Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak nauczyć się programowania? Od czego zacząć

Jak nauczyć się programowania? Od czego zacząć

Nauka kodowania może być pierwszym krokiem na Twojej drodze do ciekawszej pracy, wyższych zarobków lub spełnienia marzeń o możliwości pracy z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli ją rozpoczniesz z odpowiednim przygotowaniem i nastawieniem, osiągniesz każdy cel, jaki sobie postawisz. Ciekawi Cię jak nauczyć się programowania i od czego zacząć? Więc czytaj dalej!

nauka programowania

Kurs Programowanie w Python dla dzieci i młodzieży

Naucz się programowania w Pythonie od zera. Niezależnie od wieku i Twojego poziomu doświadczenia, z tym kursem zrobisz pierwszy krok, który pozwoli Ci pisać własne programy. Dowiedz się więcej


Od czego zacząć naukę kodowania?

Pierwszą trudnością w początkach nauki kodowania jest wytypowanie języka lub języków, których warto się uczyć. To zrozumiałe, że każdy chce tak zaplanować i poprowadzić ścieżkę kariery zawodowej, aby nie borykać się z problemem braku ofert pracy lub zbyt niskimi zarobkami. Nie oznacza to jednak, że musisz się zdecydować na samym początku na jeden, najbardziej obiecujący język i konsekwentnie go doskonalić aż do emerytury. Najlepszym pomysłem jest zacząć naukę od zagadnień prostszych, które uda Ci się opanować w krótszym czasie, po czym przejść do bardziej wymagających tematów. Dzięki temu zdobędziesz podstawową wiedzę i umiejętności, które ułatwią Ci zrozumienie i naukę trudniejszego materiału. Poczujesz się pewniej, a to pomoże Ci konsekwentnie kontynuować naukę w chwilach zwątpienia. Jak zdecydować, czego się uczyć? Odpowiedź na to pytania znajdziesz poniżej.

nauka kodowania

Jak wybrać język kodowania?

Ponieważ wybór jest szeroki, a każdy język wiąże się z innego rodzaju posadą i obowiązkami w IT, warto zacząć od końca. W pierwszej kolejności zastanów się, jaka praca Cię interesuje, w czym dobrze się czujesz i do jakich zadań masz predyspozycje. Przejrzyj ogłoszenia o pracę w branży IT i wypisz te stanowiska, które najbardziej przypadły Ci do gustu. Zapisz również, jakie technologie i umiejętności są wymagane na określonych posadach. Na przykład:

  • Aplikacje mobilne - Android / iOS
  • Front-end / Back-end development
  • Testowanie
  • Analiza i tworzenie baz danych

Na pewno już na tym etapie łatwiej Ci będzie określić, od czego zacząć naukę kodowania. Dowiesz się również, jakie dodatkowe umiejętności warto zdobyć, np. Linux, SQL, Git, WordPress. Wybierz najprostsze wśród nich i na nich się skoncentruj na początku. Przykładowo, jeśli interesuje Cię Front-End (czyli tworzenie aplikacji i stron internetowych), nie zaczynaj nauki od JavaScript, lecz od HTML i CSS, gdyż to jest absolutna podstawa w tej dziedzinie.

Nauka HTML

Jak nauczyć się kodowania?

Wiedzę możesz czerpać z kilku źródeł, które krótko opiszemy poniżej. Na szczęście, nie ma jednej, słusznej metody nauki kodowania, której musisz się trzymać. Wybierz tę, która Ci odpowiada i wpasowuje się w Twój harmonogram dnia, a także budżet.

1. Studia

Studia na kierunkach programistycznych stwarzają szansę uzyskania kompleksowej wiedzy w szerokim zakresie tematów. Jest to plus i minus zarazem, ponieważ musisz przebrnąć przez wiele tematów, które Cię nie będą interesowały, a często też nigdy nie zostaną wykorzystane w praktyce zawodu. Wadą studiów jest również to, że trwają długo, co sprawia, że są trudno dostępne i obciążające dla osób pracujących.

2. Bezpłatne materiały do nauki kodowania

Niewątpliwą zaletą naszych czasów jest to, że nauczyć się można wszystkiego - nie wychodząc z domu, a nawet nie wstając z kanapy. Podobnie jest z kodowaniem, o którym znajdziesz wiele materiałów na stronach internetowych, a także na YouTube. Możesz korzystać z darmowych tutoriali, kursów i poradników, jednak wiąże się z tym pewne ryzyko. Informacje często nie są usystematyzowane, nie masz gwarancji jakości, nie masz również pewności, czy jest to najświeższa wiedza. Dlatego naukę warto uzupełniać w zaufanych i pewnych źródłach.

nauka kodowania - robienie notatek

3. Kursy kodowania

Szeroki wybór kursów, dostosowanych do poziomu wiedzy i umiejętności, to często jest strzał w dziesiątkę dla przyszłych programistów. Po pierwsze, samodzielnie wybierasz temat kursu, zgodnie z interesującymi Cię zagadnieniami, a po drugie, uczysz się od ekspertów w swojej dziedzinie. W ten sposób zdobywasz nie tylko wiedzę, ale też cenne wskazówki o dobrych praktykach w zawodzie. Na przykład, z których narzędzi warto korzystać i jak rozwiązywać problemy, które spotkają Cię podczas kodowania. Dużym ułatwieniem w stawianiu kolejnych kroków w nauce jest tu również proponowana ścieżka zawodowa, podpowiadająca, w którym kierunku warto się rozwijać. Kolejnym plusem są niskie ceny kursów, dzięki czemu są one łatwo dostępne.

Fundamenty Python - Level 1

Fundamenty Python - Level 1

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty Java - Level 1

Fundamenty Java -
Level 1

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty HTML - Level 1

Fundamenty HTML - Level 1

Zobacz kurs Arrow

Oprócz tradycyjnych kursów wideo, coraz popularniejsze stają się szkolenia z programowaniem na żywo, polegające na wykonywaniu praktycznych zadań i pisaniu kodu, którego poprawność jest sprawdzana automatycznie w przeglądarce. Jest to świetna alternatywa, która umożliwia zdobywanie i sprawdzanie wiedzy w praktyce. Przykładem polskiej platformy oferującej interaktywne szkolenia programowania jest Codenga.

4. Bootcamp

To intensywne kursy, trwające od kilku miesięcy do roku. Program jest tu nastawiony na naukę tematów, ściśle dobranych do potrzeb danego zawodu, a nawet stanowiska. Bootcamp wymaga dużego zaangażowania i samodyscypliny, dzięki czemu może być rozwiązaniem niezwykle skutecznym, lecz przy okazji obciążającym - zwłaszcza, jeśli nauka kodowania ma być zajęciem dodatkowym, obok pracy i życia rodzinnego. Zazwyczaj jest to również wariant najbardziej kosztowny, gdyż ceny rozpoczynają się od kilku tysięcy złotych.

Nauka programowania kobieta

Podsumowanie

Naukę kodowania może rozpocząć każdy, kto jest zainteresowany tą dziedziną. Twój obecny poziom wiedzy i umiejętności nie jest przeszkodą, nawet jeśli jest bliski zera. Już za rok, za miesiąc, a nawet za tydzień możesz być w zupełnie innym miejscu na skali - jeśli tylko przestaniesz się zastanawiać, jak nauczyć się kodowania, a zaczniesz działać!

Fundamenty języka HTML - kodowanie stron od podstaw

Fundamenty języka HTML - kodowanie stron od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs JAVA dla zielonych

Kurs JAVA dla zielonych

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 23 listopada 2021 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!