Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak wybrać i gdzie szukać najlepszych motywów WordPress?

Jak wybrać i gdzie szukać najlepszych motywów WordPress?

WordPress, to najpopularniejszy CMS, czyli system do zarządzania treścią. W związku z prostym programowaniem WordPress, na jego podstawie powstała ogromna ilość wtyczek, szablonów i tysiące rozszerzeń, które można zintegrować ze swoją budowaną stroną i wybranym motywem. Czym kierować się przy wyborze motywu WordPress? Na co zwrócić uwagę w kwestiach wizualnych i programistycznych? Gdzie szukać motywów, aby zewnętrzne dodatki działały bez zarzutu?


Kurs WordPress - tworzenie stron od podstaw

Stwórz samodzielnie nowoczesną stronę z WordPress i naucz się nią zarządzać. Dowiedz się jak wykorzystać najlepsze wtyczki, instalować motywy i wdrożyć stronę na serwer. Dowiedz się więcej


Czym kierować się przy wyborze motywu?

Cel strony to podstawowe kryterium wyboru motywu WordPress. Motywy skierowane pod działanie sklepu internetowego, różnią się od motywów pod funkcje portali ogłoszeniowych, informacyjnych, blog, portfolio czy stronę firmową będącą jej wizytówką. Gotowe rozwiązania zawierają bogatsze układy galerii, możliwość wykonania zakupów z poziomu strony lub czytelność regularnie pojawiających się wpisów. Takie tematyczne rozwiązania można dopasować do swoich oczekiwań i potrzeb działania strony.

motyw sklepu internetowego na WordPress

Motyw WordPress - darmowy czy płatny?

Darmowe motywy WordPress oferują bogaty zakres rozwiązań wizualnych i funkcjonalnych, z których każdy wybierze coś dla siebie. Rozpoczynając przygodę z WordPress, warto zacząć od wersji darmowych, aby nauczyć się obsługiwać swoją własną stronę. Wersje darmowe, w przeciwieństwie do odpłatnych, nie zawsze są jednak dopracowane. Niektóre, niezmienialne parametry, mogą kolidować z przypadkowymi, ściąganymi na stronę wtyczkami uzupełniającymi funkcjonalność i możliwość rozbudowania motywu. Istnieją także ich przeciwieństwa - darmowe motywy, których funkcje pokrywają się, a nawet przewyższają wersje płatne premium.

W płatnych motywach WordPress, przy zakupie, otrzymuje się dodatkowe podstrony, instrukcje użytkowania, kontakt i wsparcie autora, regularne aktualizacje i usuwanie błędów, szybszy proces wdrożenia strony, a także unikalność samego motywu, możliwość samodzielnej zmiany kolorystyki czy drobnych jego składowych. Wydatek wersji płatnych szacuje się w granicach kilku - kilkudziesięciu dolarów miesięcznie.

praca przy komputerze

Gdzie szukać motywów WordPress?

Najczęściej wyszukiwanymi frazami w google, wpisywanymi podczas szukania motywu pod swoją własną stronę, są zwroty “darmowe motywy wordpress”, “wordpress theme”, “motywy wordpress sklep” lub “płatne motywy wordpress”. Po ich wpisaniu, oczom ukazują się setki i tysiące stron z propozycjami, od których dosłownie może zawrócić się w głowie. Aby uniknąć wielogodzinnych poszukiwań, warto skupić się na kilku kluczowych stronach dostawców motywów. Są nimi lider na rynku - Theme Forest, Wordpress.org z płatnymi motywami, Templatemonster z motywami do systemów CMS, w tym do WordPress, Theme Cards z darmowymi motywami.

Swojego idealnego wizerunkowo wzoru można podpatrywać także na już istniejących stronach. Czasami informacja znajduje się w stopce na konkretnej domenie. Jeżeli jej brak, do znalezienia motywu posłuży narzędzie WordPress Theme Detector, w którym można znaleźć informacje co do zastosowanej nazwy motywu na oglądanej przez siebie stronie.

Wielu niezależnych twórców, programistów, blogerów, budując swoje własne strony, wyspecjalizowało się w tworzeniu gotowych motywów WordPress. Dzielą się nimi na swoich platformach lub opisują produkty innych, uznając je za warte uwagi. Strony, na których znajdują się liczne zestawienia darmowych i odpłatnych motywów to m.in: siriuspro.pl, stworzycstrone.pl, dailyweb.pl, i wiele blogów poruszających tematykę branży IT, woocommerce, i środowiska internetowego.

Praca na Wordpress
Kurs WordPress dla zielonych - własna strona od podstaw

Kurs WordPress dla zielonych - własna strona od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs WooCommerce - sklep internetowy krok po kroku

Kurs WooCommerce - sklep internetowy krok po kroku

Zobacz kurs Arrow
Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Zobacz kurs Arrow

Na co zwrócić uwagę wybierając motyw WordPress?

Pierwszy aspekt wybierając motyw WordPress to wygląd, a następnie kolorystyka, układ oraz prawidłowe wyświetlanie strony na wszystkich możliwych urządzeniach. Wiele motywów ma podstawowy trzon, z możliwością podpięcia wtyczek uzupełniających, np. sklepu internetowego, widgetów social media czy automatyzacji wycen . Poza wyglądem, istotne jest sprawdzenie czy motyw jest wydajny, szybko się ładuje po otwarciu i zawiera składowe do tworzenia treści “Page Builder”. Dzięki niemu, można ustawiać na stronie bloki tekstowe, zdjęcia, formularze, zmieniać ilość kolumn czy wstawiać ruchome slajdy. Przy braku w motywie podpiętego kreatora stron, można zainstalować go w formie rozszerzenia. Najchętniej wybierane darmowe wersje Page Builder do WordPress, to Elementor, Pagebuilder lub Visual Composer.

praca ze statystykami

Motyw powinien dobrze pracować z wtyczkami WordPress, np. newsletterem, WooCommerce, zakładką kontakt i wieloma innymi. Kompatybilność wtyczek nie będzie powodować błędów na stronie. Jeżeli się takie pojawią, to tylko w motywach płatnych można uzyskać pomoc w postaci modyfikacji kodu PHP, którego dokona autor sprzedanego motywu.

Istotą każdej strony jest także optymalizacja pod SEO i możliwość samodzielnego edytowania treści w opisie seo - meta description, tytułu seo, czy slug. Motyw powinien być przygotowany według wytycznych SEO i zgodnie z zaleceniami wyszukiwarek, w celu pozycjonowania i widoczności w sieci.


Opublikowane 15 września 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!