Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak wybrać temat i zacząć nagrywać swój podcast?

Jak wybrać temat i zacząć nagrywać swój podcast?

Podcasty biją prawdziwe rekordy popularności za oceanem, ale i u nas liczba słuchaczy z każdym dniem wzrasta. Wraz z poszerzającym się gronem zwolenników, rośnie również liczba osób zainteresowanych uruchomieniem swojego kanału. Choć sprawa może się wydawać banalna, wykonanie tego pierwszego kroku często sprawia najwięcej trudności. Jak wybrać temat i zacząć nagrywać swój podcast? Już za chwilę wszystkiego się dowiesz!


Kurs Własny podcast od A do Z

Stwórz własny podcast, który pomoże Ci budować markę osobistą. Naucz się samodzielnie nagrywać, montować i publikować materiały. Docieraj do nowych odbiorców i stwórz zaangażowaną społeczność. Dowiedz się więcej


Zanim zaczniesz nagrywać swój pierwszy podcast

Wiele osób zaczyna przygotowania do nagrania pierwszego podcastu od poszukiwania tematu i rozwiązań kwestii technicznych. Jeśli jednak poważnie i perspektywistycznie traktujesz to przedsięwzięcie, opracuj strategię długoterminową. Zupełnie tak, jakbyś ustalał plan dla nowej marki. Problematyka, którą będziesz poruszać jest ważna, jednak formuła i charakter kanału również wpływa na zainteresowanie słuchaczy. Co warto przemyśleć?

podcast

Razem czy osobno?

Podcast możesz prowadzić samodzielnie lub zaprosić do współpracy współprowadzącego. Forma dyskusji może okazać się bardziej interesująca dla słuchaczy, zwłaszcza, jeśli spotkają się ze sobą dwa ciekawe charaktery. Jednocześnie, Tobie będzie łatwiej wypełnić czas nagrania i znaleźć tematy kolejnych podcastów. Ważne jest, aby wybierając współprowadzącego, sugerować się jego zainteresowaniami i zasobem wiedzy. Niekoniecznie musicie się doskonale znać, ale dobrze, jeśli świetnie wam się razem rozmawia.

podcast ze współprowadzącym

Charakter

Styl prowadzenia podcastów może naturalnie wynikać z poruszanych tematów. Nie jest to jednak zasadą, a umiejętne łamanie schematów często jest kluczem do sukcesu. Wielu podcasterom, blogerom, youtuberom i instagramerom popularność zapewniły nietuzinkowa osobowość i oryginalny sposób bycia. Nie zawsze więc magnesem na fanów jest porywająca tematyka, może nim być również Twoja osobowość.

Harmonogram

Ustalenie pewnych sztywnych ram już na początku znacznie ułatwi Ci pracę w przyszłości. Jeśli będziesz nagrywać podcasty ze współprowadzącym, razem określcie długość odcinków, dni nagrań i podzielcie się zadaniami. Przygotujcie również plan co najmniej kilku kolejnych odcinków, dzięki czemu będziecie mogli zachęcić słuchaczy do następnych audycji.

Jak wybrać temat podcastu?

Obierz dziedzinę, w której czujesz się najswobodniej i najwięcej masz do powiedzenia. Najlepiej oczywiście, jeśli będzie to tematyka niszowa, w przeciwnym wypadku musisz dobrze przemyśleć formułę podcastów i ich styl, aby się wyróżniać. O ile pierwsze tematy często same się nasuwają, o tyle z biegiem czasu może zacząć brakować pomysłów. Aby nie wpaść w tę pułapkę, bądź na bieżąco w tematach z obranej dziedziny. Jak to zrobić? Śledź wartościowe blogi tematyczne i portale, możesz również zaprenumerować magazyn polskojęzyczny lub zagraniczny.

mikrofon - nagrywanie podcastu

Gdzie szukać inspiracji do podcastów?

Niewyczerpanym źródłem inspiracji są sami ludzie. Kiedy już zyskasz grono słuchaczy, zachęcaj ich do zadawania pytań i dzielenia się opiniami. Dołącz również do grup tematycznych na Facebooku i przeglądaj fora internetowe. Dotrzesz w ten sposób do konkretnych problemów, z jakimi mierzą się internauci. Być może trafisz na pytania, które nigdy nie doczekały się odpowiedzi lub mity, z którymi jako ekspert się rozprawisz.

Kurs Jak budować wizerunek - skuteczne techniki autoprezentacji

Kurs Jak budować wizerunek - skuteczne techniki autoprezentacji

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak zbudować znaną markę online

Kurs Jak zbudować znaną markę online

Zobacz kurs Arrow
Kurs Personal Branding - budowanie marki osobistej

Kurs Personal Branding - budowanie marki osobistej

Zobacz kurs Arrow

Techniczna strona nagrywania podcastów

Nagrywanie podcastu to duży skrót myślowy, bowiem w rzeczywistości za dobrą jakością dźwięku stoi również montaż i oczyszczanie ścieżek. Pomijanie obróbki nagrania z dużą dozą prawdopodobieństwa odbije się negatywnie na odbiorze słuchaczy, więc nie warto tego robić. Zanim zdecydujesz się na zakup mikrofonu, wypróbuj możliwości swojego telefonu lub mikrofonu, który już posiadasz. Zapewnij sobie cichą przestrzeń, najlepiej wygłuszoną choćby z pomocą miękkich koców. Nagraj kilka fragmentów tekstu, odtwórz i oceń obiektywnie, czy to jest jakość, zapewniająca komfort słuchania. Z pewnością po pewnym czasie zechcesz zainwestować w bardziej profesjonalne rozwiązania i rozejrzysz się za odpowiednim mikrofonem. Szukaj mikrofonu pojemnościowego z wtyczką USB, dzięki której połączysz się bezpośrednio z komputerem. Koniecznie pomyśl również o statywie i popfiltrze.

sprzęt do nagrywania podcastu

Montaż

Początkujący podcasterzy sięgają zazwyczaj po Audacity, gdyż jest to darmowe oprogramowanie typu open source. Tu przygotujesz dźwięk do montażu - oczyścisz ścieżki z szumów i je znormalizujesz. W Audacity możesz również wyciąć niechciane fragmenty, a także dodać stałe elementy podcastu takie, jak intro i outro z jinglem. Jest to żmudna i czasochłonna praca, ale warto się do niej przyłożyć, gdyż ma ogromny wpływ na efekt finalny. Możesz sobie ułatwić zadanie już podczas nagrywania podcastu - przygotuj tekst wcześniej, a w razie pomyłki powtarzaj całe zdanie, a nie jego fragment. Zaoszczędzisz w ten sposób wiele czasu, który pochłonąłby montaż.

słuchanie podcastu

Jak opublikować swój podcast?

Wiele platform umożliwia śledzenie i odsłuchiwanie podcastów, ale na szczęście, nie trzeba publikować nagrania w każdej z nich osobno. Dzięki czytnikom RSS większość aplikacji pobieże Twój podcast automatycznie i go udostępni w swoim kanale. Przykładową platformą, z której możesz skorzystać, jest Spreaker - wystarczy założyć konto i uzupełnić podstawowe dane oraz dodać nagrany plik. Twoje podcasty automatycznie trafią do Spotify, Google Podcast, czy też Apple Podcast.


Opublikowane 7 października 2021 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!