Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem? 5 sposobów

Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem? 5 sposobów

Już dawno telefony komórkowe nie służą tylko do wykonywania połączeń telefonicznych i komunikowania się za pośrednictwem wiadomości tekstowych. Współcześnie są to narzędzia o bardzo szerokim zastosowaniu, pozwalające korzystać z poczty e-mail, robić zakupy przez Internet, słuchać muzyki, oglądać filmy i wykonywać zdjęcia. Wprawdzie miłośnicy i hobbyści fotografii wciąż mają powody, żeby kupować aparaty cyfrowe, ale zdjęcia robione telefonami są coraz lepszej jakości, szczególnie przy korzystaniu z odpowiednich aplikacji i stosowaniu kilku trików.


Kurs fotografii dla każdego

Poznaj od podstaw tajniki świadomej i twórczej fotografii Dowiedz się więcej


fotografia portretowa smartfonem

1. Aplikacje do robienia wysokiej jakości zdjęć telefonem

Aplikacje do robienia zdjęć można podzielić na podstawowe programy, które są dość ubogie w funkcje i na naprawdę rozbudowane apki. Początkowo można przetestować darmowe aplikacje i poznać, jak działają poszczególne tryby, funkcje i dodatki.

Najlepsze aplikacje dają możliwość zmiany ustawień w taki sposób, że swoją jakością zdjęcie niemal nie ustępuje fotografii wykonanej aparatem cyfrowym. Z kolei już po zrobieniu zdjęcia odpowiednie oprogramowanie pozwala na zaawansowany montaż fotki. Pośród popularnych i wysoko ocenianych przez użytkowników aplikacji na telefon do wykonywania zdjęć należą m.in.:

 • Camera Zoom FX,
 • YouCam Perfect,
 • Camera FV-5 Lite,
 • Open Camera,
 • A Better Camera.

Poszczególne aplikacje na telefon do robienia zdjęć są dostępne na urządzenia z systemami Android (Google Play) oraz iOS (App Store).

fotografia i filmowanie smartfonem

2. Tryb profesjonalny

Zdjęcie telefonem można wykonywać w dwóch trybach – podstawowym i zaawansowanym. Większość telefonów jest wyposażona w aplikacje, które dają możliwość robienia profesjonalnych zdjęć. Jeżeli nie jest to możliwe z poziomu programów dostępnych w telefonie, należy skorzystać z zewnętrznych aplikacji do pobrania.

Tryb podstawowy daje możliwość zmiany proporcji zdjęcia i skorzystania z mało skomplikowanych opcji. Za jakość fotografii w danych warunkach oświetleniowych odpowiadają algorytmy, a nawet sztuczna inteligencja. Dużo więcej możliwości użytkownik otrzymuje w trybie zaawansowanym, mogąc samodzielnie ustawić wiele różnych funkcji (np. czułość ISO, działanie flesza, czas naświetlania).

ciekawe efekty fotoraficzne uzyskane przy pomocy smartfona

3. Kadrowanie zdjęcia

Kadrowanie pozwala dopracować ujęcie i uzyskać najlepszy możliwy rezultat. Podstawową regułą, o jakiej powinien pamiętać użytkownik smartfona, jest zasada trójpodziału. Zresztą dotyczy to nie tylko fotografowania smartfonem, ale również aparatem cyfrowym czy lustrzanką. Zasada jest prosta:

 • Podział boków zdjęcia (poziomych i pionowych) na 3 równe odcinki (po dwa punkty na osi pionowej i poziomej).
 • Poprowadzenie linii prostych do przeciwległego boku pomiędzy wyznaczonymi punktami.

Nie trzeba tego robić na oko. Wystarczy skorzystać z siatki kadrowej, wybierając taką funkcję po uruchomieniu aparatu lub aplikacji do robienia zdjęć. Cztery linie (dwie pionowe i dwie poziome) dzielą kadr na dziewięć równych prostokątów, z mocnymi punktami obrazu w miejscach krzyżowania się linii. To kluczowe punkty, które użytkownik obsługujący aparat może wykorzystać podczas kadrowania. Wystarczy umieszczać w nich najważniejsze elementy obrazu (np. sylwetka lub twarz).

wykorzystanie zasady trójpodziału i linii siatki w fotografii smartfonem

4. Testowanie możliwości smartfona

Współczesne aparaty w telefonach, a szczególnie aplikacje do robienia zdjęć są bardzo bogate w funkcje, które mogą znacząco poprawić jakość zdjęcia. Jednak trudno oczekiwać, żeby pierwsze wykonywane fotografie były optymalne. Dlatego warto testować aparat w telefonie metodą prób i błędów, testując poszczególne funkcje, np.:

 • zdjęcia z włączoną lub wyłączoną funkcją HDR (poprawia kontrast zdjęć),
 • zoom cyfrowy (im większy zoom, tym słabsza jakość zdjęcia),
 • efekt oświetlenia (dla wykonania profesjonalnych zdjęć portretowych z głębią),
 • tryb nocny (automatyczne rozjaśnienie zdjęć w warunkach słabego oświetlenia).
Kurs Fotografia nieruchomości

Kurs Fotografia nieruchomości

Zobacz kurs Arrow
Kurs Fotografia produktowa

Kurs Fotografia produktowa

Zobacz kurs Arrow
Kurs Fotografia krajobrazu

Kurs Fotografia krajobrazu

Zobacz kurs Arrow

5. Koncentracja na jednym temacie w świetle dziennym

Najlepsze zdjęcia skupiają się na jednym temacie. Najlepiej, kiedy motyw przewodni zajmuje ok. 1/3 kadru. Pozostała część (tzw. przestrzeń negatywna lub ujemna) powinny go dodatkowo wyróżniać (np. woda, niebo, ściana). Dla zrobienia wyjątkowego zdjęcia warto przetestować różne perspektywy, co pozwala stworzyć na przykład iluzję głębi.

Jeżeli jest to możliwe, zdjęcia należy wykonywać w świetle dziennym. Może zdarzyć się, że słońce jest zbyt silne. Wówczas rozsądnie jest poszukać miejsca zacienionego, ponieważ cień zablokuje pionowe światło, a oświetla obiekt światłem poziomym. Jednak obszar nie może być również zbyt mocno zacieniony, co spłaszczy fotografię.

światło w fotografii smartfonem

Robienie wysokiej jakości zdjęć jest możliwe również z poziomu smartfona. Aparaty w telefonach mają coraz bardziej zaawansowane parametry i potrafią robić zdjęcia tylko niewiele gorsze od fotografii uwiecznionych aparatem cyfrowym, szczególnie przy korzystaniu z zaawansowanych, płatnych aplikacji.

Oczywiście nawet najlepsze parametry nie pomogą, jeżeli aparat telefonu będzie miał zabrudzony obiektyw. Dlatego przed ważnym zdjęciem, po wyjęciu smartfona z kieszeni czy torebki, można go przetrzeć miękką ściereczką. Sam telefon powinien być trzymany obiema rękami.


Opublikowane 21 lipca 2022 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!