Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak napisać dobry list motywacyjny?

Jak napisać dobry list motywacyjny?

Mimo że list rekrutacyjny coraz rzadziej wymagany jest przez pracodawców, czasem trzeba go napisać, aby móc ubiegać się o wymarzone stanowisko. Nie powinieneś jednak traktować tej praktyki jako zła koniecznego, ponieważ jest to – tak naprawdę – doskonała okazja, aby opowiedzieć o swoim doświadczeniu, kwalifikacjach oraz zawodowych osiągnięciach. Ważne jednak, aby umiejętnie to zrobić.

przygotowywanie się do rekrutacji

Kurs Jak znaleźć pracę - efektywne poszukiwanie zatrudnienia

Dowiedz się jak znaleźć dobrze płatną i przynoszącą satysfakcję pracę. Naucz się prezentować swoje mocne strony i przekonaj pracodawcę, że jesteś kandydatem, z którego nie może zrezygnować. Dowiedz się więcej


Zadbaj o przyciągający uwagę wstęp

Większość listów motywacyjnych rozpoczyna się w bardzo podobny sposób. Zwykle na wstępie kandydaci piszą: „W związku z ogłoszeniem na portalu X, chciałbym zgłosić swoją kandydaturę”. Warto zaskoczyć potencjalnego pracodawcę już na początku – dzięki temu istnieje większa szansa, że w ogóle przeczyta Twój list. Potrzebujesz inspiracji? Oto one.

  • „Już na samym początku chciałbym wymienić 5 najistotniejszych powodów, dla których warto mnie zatrudnić”.
  • „Piszę do Państwa, ponieważ moją uwagę przyciągnął opisany w ofercie zakres obowiązków”.

Nie chodzi jednak, aby wykorzystywać powyższe zdania na zasadzie „kopiuj-wklej”. Ważne, aby nie powtarzać fraz, które występują w setkach innych listów motywacyjnych i które nic – tak naprawdę – nie mówią pracodawcy o Tobie. Możesz mieć pewność, że jeżeli trafi on na ten sam wstęp po raz dziesiąty, nie będzie nawet kwapił się, aby przeczytać kolejną część listu.

Skup się na korzyściach

Bardzo ważne jest to, aby w liście wyraźnie poinformować nie tylko o stanowiskach, na których pracowałeś, ale i o korzyściach, jakie możesz przynieść pracodawcy. Przykładowo, możesz napisać, że pomożesz mu zwiększyć sprzedaż. W ten sposób szybciej przyciągniesz uwagę danej firmy, która chce sporo wiedzieć nie tylko o Twoich kompetencjach, ale przede wszystkim to, jak wykorzystasz je w praktyce.

rozmowa kwalifikacyjna

Uwzględnij konkrety i szczegóły

W liście motywacyjnym nie ma sensu pisać o ogólnikach – to akurat robi większość Twojej konkurencji. Ważne są konkrety. Zamiast więc pisać o swojej ambicji, opisz sytuację, w której ją wykorzystałeś. Jeśli dysponujesz szczegółowymi danymi, warto się również nimi posłużyć. Przykładowo, możesz wspomnieć, iż udało Ci się podnieść sprzedażowe wyniki aż o 30 proc. lub że każdego miesiąca Twoje teksty czyta 50 tys. użytkowników. Jeśli zarządzałeś kilkuosobowym zespołem, również powinieneś o tym wspomnieć – zwłaszcza, jeśli ubiegasz się o stanowisko kierownika. Nauczyłeś się podstaw chińskiego w miesiąc? Zawrzyj tę informację w liście obok formułki „szybko się uczę”. Do każdej opisanej przez siebie cechy powinieneś dodać minimum jeden lub dwa fakty.

Napisz, dlaczego ubiegasz się o pracę właśnie w tej firmie

Dla pracodawcy istotne jest to, dlaczego ubiegasz się o stanowisko właśnie w jego firmie. Większą szansę na zatrudnienie mają z pewnością te osoby, które nie starają się o pracę w niej przypadkowo. Możesz więc napisać, że wartości reprezentowane przez daną markę są zgodne z Twoimi własnymi i dlatego pragniesz rozwijać własną karierę zawodową właśnie pod jej auspicjami. Jeśli podoba Ci się, że firma dba o ochronę środowiska naturalnego lub aktywizację zawodową kobiet, jak najbardziej również i o tym warto o tym wspomnieć.

Kurs Jak dobrze wypaść na rekrutacji i zdobyć pracę

Kurs Jak dobrze wypaść na rekrutacji i zdobyć pracę

Zobacz kurs Arrow
Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Zobacz kurs Arrow
Junior Front-end Developer - pierwsza praca

Junior Front-end Developer - pierwsza praca

Zobacz kurs Arrow

Rozwiej wątpliwości pracodawcy

List motywacyjny to również świetna szansa na wyjaśnienie kwestii, które mogą budzić wątpliwości pracodawcy. Zmieniasz branżę? Uzasadnij wybór nowej ścieżki zawodowej oraz napisz, co już zrobiłeś w tym kierunku. Przeprowadzasz się do Polski? Poinformuj, od kiedy będziesz dostępny na miejscu i czy jesteś zainteresowany ewentualną rozmową rekrutacyjną online. A może brakuje Ci doświadczenia? Jeżeli tak, opisz swoje umiejętności oraz dotychczas realizowane projekty.

podpisywanie listu motywacyjnego

Zadbaj o odpowiednią formę listu

Liczy się nie tylko treść listu, ale i jego forma.

  • Na początku umieść miejscowość i datę, dane adresowe (swoje i adresata), a następnie zwrot do adresata (np. „Szanowni Państwo”).
  • Napisz list w formacie A4 i zadbaj o to, aby jego długość nie przekraczała jednej strony.
  • Zrezygnuj z wszelkich „dodatków upiększających”, które utrudniają czytanie (a więc np. znaku wodnego czy też pochylonej czcionki) – chyba że jest to list na stanowisko grafika i pragniesz na wstępie zaprezentować próbkę swoich umiejętności.
  • Jeśli dodajesz do listu pakiet załączników, wspomnij o tym, aby pracodawca ich nie przeoczył.
  • Jeżeli odpowiadasz na konkretne ogłoszenie, odwołaj się do wymagań, które zostały w nim uwzględnione – zastanów się również, jakie umiejętności będą dla pracodawcy najważniejsze.
  • Na końcu listu wyraź chęć osobistego spotkania z pracodawcą, dodaj zwrot grzecznościowy (np. „Z wyrazami szacunku”) oraz umieść pod nim imię i nazwisko.
  • Jeśli list motywacyjny składasz osobiście, w siedzibie firmy, złóż podpis ręczny.

Bardzo ważne jest również to, aby wysyłać list motywacyjny jedynie w sytuacji, gdy pracodawca o to poprosi. Jeśli wymaga on tylko CV, nie warto być nadgorliwym.


Opublikowane 19 października 2021 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!