Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak negocjować podwyżkę? 8 praktycznych wskazówek

Jak negocjować podwyżkę? 8 praktycznych wskazówek

Negocjowanie podwyżki to jeden z trudniejszych momentów życia zawodowego. Z jednej strony, bardzo chcesz osiągnąć swój cel. Z drugiej jednak, porażka lub sukces w tej rozmowie nie zależą od Ciebie. Czy na pewno? Niezupełnie. Jeśli chcesz się przygotować do tego ważnego kroku i przekonać, jak negocjować podwyżkę - oto 8 wskazówek, które na pewno Ci pomogą!


Kurs Techniki negocjacji od podstaw

Opanuj najlepsze techniki negocjacji i zacznij skutecznie osiągać swoje cele biznesowe oraz osobiste Dowiedz się więcej


Porozumienie między pracownikiem i managerem

1# Wybierz dobry moment

Wyczucie chwili w negocjacjach płacowych to pierwszy czynnik, którego nie można pominąć. Jeśli pracujesz w swojej firmie już od jakiegoś czasu, to na pewno wyznaczenie właściwego momentu nie sprawi Ci trudności. Unikaj okresów rozliczeń i podsumowań, bo to zawsze chwile stresujące i nerwowe - również dla Twojego szefa. Lepiej poczekać, aż podsumowania dobiegną końca. Idealne okoliczności zajdą, jeśli w rozliczeniach okaże się, że firma zanotowała wzrosty i sukcesy rynkowe. Sprzyjać Ci będą również dobre wyniki Twojego zespołu lub wdrożone rozwiązania, które okazały się biznesowym strzałem w dziesiątkę.

2# Wykonaj analizę rynku

Subiektywne oczekiwania finansowe pracownika nie zawsze są proporcjonalne do realiów na rynku pracy. Jeśli zaproponowana przez Ciebie stawka będzie zbyt mocno wygórowana, trudno Ci będzie ją racjonalnie uzasadnić. Zanim więc zdecydujesz, o jak wysoką podwyżkę zamierzasz walczyć, poznaj aktualne oferty innych firm. Spróbuj wyszukać przedsiębiorstwa działające w Twoim segmencie i prześledź proponowane stawki na stanowiskach podobnych lub niższych szczeblem. Konkretne przykłady i liczby będą mocną kartą przetargową w negocjacjach z szefem.

Rozmowa pracownika z przełożonym

3# Przeanalizuj ścieżkę kariery

Wypisz etapy, jakie przebyłeś w tym przedsiębiorstwie. Od jakiego stanowiska, zakresu obowiązków i płacy zaczynałeś? Czy od momentu ustalenia wynagrodzenia, które uzyskujesz obecnie, Twoje obowiązki uległy zmianie? Być może wraz z upływem czasu obejmowane przez Ciebie stanowisko uległo znacznym przekształceniom, a Ty wykonujesz więcej lub bardziej odpowiedzialne zadania. Im więcej konkretnych przykładów znajdziesz, tym łatwiej będzie Ci przekonać przełożonego, że podwyżka jest w pełni uzasadniona.

4# Zbierz swoje sukcesy

Negocjacja podwyżki to najlepszy moment na to, aby pokazać pracodawcy swoją wartość dla firmy. Zastanów się, jaki masz wkład w sukces zespołu i całej organizacji? Co Cię wyróżnia na tle innych pracowników? Na tyle, na ile to możliwe, przygotuj te informacje w formie policzalnych danych. Liczba pozyskanych klientów, suma zysków za zeszły rok, liczba pomyślnie rozwiązanych spraw lub zamkniętych zadań. Jeśli zaproponowałeś zmiany lub rozwiązania, które wniosły usprawnienia, podkreśl to. Nie zapomnij również o swoim zaangażowaniu, elastyczności i dyspozycyjności w sytuacjach nagłych lub ważkich.

Rozmowa pracownika i managera w przerwie na kawę

5# Podkreśl gotowość do rozwoju i nauki

Otwartość na dokształcanie się w wolnym czasie, to cecha bardzo cenna z punktu widzenia pracodawcy. Świadczy o wewnętrznej potrzebie rozwoju, która może okazać się bardzo korzystna dla całej firmy. Podkreśl, jakie kursy lub szkolenia odbyłeś i jak przełożyły się na Twoją pracę. Czego nauczyłeś się sam, bez konieczności nałożonej przez przełożonego? Powiedz też, jakie ścieżki rozwoju przewidujesz, jakie zagadnienia Cię interesują i w którym kierunku zamierzasz się dalej kształcić. Może się okazać, że interesujący Cię obszar jest właśnie tym, w który celują plany organizacji.

Rozmowa pracownika i managera

6# Sentymenty na bok

W obecnych realiach myśl o podwyżce nie jest niczym zaskakującym. Nagły wzrost cen dotknął bezpośrednio każdego z nas. Uwierz, że z perspektywy przedsiębiorstwa również nastały trudne czasy. Jest możliwe, że przy wzroście kosztów utrzymania firmy zyski spadły. Dlatego, nie licz na to, że powołując się na inflację lub koszty życia, zostaniesz zrozumiany i wysłuchany. Nie dlatego, że szef nie jest empatyczny, lecz dlatego, że on najpewniej również boryka się z różnymi kłopotami.

Negocjacje podwyżki potraktuj jak rozmowę biznesową. Opieraj się na faktach, liczbach i korzyściach, które wnosisz swoją pracą.

Kurs Sztuka efektywnej komunikacji w życiu prywatnym i zawodowym

Kurs Sztuka efektywnej komunikacji w życiu prywatnym i zawodowym

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości

Kurs Jak zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak być asertywnym - sztuka wyrażania własnego zdania i emocji

Kurs Jak być asertywnym - sztuka wyrażania własnego zdania i emocji

Zobacz kurs Arrow

7# Nie szantażuj

Kuszące może Ci się wydać rozwiązanie, polegające na pogrożeniu szefowi odejściem. Co jednak mógłbyś tym sposobem osiągnąć? Zakładając, że rzeczywiście ta metoda okaże się skuteczna w negocjowaniu podwyżki, jak wpłynie na postrzeganie Ciebie jako pracownika? Czy takiej osobie można zaufać i bez cienia wątpliwości w nią inwestować? Czy sam chciałbyś mieć takiego pracownika w swoim zespole? Przyznaj, że więcej możesz stracić niż zyskać. Podwyżkę może otrzymasz, ale czy zachowasz swoje stanowisko na dłużej i będziesz cieszyć się zaufaniem w pracy?

Rozmowa pracowników w biurze

8# Szukaj kompromisu

Jedna nieskuteczna rozmowa o podwyżce nie oznacza klęski. Czynników, które wpływają na decyzję pracodawcy może być wiele. Od wspomnianej już aktualnej sytuacji na rynku, poprzez tymczasowe kłopoty finansowe firmy, aż po większe plany dla całej organizacji. Nie rezygnuj po jednej odmowie i nie zachowuj się, jakby cały Twój plan runął w gruzach. Wykaż się zrozumieniem, dopytaj o przyczyny odmowy i zaproponuj powrót do tego tematu po określonym czasie. Zapytaj, kiedy będzie odpowiedni moment, co mógłbyś zrobić, aby płaca wzrosła - nowe kwalifikacje? Język obcy? Dodatkowe zadanie? Twoja otwartość i szczerość sprawią, że pracodawca spojrzy na Ciebie jak na partnera, a nie roszczeniowego pracownika.


Opublikowane 28 lutego 2024 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!