Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak robić dobre zdjęcia nocą?

Jak robić dobre zdjęcia nocą?

Zdjęcia nocne, które zazwyczaj widzimy na różnych portalach są bardzo efektowne. Co zrobić, aby nasze zdjęcia wyglądały tak samo lub podobnie? W tym artykule podpowiemy Wam, na co zwracać uwagę, aby poprawić swoją technikę robienia zdjęć nocą.


Kurs Fotografia krajobrazu

Dowiedz się jak profesjonalnie fotografować krajobrazy tak, aby Twoje zdjęcia wyglądały niczym te z folderów biur podróży. Spraw by budziły zachwyt i podziw oglądających. Dowiedz się więcej


ISO

Na jakość zdjęcia zrobionego przy słabym oświetleniu wpływa bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest ISO. Im wyższe ISO, tym jaśniejsze zdjęcie. Natomiast poziom jego zaszumienia będzie coraz większy, co negatywnie wpłynie na jakość. Dlatego nie należy przesadzać z wartościami ISO przy fotografii nocnej.

Przysłona

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest przysłona, dzięki której jesteśmy w stanie osiągnąć konkretny efekt na zdjęciu. Jeśli przysłona będzie całkowicie otwarta lub jej wartości będą bardzo niewielkie, to uzyskamy piękne rozmazane tło. Natomiast jeśli zamkniemy przysłonę do wyższych wartości, to nasze zdjęcie będzie ostrzejsze.

Czas naświetlania

Jednym z najważniejszych czynników jest również czas naświetlania. To właśnie dzięki niemu będziemy w stanie osiągać przepiękne efekty takie jak malowanie światłem. Jeśli nie będziesz chciał wykorzystywać czasu naświetlania do tego typu efektów, będziesz też w stanie robić naturalne zdjęcia w nocy.

malowanie światłem

Balans bieli

Kolejnym ważnym parametrem przy robieniu zdjęć w nocy jest white balance, czyli balans bieli. Musisz wiedzieć, że jeśli robisz zdjęcia w nocy i zastajesz jakieś światło np. światło latarni, to barwa tego zdjęcia zazwyczaj będzie bardzo przełamana. Wpływa na to fakt, że w latarniach które są instalowane przy drodze, żarówki są bardzo różne - od wolframowych, poprzez sodowe czy rtęciowe. Możemy się spotkać również z jakimiś świetlówkami, które będą nam rzucały światło i bardzo możliwe, że będą właśnie przełamywały balans bieli na naszym zdjęciu.

Zauważ, jak to wygląda w przypadku lewego zdjęcia, gdzie fotograf zdaje się na tryb automatyczny i zdjęcie wychodzi bardzo żółto. Natomiast z prawej strony widzimy porównanie - w niektórych partiach tego zdjęcia oświetlenie jest bardzo żółte, a w innych partiach zmienia się - od lekko niebieskiego do białego. Taka kolorystyka również wygląda niezbyt atrakcyjnie na fotografii. Niemniej nie zawsze będziemy w stanie wyeliminować każdy z czynników, które już zastaniemy na naszym zdjęciu.

balans bieli - porównanie

Potrzebne akcesoria

Do zdjęć nocnych przydadzą nam się akcesoria:

  • Statyw - Głównym dodatkiem który należy wykorzystać przy okazji zdjęć nocnych jest statyw. Jest on bardzo ważny, ponieważ jeśli robimy zdjęcia z dłuższym czasem naświetlania, to nie jesteśmy w stanie utrzymać stabilnie aparatu tak, aby nie zadrżała nam dłoń. W efekcie zdjęcie wyjdzie rozmazane.
  • Wężyk spustowy - Warto wziąć ze sobą wężyk spustowy lub też pilot, który bardzo często dołączany jest w zestawie do aparatu. Dzięki niemu nie będziemy musieli przyciskać spustu migawki na aparacie, wystarczy wyzwolić go właśnie za pomocą takiego pilota. Każde mikrodrganie przy zdjęciu nocnym obniży nam jakość fotografii, dlatego tego typu akcesorium jest bardzo pomocne przy zdjęciach nocnych.
  • Lampa błyskowa - Jeżeli chcemy robić portrety nocą, to może nam się przydać lampa błyskowa. Często światło, które zastaniemy wystarczy nam do prawidłowego oświetlenia twarzy. Mimo to, może zdarzyć się tak, że będziemy mieć tylko i wyłącznie ciemną sylwetkę, przez co taka lampa błyskowa bardzo nam pomoże.
  • Bateria zapasowa - Kolejnym akcesorium, o które warto zadbać jest dodatkowa bateria. W czasie zdjęć nocnych przy włączonym Live View (podgląd na wyświetlaczu) nasza bateria szybciej się wyczerpuje.

Format zapisu zdjęć

Jeśli robisz zdjęcia nocne, to zapisuj je w formacie RAW. Tego typu format pozwoli Ci na lepszą obróbkę zdjęć, które robisz, przez co będziesz w stanie wyciągać z niego dodatkowe światło, czy też przytłumić za mocne oświetlenie. W przypadku zdjęć w formacie .JPG takiej możliwości nie ma, ponieważ każda ingerencja w zdjęcie będzie bardzo widoczna.

Kurs Fotografia nieruchomości

Kurs Fotografia nieruchomości

Zobacz kurs Arrow
Kurs Fotografia produktowa

Kurs Fotografia produktowa

Zobacz kurs Arrow
Kurs Photoshop kreatywne techniki pracy

Kurs Photoshop kreatywne techniki pracy

Zobacz kurs Arrow

Tryby wbudowane

Aparat może być wyposażony w tryby, które będą nam pomagać w pracy. Takim najprostszym trybem jest oczywiście tryb automatyczny. Mimo to, nie będziemy się na nim skupiać. Zwróćmy uwagę szczególnie na trzy tryby, które zazwyczaj są wbudowane w aparat.

Pierwszym trybem jest tzw. tryb B, czyli Bulb. Jeżeli robimy zdjęcia, w których zależy nam na dłuższym czasie otwarcia migawki, to właśnie ten tryb powinien zostać zastosowany. Migawka otwiera się nam w momencie, gdy przycisk spustu migawki jest wciśnięty, a zamknie się dopiero wtedy, gdy go puścimy. Dzięki temu będziemy w stanie uzyskiwać bardzo duże czasy naświetlania.

nocna fotografia - zorza

Kolejnym trybem jest już zdefiniowany tryb do zdjęć nocnych, który sam jest w stanie dopasować parametry zdjęcia, podobnie jak w trybie automatycznym.

Jeżeli jesteś nieco bardziej zaawansowanym użytkownikiem, to oczywiście możesz korzystać z tryby manualnego, w którym masz całkowity wpływ na zdjęcie, które robisz.


Opublikowane 29 września 2021 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!