzędzie udostępnione przez Google i wykonując test zgodności z urządzeniami mobilnymi pod adresem https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/.

responsive-www

Chociaż nie zawsze można całkiem wyeliminować błędów z kodu strony www, warto przynajmniej próbować ograniczać ich ilość. Nie można również zapominać o problemach z wyświetlaniem na urządzeniach mobilnych. Zbyt mała czcionka lub treść szersza niż ekran mogą skutecznie zniechęcić użytkowników do odwiedzania naszej witryny.

button<em>zobacz-kursy-dla-webdeveloper
button</em>zobacz-kursy-dla-webdesigner