Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak unikać nieostrych lub rozmytych zdjęć

Jak unikać nieostrych lub rozmytych zdjęć

Na pewno zastanawiałeś się często, dlaczego Twoje zdjęcia są nieostre lub rozmyte. W tym wpisie postaram się po krótce wytłumaczyć, co może być tego przyczyną i jak wyeliminować to zjawisko.


Kurs fotografii dla każdego

Poznaj od podstaw tajniki świadomej i twórczej fotografii Dowiedz się więcej


Przyczyn nieostrego zdjęcia może być mnóstwo – najczęściej winowajcą jest jednak zbyt długi czas naświetlania. Musisz wiedzieć, że czas naświetlania to funkcja, dzięki której możesz tworzyć niesamowite efekty, ale nieumiejętnie użyta może powodować między innymi właśnie nieostre, rozmyte zdjęcia. Jeśli nie zamierzasz wykorzystać czasu naświetlania do konkretnego efektu (np. „malowania” światłem), staraj się nie pracować na wartościach niższych niż 1/60s.

nieostre i rozmyte zdjęcia

Przy niższych wartościach warto pamiętać również o korzystaniu ze statywu, gdyż stabilizacja w postaci naszych rąk często może okazać się po prostu niewystarczająca. Nie każdy jest w stanie trzymać aparat stabilnie i bez żadnych wibracji. Sam musisz zobaczyć, do jakich wartości jesteś w stanie robić to poprawnie, a przy jakich zdjęciach stają się już nieostre i poruszone. Jedna osoba będzie w stanie otrzymać ostre i wyraźne zdjęcia przy ustawieniu 1/125s, a dla innej ta wartość może okazać się już zbyt wymagająca.


Malowanie światłem

W fotografii często stosuje się również zasadę, która mówi o tym, że czas naświetlania powinien być odwrotnie proporcjonalny do długości ogniskowej. Należy to rozumieć w ten sposób, że jeśli robimy zdjęcie obiektywem o ogniskowej 50mm, to nie należy „schodzić” z czasem naświetlania poniżej 1/50s. Z drugiej strony możemy również mówić o świadomym zaniżaniu czasu naświetlania dla poprawienia dynamiki zdjęcia. Musisz wiedzieć, że manualne ustawienia dają ogromne możliwości personalizacji swoich zdjęć, ale w pełni świadome wykorzystywanie sprzętu wiążę się również z koniecznością poświęcania fotografii naprawdę sporej dawki wolnego czasu.


Obiektyw

Nie zniechęcaj się jednak, jeśli za pierwszym razem efekt, który chciałeś osiągnąć najzwyczajniej Ci nie wyjdzie. Staraj się zgłębiać swoją wiedzę poprzez praktykę, często właśnie metodą prób i błędów, kontakt z innymi fotografami oraz lekturę specjalistycznych poradników.


Fotografowanie

Strefa Kursów również pomoże Ci w szlifowaniu swojego fotograficznego warsztatu i zdobywaniu nowych umiejętności. Wśród naszych szkoleń znajdziesz zarówno takie, które pozwolą Ci poznać swój aparat, opanować jego obsługę, jak i takie, które pokażą Ci zająć się profesjonalną obróbką już wykonanych fotografii.


Kurs Fotografia produktowa

Kurs Fotografia produktowa

Zobacz kurs Arrow
Kurs Photoshop dla fotografa

Kurs Photoshop dla fotografa

Zobacz kurs Arrow
Kurs Fotografia nieruchomości

Kurs Fotografia nieruchomości

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 11 maja 2016 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!