Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak sprzedawać bez działalności gospodarczej?

Jak sprzedawać bez działalności gospodarczej?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość sprzedaży bez formalnego zakładania firmy. W Polsce, dzięki wprowadzeniu w 2018 roku możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej, sprzedawanie towarów i usług bez formalnego zakładania firmy stało się dostępne dla każdego.


Kurs Działalność nierejestrowana - jak zarabiać bez zakładania firmy

Poznaj prawne aspekty prowadzenia działalności nierejestrowanej. Dowiedz się jak ogarnąć podatki, prowadzić ewidencję, wystawiać faktury i rozliczać się ze sprzedaży produktów i usług. Dowiedz się więcej


Działalność nierejestrowana to taka, która nie przekracza określonych limitów przychodów i przez to nie musi być zgłaszana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W dalszej części artykułu wyjaśnimy, czym dokładnie jest działalność nierejestrowa, jakie są jej zasady oraz jakie obowiązki muszą spełniać osoby z niej korzystające.

Sprzedaż produktów na działalności nierejestrowanej

Jakie towary i usługi można oferować w ramach działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowana umożliwia sprzedaż wielu produktów i usług, z wyjątkiem tych, które wymagają specjalnych zezwoleń, takich jak alkohol czy broń. Aby uniknąć konieczności stosowania kasy fiskalnej i płacenia VAT, najlepiej omijać produkty, które są regulowane specjalnymi przepisami, jak na przykład elektronika czy biżuteria zawierająca metale szlachetne. Idealnie nadają się do tego typu działalności odzież, meble, zabawki, dekoracje wnętrz czy rękodzieło, a także produkty cyfrowe, co jest szczególnie atrakcyjne w dobie rosnącej popularności e-commerce.

Kiedy prowadzenie działalności nierejestrowanej nie jest możliwe?

Prowadzenie działalności nierejestrowanej jest zabronione, gdy działalność podlega pod tzw. działalność regulowaną. Dotyczy to sytuacji, w których do wykonywania pewnych usług konieczne jest uzyskanie odpowiednich licencji, zezwoleń czy koncesji. Działalności regulowane to między innymi sprzedaż alkoholu, dystrybucja energii, transport lotniczy, produkcja wyrobów tytoniowych, a także prowadzenie aptek czy działalność w zakresie gier losowych.

Jakie są warunki umożliwiające sprzedaż bez zakładania działalności gospodarczej?

Chociaż działalność nierejestrowana brzmi jak łatwy start w biznes, ma swoje ograniczenia. Pierwszym z nich jest posiadanie czystej historii biznesowej, czyli brak prowadzenia jakiejkolwiek działalności w ciągu ostatnich 5 lat. Po drugie, działalność ta nie może wymagać uzyskania licencji ani koncesji. Kolejny warunek dotyczy ograniczeń finansowych - miesięczne przychody nie mogą przekroczyć 75% minimalnego wynagrodzenia. Co ważne, działalność nierejestrowana musi być prowadzona indywidualnie, bez możliwości założenia spółki.


Kurs Działalność nierejestrowana - jak zarabiać bez zakładania firmy

Poznaj prawne aspekty prowadzenia działalności nierejestrowanej. Dowiedz się jak ogarnąć podatki, prowadzić ewidencję, wystawiać faktury i rozliczać się ze sprzedaży produktów i usług. Dowiedz się więcej


Jakie są zasady opodatkowania dochodów z działalności nierejestrowanej?

Chociaż działalność nierejestrowana nie jest równoznaczna z prowadzeniem działalności gospodarczej, dochody z niej uzyskane podlegają opodatkowaniu. Osoby korzystające z działalności nierejestrowanej nie płacą miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, lecz muszą wykazać swoje dochody w rocznym zeznaniu podatkowym. Stawki podatku dochodowego (PIT) wynoszą 12% lub 32%, a odliczenia podatkowe obliczane są od dochodu, a nie od przychodu.

Formalności podczas sprzedaży na zasadach działalności nierejestrowanej

Jak zarządzać kosztami w ramach działalności nierejestrowanej?

Prowadząc działalność nierejestrowaną, można odliczać od przychodu rzeczywiste koszty związane z działalnością, takie jak zakup sprzętu, narzędzi, czy surowców. Jest to kluczowy aspekt, który pozwala zmniejszyć podstawę opodatkowania, a tym samym obniżyć należny podatek dochodowy.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej a zawieranie umów cywilnoprawnych

Oprócz możliwości sprzedaży bezpośredniej, osoby prowadzące działalność nierejestrowaną mogą również współpracować na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak zlecenie czy umowa o dzieło. Ponadto, działalność nierejestrowana może być prowadzona równolegle z etatem, co daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa finansowego.

Prowadzenie sprzedaży na działalności nierejestrowanej

Możliwości i przyszłość działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana to doskonała opcja dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie biznesu lub dla osób, które chcą prowadzić biznes na niewielką skalę bez większego zaangażowania w kwestie formalne. Jest to również świetne rozwiązanie testowe dla nowych pomysłów biznesowych, które można w przyszłości rozwijać w pełnoprawne przedsiębiorstwa.

Zachęcamy do rozważenia tej formy działalności, jeśli myślisz o sprzedaży własnych produktów czy usług, ale nie jesteś jeszcze gotowy na pełne zaangażowanie w prowadzenie zarejestrowanej firmy. Działalność nierejestrowana może być twoim pierwszym krokiem do sukcesu w biznesie. Pamiętaj, że każdy biznes to ciągła nauka i adaptacja, dlatego warto być na bieżąco z przepisami i najlepszymi praktykami w branży.


Opublikowane 20 maja 2024 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!