Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak przyspieszyć działanie strony na WordPress?

Jak przyspieszyć działanie strony na WordPress?

Prędkość strony internetowej ma dzisiaj kluczowe znaczenie. Dzisiejszy internauta szukając konkretnych treści oczekuje, że będzie mógł sprawdzić je naprawdę szybko. Czekając kolejne sekundy aż załadują się zdjęcia czy filmy, może stracić zainteresowanie i poszukać informacji na konkurencyjnej witrynie. Jak przyspieszyć działanie strony opartej o WordPress?


Kurs WordPress - tworzenie stron od podstaw

Stwórz samodzielnie nowoczesną stronę z WordPress i naucz się nią zarządzać. Dowiedz się jak wykorzystać najlepsze wtyczki, instalować motywy i wdrożyć stronę na serwer. Dowiedz się więcej


WordPress - jak sprawdzić prędkość strony?

WordPress to popularny CMS. Większość stron powstaje w oparciu o to narzędzie. Daje ogromne możliwości, jednak może się zdarzyć, że niekorzystnie wpłynie na prędkość wczytywania się treści. Tutaj trzeba zaznaczyć, że nie jest to wina samego WordPressa, a tego jak rozbudowujemy swoją stronę. Istotne jest wykonywanie aktualizacji, czy też optymalizacja zdjęć.

Szybkość wczytywania się witryny zależy od wielu czynników. Zanim zaczniesz zastanawiać się jak je poprawić, sprawdź jak wygląda aktualna prędkość. Popularnym i darmowym narzędziem, które w tym pomoże jest Google PageSpeed Insigths. Wystarczy wkleić link i mamy gotowe wyniki. Po wprowadzeniu poprawek na stronie, będzie można sprawdzić czy przyniosły oczekiwane efekty. A teraz do dzieła!

PageSpeed Insights

Serwer – zacznij od fundamentów

Trzeba zacząć od podstaw, czyli od serwera, na którym znajduje się strona internetowa. Jeśli wybierzemy serwer słabej jakości, nawet najlepiej zoptymalizowana strona nie osiągnie dobrych wyników prędkości. Decydując się na firmę, w której wykupisz hosting, nie kieruj się wyłącznie ceną. Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie znanej, popularnej firmy cieszącej się dobrymi opiniami. Jeśli nie masz wiedzy czy doświadczenia w tym zakresie, warto poradzić się osoby, która zna temat lub podpytać w sieci (np. na tematycznej grupie na Facebooku).

laptop

Aktualizacja WordPressa i wtyczek

Często popełnianym błędem jest nieaktualizowanie wtyczek oraz samego WordPressa. Twórcy wprowadzają poprawki i usprawnienia, które zapewniają prawidłowe, szybkie działanie, a także chronią przed ewentualnymi atakami ze strony hackerów. Bywa, że po stworzeniu strony zapominamy o tym i „żyje ona swoim życiem”. Nie musisz robić tego co kilka dni, ale warto poświęcić chwilę raz w miesiącu, by strona oraz wtyczki WordPressa były aktualne.

Wtyczki dodają funkcjonalności, ale też spowalniają stronę

Będąc w temacie zainstalowanych wtyczek, tutaj użytkownicy WordPressa również mogą wpaść w pewną pułapkę. Jest to pułapka ilości pluginów. Każdy z nich wprowadza nową funkcjonalność, ale odbywa się to kosztem prędkości. Niektóre z nich mogą naprawdę mocno obciążyć witrynę, a często są to takie narzędzia, które nie są nam potrzebne. Najlepiej ograniczyć je do minimum, korzystając wyłącznie z tych, które są niezbędne. Dodatkowo, trzeba pamiętać, aby korzystać ze sprawdzonych pluginów, które są stale aktualizowane i zgodne z aktualną wersją WordPressa.

wtyczki wordpress

Wybór motywu – o czym warto pamiętać?

Motyw w WordPressie to szata graficzna naszej strony. Mamy możliwość wyboru spośród wielu gotowych motywów, które – jak to zwykle bywa – są lepsze lub gorsze. Ma to znaczenie także dla prędkości. Wybierając taki szablon warto sprawdzić najpierw demo – można zrobić to za pomocą narzędzia Google PageSpeed Insigths, które pokaże nam czy strona pokazowa wczytuje się z odpowiednią prędkością. Oprócz tego, podobnie jak w przypadku wtyczek, dobrze jest upewnić się, że motyw jest aktualizowany i kompatybilny z aktualną wersją WordPressa.

Title course

Kurs WordPress dla zielonych - własna strona od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Title course

WordPress - łatwe tworzenie responsywnych szablonów

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs WooCommerce - sklep internetowy krok po kroku

Zobacz kurs Arrow

Optymalizacja zdjęć – nie zapominaj o tym!

Wiele stron posiada galerie zdjęć i grafik. Jeśli prowadzimy sklep internetowy, wgrywamy mnóstwo zdjęć produktowych. Wpisy blogowe są atrakcyjne jeśli są okraszone dobrymi jakościowo fotografiami. I tutaj pojawia się kolejna pułapka, która może wpędzić nas w problem z prędkością strony. Zdjęcia są często duże zarówno pod względem rozdzielczości, jak i wagi na dysku. Jedno zdjęcie może mieć nawet kilka megabajtów, a jeśli dodamy do siebie wszystkie znajdujące się na stronie to waga robi się naprawdę spora. W efekcie wczytywanie tych grafik trwa długo i cierpi na tym prędkość całej witryny. Aby tego uniknąć, przed dodaniem zdjęć zmniejsz je do takiej rozdzielczości, która pasuje do strony. Zwykle wystarczająca jest szerokość 1200px. Dodatkowo warto skorzystać z narzędzi, które pozwalają na zmniejszenie wagi pliku graficznego bez widocznej utraty jakości. Jednym z takich rozwiązań jest strona TinyPNG.

zegar

Podsumowanie

WordPress to świetne narzędzie, które pozwala na stworzenie bardzo rozbudowanych witryn i portali. Tworząc swoją stronę warto pamiętać o kilku kwestiach związanych z jej prędkością, aby już na początku zapewnić sobie jej szybkie działanie bez konieczności naprawiania tego w późniejszym czasie. Pamiętaj przede wszystkim o dobrym serwerze, o wykonywaniu aktualizacji, ograniczaniu ilości wtyczek oraz o optymalizowaniu zdjęć. Jeśli Twoja strona działa wolno, postaraj się ograniczyć wagę zdjęć i usunąć zbędne wtyczki.


Opublikowane 23 sierpnia 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!