Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak stworzyć portfolio fotograficzne? Co powinno zawierać portfolio fotografa?

Jak stworzyć portfolio fotograficzne? Co powinno zawierać portfolio fotografa?

Nawet najlepsze CV nie jest w stanie oddać choćby w połowie charakteru twórczego i poziomu umiejętności fotografa. Taką moc ma jedynie profesjonalne portfolio. Przygotowanie go to najprostsza droga do lepszych perspektyw zawodowych lub poszerzenia kręgu klientów. Pytanie jednak, jak to zrobić? Jak przygotować portfolio fotografa? Kilka cennych wskazówek poniżej.


Kurs Lightroom - rewolucja w fotografii

Przeżyj prawdziwą rewolucję w fotografii Dowiedz się więcej


kobieta fotograf

Co to jest portfolio?

Tym terminem określa się zbiór prac, opracowany w celu prezentacji własnych umiejętności. Niegdyś w formie teczki, dziś może przybierać rozmaite formy: strony internetowe, portale tematyczne, albumy w plikach lub wydrukowane na papierze. Portfolio jest doskonałym dowodem posiadanych przez twórcę zdolności, ale też preferencji stylistycznych. Niezbędne jest zwłaszcza w dziedzinach twórczych takich, jak rysunek, malarstwo, projektowanie graficzne, architektura czy też fotografia.

Co powinno zawierać portfolio fotografa?

Forma i treść uzależnione są od celu przygotowywanego portfolio. Z innych kanałów dotarcia warto skorzystać, gdy odbiorcą docelowym jest osoba indywidualna, z innych natomiast, gdy celujemy w korporacje. W pierwszej kolejności trzeba więc określić swoje specjalizacje, na przykład fotografia ślubna, biznesowa, produktowa czy też nieruchomości. Następnie do każdej z nich należy wybrać tylko najlepsze zdjęcia - takie, które można uznać za stuprocentowo dopracowane pod względem kompozycji, oświetlenia, nasycenia.

Co prawda, nie ma jednej słusznej liczby projektów, której trzeba skrupulatnie przestrzegać, ale pewną, prostą zasadę warto stosować: nie za dużo i nie za mało. 20 - 30 fotografii w zupełności wystarczy, aby zademonstrować spodziewane efekty i nie przytłoczyć odbiorcy.

wybieranie zdjęć do portfolio

Opisy też są ważne!

Zdjęcia to oczywiście rdzeń portfolio, ale nie można zapominać o opisach. Ich treścią może być wypunktowanie zastosowanego sprzętu, parametrów aparatu, przygotowania do sesji lub krótka historia zza kulis. Talent do wyszukiwania ciekawych plenerów lub projektowania aranżacji jest niezwykle ważny w fotografii, dlatego opłaca się go podkreślać.

Portfolio w Internecie

Jednym z najpopularniejszych sposobów na stworzenie portfolio fotograficznego jest zbudowanie własnej strony internetowej. Odkąd powszechne stało się wykorzystywanie CMS takich, jak WordPress, prostą witrynę może postawić każdy. Zyskuje się tym sposobem całkowitą kontrolę nad projektem graficznym, swobodę w wyborze ilości fotografii, a jednocześnie możliwość promocji i pozycjonowania w wyszukiwarce. Ponadto, w każdej chwili można zacząć rozwijać witrynę publikując artykuły eksperckie lub poradniki.

Kurs Fotografia produktowa

Kurs Fotografia produktowa

Zobacz kurs Arrow
Lustrzanka cyfrowa - kurs obsługi

Lustrzanka cyfrowa - kurs obsługi

Zobacz kurs Arrow
Kurs Fotografia nieruchomości

Kurs Fotografia nieruchomości

Zobacz kurs Arrow

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z narzędzi bezpłatnych, na przykład kont w mediach społecznościowych. Prym w tej dziedzinie wiedzie Instagram, którego statystyki w ostatnich latach mocno poszybowały w górę. Dla wielu branż jest to bardziej znaczące medium niż dominujący od lat na każdym polu Facebook. Plusem social media jest szansa na poszerzanie zasięgów dzięki udostępnianiu zdjęć przez fanów. Jako minus można wskazać trudność w zachowaniu spójności tematycznej prac, zwłaszcza, jeśli fotograf może się pochwalić kilkoma specjalizacjami. W takim wypadku potrzeba kreatywności i dobrego pomysłu na swój kanał.

Portfolio na instagramie

Portfolio w PDF

Z pomocą programów do edycji zdjęć można przygotować dobrej jakości portfolio w pliku pdf. Jego zaletą jest możliwość wysyłania za pomocą skrzynki elektronicznej i umieszczenia jako dokument do pobrania na stronie internetowej. Co więcej, każdy użytkownik taki format otworzy na dowolnym urządzeniu. Trzeba pamiętać, że pliki w rozszerzeniu pdf mogą być wyświetlane w różnych konfiguracjach, na przykład jako dwie sąsiadujące strony, jedna cała strona lub jedynie jej część. Trzeba więc zadbać o to, aby portfolio zachowało spójność w każdym z tych układów.

Z jakich programów można skorzystać? Jedną z propozycji jest Lightroom z rodziny Adobe, który pozwala na stworzenie fotoksiążki z eksportem do formatu pdf.

tworzenie portfolio fotograficznego

Pokaz slajdów

Dobrym sposobem na przykucie uwagi odbiorcy jest przygotowanie pokazu slajdów z fotografiami w wybranym kręgu tematycznym. Trzeba sobie bowiem uświadomić, że klient poszukujący fotografa przegląda dziennie dziesiątki, a nawet setki zdjęć. Rzadko więc ma czas lub chęci, by wykazywać się zainteresowaniem wobec fotografii zwierząt, jeżeli potrzebuje fotografii biznesowej.

Wybór narzędzi w tym wypadku jest bardzo szeroki, a jedno z prostszych wśród nich, to dobrze wszystkim znany Power Point z pakietu aplikacji Microsoft.


Fotomontaż w Photoshopie

Poznaj receptę na świetny fotomontaż i stwórz go od podstaw w Photoshopie Dowiedz się więcej


Portfolio wydrukowane

Bywają sytuacje, gdy nowoczesne metody prezentacji warto uzupełnić tradycyjnym wydrukiem na papierze. Forma ta jest polecana zwłaszcza wówczas, gdy docelowo fotografia ma się znaleźć na nośniku drukowanym. Kilka przykładów: fotografia produktowa do katalogów i ulotek, fotografia ślubna do fotoalbumu, fotografia wnętrz do magazynów.

portfolio w formie fotoksiążki

Podsumowanie

Przygotowując portfolio trzeba umieć zachować złoty środek pomiędzy chęcią pokazania całego dorobku twórczości a nadmiernym minimalizmem. Niezbędne jest również zwrócenie szczególnej uwagi na oprawę graficzną, spójność i różnorodność prezentowanych fotografii. Kiedy już natomiast portfolio powstanie i zacznie wspierać fotografa w pozyskiwaniu nowych klientów, nie można o nim całkowicie zapominać. Regularne aktualizacje, zastępowanie dobrych zdjęć lepszymi, nowe koncepcje stylistyczne - to wszystko ciągła praca, na którą warto poświęcać czas.


Opublikowane 11 marca 2022 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!