Jak nauczyć się UX?

Współczesny rynek pracy dynamicznie się zmienia, a zapotrzebowanie na specjalistów UX (User Experience) rośnie z każdym dniem. UX to dziedzina, która koncentruje się na tworzeniu produktów i usług, które są nie tylko funkcjonalne, ale także przyjemne i intuicyjne w użyciu. W jaki sposób można nauczyć się UX? Przeczytaj, aby poznać sprawdzone metody.


Kurs UX Design - wprowadzenie do projektowania doświadczeń użytkowników

Poznaj warsztat i narzędzia pracy UX Designera. Naucz się rozpoznawać potrzeby użytkowników i zacznij projektować produkty i usługi zgodnie z najlepszymi zasadami User Experience. Dowiedz się więcej



Dlaczego warto nauczyć się UX?

Umiejętności projektowania UX są niezwykle cenione na rynku pracy. Firmy z różnych branż, od technologii po e-commerce, poszukują specjalistów, którzy potrafią tworzyć produkty cyfrowe spełniające oczekiwania użytkowników.

Jednak, znajomość UX to nie tylko szansa na ciekawą pracę, ale także możliwość wpływu na sposób, w jaki ludzie korzystają z technologii. Projektując doświadczenia użytkowników, specjaliści UX kształtują codzienne interakcje milionów osób z produktami cyfrowymi, od aplikacji mobilnych po złożone systemy internetowe. Dzięki ich pracy, technologie stają się bardziej dostępne i przyjazne dla odbiorców, co ma ogromne znaczenie w świecie, gdzie bez technologii już nie możemy się obejść.


Sposoby na naukę UX

Kursy online

Komfortowy, przystępny cenowo, a jednocześnie skuteczny sposób na naukę - kursy online. Dzięki nim możesz zdobywać wiedzę w swoim tempie, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz. Z ich pomocą przejdziesz przez całą ścieżkę edukacyjną - od podstawowych informacji wprowadzających, aż po zaawansowane techniki i narzędzia polecane przez specjalistów. Ważna uwaga: koniecznie szukaj takich kursów, które kończą się uzyskaniem certyfikatu. Będzie to cenny dodatek do Twojego CV.

Inne źródła

Źródła wiedzy warto dywersyfikować. Dzięki sięganiu po różne materiały nabędziesz pewności, że dobrze rozumiesz poruszane zagadnienia, zobaczysz więcej przykładów i dobrych praktyk proponowanych przez specjalistów UX. Oto, co rynek edukacyjny do zaoferowania dla chętnych:

  • Książki i artykuły
  • Blogi i portale branżowe
  • Studia i kursy stacjonarne
  • Warsztaty i szkolenia
  • Samodzielne projekty


Jak nauczyć się UX - krok po kroku

UX to połączenie umiejętności graficznych z wiedzą psychologiczną. Dlatego, naukę warto rozpocząć od podstaw, czyli zrozumienia, czemu ta dziedzina służy i na jakiego rodzaju danych się opiera. Polecanym portalem jest tu nngroup.com, czyli witryna prowadzona przez guru User Experience - Jakoba Nielsena i Dona Normana. Tutaj dowiesz się i z całą pewnością zrozumiesz, jak głęboko ludzkie zachowanie, schematy działania i potrzeby leżą u podstaw tej dziedziny.

Kolejnym krokiem jest dowiedzenie się, jak badania z użytkownikami przeprowadzać samodzielnie. Następnie, jak interpretować i wykorzystywać pozyskane dane. Ważnym zagadnieniem jest tu architektura informacji - czyli przetwarzanie i przechowywanie danych. Dopiero w kolejnych etapach przejdź do zagadnień ściśle związanych z użytkownikami:

  • Na jakie grupy możesz ich podzielić?
  • Jak przyciągać i zatrzymywać ich uwagę?
  • Procesy decyzyjne.
  • Techniki perswazji.

Czas na kolejną porcję wiedzy teoretycznej - a więc projektowanie graficzne skoncentrowane na doświadczeniach użytkowników. To etap, w którym warto zagłębić następujące tematy:

  • Testowanie użyteczności produktu cyfrowego - bardzo ważnym elementem jest umiejętność prowadzenia testów A/B.
  • Prototypowanie - czyli tworzenie interaktywnych prototypów produktu służących celom badawczym na użytkownikach.
  • Dobre praktyki i techniki pracy - w tym zasady budowania nawigacji, zbędne i niezbędne elementy poszczególnych podstron, rozwiązania dla urządzeń mobilnych, optymalizacja strony płatności, koszyka zakupowego.

Ostatnim krokiem jest praktyczne wykorzystanie powyższych informacji i przeniesienie ich na projekt graficzny. Jeśli nie korzystałeś do tej pory z programów do projektowania UX/UI, teraz przyszła pora, aby ten brak uzupełnić. Prym wiodą tutaj przede wszystkim Figma, Adobe XD i Sketch.

Kurs WCAG - dostępność cyfrowa w projektowaniu stron i aplikacji

Zobacz kurs

Kurs Figma - podstawy projektowania interfejsów

Zobacz kurs

Kurs Adobe XD - podstawy projektowania interfejsów

Zobacz kurs

Jak zbudować portfolio?

Portfolio to niezbity dowód Twoich umiejętności w dziedzinie UX. Powinno zawierać przykłady Twoich projektów, opisy procesu projektowego oraz wyniki badań i testów użytkowników. Jeśli będzie dobrze zaprojektowane, zaprezentuje Twoje umiejętności, kreatywność i podejście do rozwiązywania problemów.

Jak zdobyć pierwsze projekty, które w nim umieścisz? Możesz zacząć od pracy nad własnymi pomysłami, takimi jak redesign istniejących stron internetowych lub aplikacji. Warto również brać udział w konkursach i projektach open source, gdzie możesz współpracować z innymi i zdobywać cenne doświadczenie.

Nie zapominaj o sieciowaniu – dołącz do społeczności UX, bierz udział w konferencjach i warsztatach, gdzie możesz nawiązać kontakty i zdobyć zlecenia. Często zdarza się, że firmy oferują projekty na zasadzie wolontariatu, co jest świetną okazją do zdobycia doświadczenia. Współpracuj z lokalnymi organizacjami non-profit, które często potrzebują wsparcia w zakresie UX, ale nie mają na to budżetu. Każdy projekt, nawet ten najmniejszy, może wzbogacić Twoje portfolio i przybliżyć Cię do wymarzonej kariery w UX.