Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak stworzyć bloga na WordPress?

Jak stworzyć bloga na WordPress?

Prowadzenie bloga w Internecie jest coraz bardziej popularne. Znaczną część blogów na świecie zakłada się przy pomocy oprogramowania WordPress. Być może także chcesz spróbować i dowiedzieć się więcej o tym, jak stworzyć bloga na WordPress? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zajmijmy się na początek wyjaśnieniem, czym jest WordPress oraz blog.


Kurs WordPress - tworzenie stron od podstaw

Stwórz samodzielnie nowoczesną stronę z WordPress i naucz się nią zarządzać. Dowiedz się jak wykorzystać najlepsze wtyczki, instalować motywy i wdrożyć stronę na serwer. Dowiedz się więcej


Co to jest WordPress?

WordPress jest to wolny, czyli darmowy, program stworzony głównie do obsługi blogów. Powstał on przede wszystkim z myślą o tych, którzy nie mają doświadczenia w programowaniu. Intuicyjna obsługa tego programu pozwala założyć stronę internetową nawet laikom. Właśnie dlatego ok. 40% stron internetowych na świecie jest budowana dzisiaj w oparciu o tę technologię.

Blog WordPress

Co to jest blog?

Blogiem nazywamy inaczej dziennik sieciowy (z jęz. angielskiego web log). Jest to specjalny rodzaj witryny internetowej. Zawiera uporządkowane na różne sposoby wpisy. Początkowo blog kojarzony był ze sferą stron osobistych. W dzisiejszych czasach blog jest często sposobem komunikacji z innymi użytkownikami, w tym klientami firmy. Jednakże nadal odróżnia go od innych stron internetowych narracja treści, która jest często prowadzona w pierwszej osobie.

Co jest potrzebne do stworzenia bloga na WordPress?

Przy powyższym pytaniu dochodzimy do istoty rzeczy, ponieważ należy wiedzieć, że blog na WordPress można rozumieć dwojako. Istnieje platforma o nazwie WordPress.com, na której bezpłatnie można założyć stronę swojego bloga. M.in. ze względu na znaczne ograniczenia nie jest to jednak forma zbyt popularna wśród użytkowników Internetu.

Strona internetowa wordpress.org

Z tego powodu skupimy się na wersji instalowanej na serwerze. Ma ona dużo większe możliwości. Jest także znacznie bardziej popularna.

Aby dostęp do naszej strony mieli wszyscy użytkownicy Internetu, serwer musi być cały czas online, czyli cały czas musi mieć dostęp do sieci. W warunkach domowych utrzymanie takiego serwera zbyt dużo kosztuje i stałoby się nieopłacalne dla stworzenia jednej strony.

wordpress.org

Jak stworzyć bloga na WordPress? - hosting

Niezbędne w tych warunkach staje się skorzystanie z hostingu jednej z firm, świadczących usługi internetowe. Hosting to nic innego, jak zarezerwowanie przestrzeni dyskowej komputera (serwera), podłączonego przez cały czas do Internetu.

hosting dla bloga

Można skorzystać z bezpłatnych usług hostingowych, jednak trzeba się liczyć z tym, że zawsze posiadają one jakieś ograniczenia. W praktyce, jeśli chcemy założyć blog dla firmy lub sklepu internetowego, niezbędne staje się wykupienie hostingu.

Jak stworzyć bloga na WordPress? - domena

Następną ważną sprawą przy tworzeniu bloga jest posiadanie domeny, czyli adresu internetowego, pod którym będą mogli nas znaleźć użytkownicy Internetu.

Przy darmowych usługach hostingowych często można także skorzystać z darmowej domeny, jednak zawsze będzie ona posiadała w nazwie część adresu, pochodzącego od dostawcy usług, np. prv.pl, opx.pl, ugu.pl.

domena dla bloga

Domenę o nazwie, jaką wybraliśmy dla swojego bloga, np. "mojafirma.pl", która nie jest zarezerwowana przez kogoś innego - trzeba zakupić. Najlepiej też usługi hostingowe i domenę kupować u jednego dostawcy. Nie ma wtedy dodatkowych kosztów, związanych np. z parkowaniem domeny.

Mamy domenę i hosting, co dalej?

Kiedy posiadamy już miejsce na serwerze oraz adres strony, przyszedł czas na zainstalowanie wersji WordPress. Proces instalacji, w zależności od posiadanego hostingu, przebiega najczęściej w sposób zautomatyzowany. W razie wątpliwości, należy zawsze poprosić o pomoc dostawcę hostingu.

Jak stworzyć bloga na WordPress - wybieramy szablon

Po instalacji, należy wybrać motyw, który będzie określał wygląd gotowego bloga. Na stronie wordpress.org w zakładce motywy znajduje się wiele różnych bezpłatnych szablonów. Ustawmy filtrowanie motywów z zaznaczoną opcją Blog. Po kliknięciu funkcji Zastosuj filtry ukażą się gotowe szablony, przygotowane z myślą przede wszystkim o prowadzeniu bloga.

Kurs WordPress dla zielonych - własna strona od podstaw

Kurs WordPress dla zielonych - własna strona od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs WooCommerce - sklep internetowy krok po kroku

Kurs WooCommerce - sklep internetowy krok po kroku

Zobacz kurs Arrow
Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Zobacz kurs Arrow

Co powinien posiadać dobry szablon?

Szablony dedykowane blogom powinny m.in. w przyjazny sposób traktować SEO oraz w odpowiedni sposób wyświetlać wpisy. Powinny być też estetyczne. Wielu twórców bloga kieruje się wyglądem strony, ale nie można zapominać również o responsywności. Cecha ta ma duże znaczenie, ponieważ do przeglądania Internetu większość ludzi używa dzisiaj smartfonów.

Dobry szablon do bloga powinien być także przejrzysty i czytelny. Odwiedzający stronę powinien potrafić odnaleźć interesujące go treści w sposób intuicyjny i łatwy.

Bardzo przydatną funkcją motywu jest też posiadanie pasków bocznych (sidebarów). Można w nich umieścić np. nawigację, przydatne informacje oraz reklamy.

motywy do wordpress

W jaki sposób prowadzić bloga?

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga. Wpisy należy umieszczać na blogu regularnie. Zadbajcie też o oryginalne i interesujące treści artykułów. Ich tematy należy dobierać tak, by można było umieścić w tekście frazy kluczowe. Nie zapominajcie także o atrakcyjności treści, zaspokojeniu ciekawości Czytelnika oraz pięknej grafice.


Opublikowane 29 września 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!