Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak uczyć się skutecznie? Porady do zapamiętywania, mnemotechniki

Jak uczyć się skutecznie? Porady do zapamiętywania, mnemotechniki

Chyba każdy z nas chciałby przyswajać wiedzę szybciej i skuteczniej. I nic w tym dziwnego, łatwiejsze zapamiętywanie informacji przekłada się na wyniki w szkole i na studiach, natomiast później – na rodzaj wykonywanej pracy, a nawet status społeczny. Jak zatem uczyć się tak, aby cały proces był bardziej efektywny? Poniżej podajemy 6 skutecznych sposobów!


Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Dowiedz się jak uczyć się efektywnie, szybciej przyswajać wiedzę i zapamiętywać informacje na dłużej. Poznaj sprawdzone sposoby na zwiększenie motywacji i koncentracji. Dowiedz się więcej


1. Mapy myśli

Mapa myśli to metoda robienia notatek, która doskonale sprawdzi się np. w nauce do sprawdzianów. Polega ona na prezentowaniu informacji w sposób graficzny. Jej struktura przywołuje skojarzenia związane z mapą, w obrębie której przedstawione są relacje pomiędzy poszczególnymi elementami – ukazane są one przy pomocy słów-kluczy oraz obrazków. Ważne, aby przy tej metodzie wszystkie zagadnienia były przedstawione na jednej stronie i nie umieszczano na niej niepotrzebnych elementów. Najistotniejsze dane powinny znajdować się w centrum, a mniej istotne – dalej od niego. Dzięki temu widać, na które wiadomości należy najpierw zwrócić uwagę oraz łatwiej jest się na nich skoncentrować.

Techniki uczenia się - mapa myśli

2. System pierwszych liter

System pierwszych liter to jedna z najłatwiejszych technik mnemotechnicznych. Polega ona na zapamiętaniu szeregu słów przy pomocy wyrażenia składającego się z pierwszych ich liter. Najczęściej wykorzystuje się tę metodę do nauki całych grup wyrazów. Przykładowo, aby zapamiętać nazwy planet i ich kolejność od słońca (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun) można ułożyć następujący ciąg wyrazów: Mój Wujek Zenon Ma Jutro Spotkanie U Neurologa.

system pierwszych liter

3. Akronimy

Akronimy to technika bardzo podobna do systemu pierwszych liter. Polega ona na tworzeniu nowego słowa lub wyrażenia, które może coś oznaczać, ale nie musi. Metodę tę wykorzystuje się do zapamiętywania słów, które są w pewien sposób do siebie zbliżone. Wyobraź sobie, że musisz zapamiętać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, K, E i D. Możesz z nich ułożyć słowo ADEK. Jeśli musisz z kolei zapamiętać nazwy najsłynniejszych rzek świata, takich jak: Nil, Amazonka, Missisipi, pomoże Ci w tym – utworzony od ich pierwszych liter – wyraz NAM.

4. Skojarzenia

Szukasz metody, która pozwoli Ci łatwiej zapamiętać adresy, ale też różne zbitki słów? Z pomocą przychodzi technika skojarzeń. Wyobraź sobie, że musisz iść do koleżanki, która mieszka przy ul. Wiślnej 8. Nazwę ulicy łatwo skojarzyć jest z Wisłą. Cyfrę 8 możesz z kolei skojarzyć z ósemkami, które powstają na wodzie. Aby połączyć te dwa wyrażenia ze sobą, wyobraź sobie, że po Wiśle płynie łódź, która robi ósemki na wodzie. W podobny sposób można zapamiętać np. inne adresy.

Kurs Zostań mistrzem przemówień publicznych

Kurs Zostań mistrzem przemówień publicznych

Zobacz kurs Arrow
Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Zobacz kurs Arrow
Kurs E-learning z Moodle - platforma szkoleniowa od podstaw

Kurs E-learning z Moodle - platforma szkoleniowa od podstaw

Zobacz kurs Arrow

5. Grupowanie

Grupowanie to technika, która polega na dzieleniu dużej ilości informacji na osobne podgrupy. Przydaje się ona nie tylko do nauki, ale też np. do zapamiętywania list zakupów. Wyobraź sobie, że musisz kupić wiele produktów. Jak je wszystkie zapamiętać? Tak jak powiedzieliśmy – podzielić je na kilka grup.

  • Warzywa – papryka, por, czosnek.
  • Słodycze – wafelki, ciastka, baton.
  • Nabiał – mleko, śmietana, masło.
  • Mięso – filet z kurczaka.

Produkty możesz podzielić też w zależności od sklepu, w którym chcesz je kupić.

  • Sklep spożywczy – pomidory, masło, kakao.
  • Drogeria – szampon, błyszczyk, płatki kosmetyczne.
  • Piekarnia – bułki, chleb razowy.

6. Łańcuchowa metoda skojarzeń

Jest to metoda, która bazuje na twierdzeniu, iż lepiej w pamięć zapadają informacje zaskakujące niż te standardowe. Polega ona zatem na układaniu ciekawych, zaskakujących historyjek, łączących w sobie różne zmysły. Metoda ta przydaje się do zapamiętywania określonych ciągów elementów, w tym również np. listy zakupów. Załóżmy, że chcesz kupić pomidory, bułki, colę, wafelki i ser. A teraz wyobraź sobie historię w stylu takim, jak poniżej, a następnie wymyśl swoją własną.

książki i okulary

Z rana widziałem za oknem soczyste, czerwone pomidory, które tańczyły ze sobą wkoło. W pewnym momencie przyłączyły się do nich pachnące świeżością bułeczki, które usłyszały, że obok ma miejsce dość nietypowa impreza. Nagle cale wydarzenie zauważył człowiek, który patrząc na całość z góry, pomyślał, że chyba przesadził podczas imprezy. Dotknął jednak lekko dojrzałą skórkę pomidorów, aby utwierdzić się w swoich przekonaniach. Wydały mu się prawdziwe, dlatego na wszelki wypadek zalał je colą, którą akurat miał przy sobie. Pomidory jednak nie zniknęły, a zmieniły się w słodkie, chrupiące wafelki. W pewnym momencie z lodówki na człowieka spadł ser, dzięki czemu mężczyzna się obudził, a całość okazała się tylko nietypowym snem.

Inne porady dotyczące nauki

Poniżej umieszczamy również inne wskazówki dotyczące efektywnego uczenia się.

  • Używaj kolorów – wielobarwne karteczki, flamastry i zakładki pozwolą Ci na szybsze zapamiętywanie nowych informacji.
  • Ruszaj się podczas nauki – możesz np. spacerować po domu lub biegać. Informacje, które wówczas zapamiętasz, będą Ci się łatwiej kojarzyły z określonym miejscem lub aktywnością.

Warto też…. przesadzać. Łatwiej zapamiętać to, co wydaje się dziwne i nienaturalne..


Opublikowane 15 października 2021 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!