Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak nauczyć się języka angielskiego w domu?

Jak nauczyć się języka angielskiego w domu?

Potrzebujesz lub chcesz podnieść swoje umiejętności językowe w zakresie języka angielskiego, ale nie chcesz wydawać na ten cel zbyt wiele pieniędzy? Coraz więcej osób decyduje się na samodzielną naukę tego języka w domu, między innymi właśnie z takiego samego powodu. Ale czy jest to efektywne? Czy możliwe jest opanowanie angielskiego bez wychodzenia z domu? Odpowiedź brzmi: tak, ale wymaga to pewnych przygotowań i odpowiedniego podejścia.


Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1

Opanuj podstawy języka angielskiego dzięki praktycznym ćwiczeniom online. Poznaj najczęściej używane zwroty, słownictwo oraz gramatykę i zacznij swobodnie komunikować się po angielsku na poziomie A1. Dowiedz się więcej


Nauka języka angielskiego - pisanie i słuchanie

Tworzenie planu nauki

Naukę języka angielskiego w domu najlepiej jest rozpocząć od stworzenia realistycznego planu, który pomoże określić i osiągnąć cele językowe. Zastanów się, które umiejętności są dla ciebie najważniejsze: czy to konwersacje, gramatyka, czy pisanie. Podziel te cele na mniejsze, bardziej szczegółowe zadania i rozplanuj je w tygodniowym lub miesięcznym harmonogramie. Na przykład, przypisz dni tygodnia różnym umiejętnościom - poniedziałki mogą być na gramatykę, a weekendy na mówienie. Dzięki temu każdy dzień przynosi określone zadania, co ułatwia organizację nauki i zapewnia równomierne pokrycie wszystkich potrzebnych umiejętności.

Pamiętaj też, aby zarezerwować sobie czas na regularne sprawdziany wiedzy i umiejętności - na przykład jako podsumowanie tygodnia lub miesiąca nauki. Dlaczego warto to robić? Po pierwsze szybko się zorientujesz, w których zagadnieniach brakuje Ci jeszcze biegłości i gdzie występują luki wymagające uzupełnienia. Po drugie, rozpoznasz metody nauki, które są mniej lub bardziej skuteczne i tak dopasujesz dalszy plan do swoich preferencji.

Materiały do nauki języka angielskiego

Wybór materiałów

Popularność języka angielskiego sprawia, że bez trudu zaopatrzysz się w wiele różnorodnych materiałów do nauki. Spójrzmy, co masz do wyboru:

  • Podręczniki - Tradycyjne podręczniki nadal są podstawowym narzędziem w nauce języków. Dostarczają one zorganizowanej wiedzy na temat gramatyki, słownictwa oraz umiejętności językowych. Wiele podręczników zawiera także ćwiczenia z kluczem, co umożliwia samodzielną naukę i sprawdzenie swoich odpowiedzi.

  • Aplikacje mobilne - Aplikacje takie jak Duolingo czy Babbel oferują interaktywny sposób na naukę języka. Użytkownicy mogą uczyć się nowych słów i zwrotów poprzez gry słowne i quizy, co czyni naukę bardziej angażującą i mniej monotonną. Aplikacje często oferują także możliwość śledzenia postępów i dostosowywania poziomu trudności do aktualnych umiejętności użytkownika.

  • Materiały video - YouTube i inne platformy wideo oferują bogaty zasób darmowych materiałów dydaktycznych, w tym kursy językowe, tutoriale i lekcje video. Wiele z nich prowadzone jest przez native speakerów, co jest dodatkowym atutem pomagającym w nauce prawidłowej wymowy i intonacji.

  • Audiobooki i podcasty - Słuchanie audiobooków i podcastów w języku angielskim to świetny sposób na poprawę rozumienia ze słuchu i naukę autentycznego języka. Można je słuchać w dowolnym miejscu i czasie, co czyni tę formę nauki niezwykle elastyczną i dostosowaną do potrzeb osób ciągle w ruchu.

Kobieta w trakcie nauki języka angielskiego

Najrozsądniejszą decyzją będzie korzystanie z kilku źródeł wiedzy - w zależności od tego, co w którym momencie jest dla Ciebie najwygodniejsze. Nie możesz pisać? Słuchaj i oglądaj video. Nie możesz oglądać? Czytaj! Każde źródło w nieco inny sposób wyjaśni to samo zagadnienie i przywoła inne przykłady, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że zrozumiałeś je właściwie i nie utrwalasz błędów.

Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1

Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1

Zobacz kurs Arrow
Kurs Angielski dla początkujących - poziom A2

Kurs Angielski dla początkujących - poziom A2

Zobacz kurs Arrow
Kurs Czasy w języku angielskim od podstaw

Kurs Czasy w języku angielskim od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Kursy języka angielskiego online

Na szersze omówienie zasługują kursy na platformach e-learningowych. Jest to bowiem najbardziej interaktywny sposób nauki i najbardziej zbliżony do tradycyjnych kursów stacjonarnych. Co je wyróżnia i dlaczego można powiedzieć, że w nauce w domowym zaciszu sprawdzą się doskonale? Oto kilka ich zalet:

  • Materiały w formie video pozwalają sięgnąć po urozmaicone narzędzia. Lektor może wykorzystać tablice, ale też aplikacje i programy, które udostępnia na ekranie kursanta.

  • Lekcje są ułożone w logicznym, przejrzystym planie nauki i podzielone na bloki. Nie masz więc poczucia chaosu, a do wybranych tematów wrócisz bez problemu.

  • W czasie nauki rozwiązujesz testy i wykonujesz zadania. Weryfikujesz więc na bieżąco swoje umiejętności i wiedzę, a w razie potrzeby, od razu możesz wykonać powtórkę i uzupełnić braki.

  • Kursy są przygotowywane przez profesjonalistów i taką też przybierają formę. Tu masz autentyczne odczucie, że się uczysz i bierzesz udział w lekcji. Masz przed sobą lektora, czeka Cię egzamin, a oprawa nie jest tak kolorowa i krzykliwa, jak w przypadku aplikacji na telefon.

  • Tempo dostosowujesz wedle własnych preferencji, a naukę bez trudu wkomponujesz w harmonogram dnia. Do materiałów masz bowiem dostęp w dowolnym miejscu - wystarczy urządzenie mobilne i połączenie z internetem.

Sumując, korzystając z kursu otrzymujesz plan nauki, wiedzę i możliwość jej weryfikacji. Jest to więc świetne rozwiązanie jako materiał wiodący, który warto uzupełnić innymi, przywołanymi powyżej.


Kobieta podczas nauki języka angielskiego

Angielski w codziennym życiu

Otaczanie się językiem angielskim na co dzień to jeden z najskuteczniejszych sposobów na naukę. Staraj się słuchać angielskich piosenek, oglądać filmy bez dubbingu, a nawet zmień język w swoich urządzeniach elektronicznych na angielski. Tego typu immersja lingwistyczna pozwoli Ci szybciej przyswoić nowe słownictwo i wyrażenia.

Kurs Angielski dla dorosłych od podstaw

Kurs Angielski dla dorosłych od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Business English - angielski biznesowy

Kurs Business English - angielski biznesowy

Zobacz kurs Arrow
Kurs Gramatyka angielska od podstaw

Kurs Gramatyka angielska od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Czytanie książek i artykułów w języku angielskim również jest doskonałą metodą na rozszerzenie zasobu słów oraz zrozumienie bardziej złożonych struktur gramatycznych. Zaczynaj od prostych tekstów, stopniowo przechodząc do bardziej skomplikowanych, a efekty z pewnością Cię zaskoczą.

Zeszyty i książki do nauki języka angielskiego

Podsumowanie

Na podsumowanie kilka słów motywacji. Niezależnie od tego, w jakim celu chcesz się uczyć języka angielskiego, zrób to! Niezależnie od tego, do jakiego poziomu wiedzy i umiejętności uda Ci się dojść, warto! Niezależnie od tego, ile czasu na to poświęcisz, nie będzie to czas stracony.


Opublikowane 14 maja 2024 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!