Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak wychodzić ze strefy komfortu - dlaczego warto?

Jak wychodzić ze strefy komfortu - dlaczego warto?


Strefa komfortu = pułapka bezpieczeństwa

Każdy z nas zapewne nie raz słyszał o strefie komfortu i konieczności jej opuszczania. Czy rzeczywiście warto to robić, czy jednak lepiej pozostać w swojej bezpiecznej przystani? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy zacząć od wyjaśnienia czym dokładnie jest słynna strefa komfortu. To stan, w którym człowiek dba przede wszystkim o to co pewne, sprawdzone i nie może go zaskoczyć. Ewentualny stres, niepokój i ryzyko zostały ograniczone do minimum. Wszystko jest poustawiane niczym w idealnej układance, a czynniki, które mogłyby wstrząsnąć tą konstrukcją są na bieżąco są eliminowane.


Kurs Jak zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości

Dowiedz się, jak pokonać wewnętrzne bariery, które blokują Cię przed osiągnięciem celów. Naucz się budować dobre nawyki, zyskaj pewność siebie, która pozwoli Ci osiągać sukcesy osobiste i zawodowe. Dowiedz się więcej


Brzmi zachęcająco, prawda? Lubimy przecież czuć się dobrze i bezpiecznie. Niestety ciągłe pozostawanie w strefie komfortu ma dość wysoką cenę. Jeśli trzymasz się wyłącznie tego, co sprawdzone i dobrze znane, wpadasz w rutynę i pułapkę przeciętności. Życie staje się ubogie w nowe doświadczenie, czyli po prostu nijakie i jałowe, co przekłada się na brak satysfakcji.

wychodzenie ze strefy komfortu daje poczucie wolności

Dlaczego warto przekraczać granicę strefy komfortu?

Argumentów za wyjściem z bezpiecznej strefy jest całkiem sporo, poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych:

1. Odkrycie swoich talentów i potencjału

Tkwiąc w strefie komfortu wiemy o sobie tylko to, co mogliśmy zaobserwować do tej pory. Pracujesz od wielu lat na tym samym, nudnym stanowisku, z którego nie czerpiesz żadnych nowych doświadczeń? Skąd zatem możesz wiedzieć, jak sprawdziłbyś się robiąc coś zupełnie innego? Z ogromnym prawdopodobieństwem odnalazłbyś w sobie zasoby, o których teraz nawet nie wiesz, nie dając sobie możliwości weryfikacji własnych talentów.

2. Poprawa wydajności i lepsza motywacja

Działanie to paliwo dla życia każdego z nas. Stagnacja, rutyna i brak perspektyw stopniowo odbierają zapał, popychając w kierunku zniechęcenia. Podejmowanie nowych wyzwań napędza motywację, poprawia nastrój i poczucie sprawczości.

3. Wyższy poziom inteligencji i kreatywności

Nie da się ukryć, że życie w strefie komfortu nie należy do szczególnie rozwijających. Jeśli zdecydujesz się ją opuścić, z pewnością napotkasz pewne komplikacje czy przeszkody, ale paradoksalnie wyjdzie Ci to na dobre. Umiejętność radzenia sobie z problemami, to jedna z ważniejszych kompetencji, jaką powinien posiadać zaradny życiowo, inteligentny i samodzielny człowiek.

Jak w każdym przypadku trening czyni mistrza, trudno zatem uczyć się rozwiązywania problemów unikając ich jak ognia. W parze z pokonywaniem przeszkód idą jeszcze dwie równie ważne cechy, czyli kreatywność oraz elastyczność, pozytywnie oddziałując na naszą inteligencję i samorozwój.

częste wychodzenie ze strefy komfortu ma pozytywny wpływ na inteligencje i kreatywność

4. Nowe perspektywy i ciekawe możliwości

Okazje na lepszą przyszłość nie trafiają się przypadkowo. Nie bez przyczyny ludzie o zamkniętych umysłach prowadzą monotonne życie, z którego nie czerpią satysfakcji, często zastanawiając się, co robią nie tak i dlaczego innym powodzi się lepiej. Odpowiedź jest dosyć prosta – kwestia nastawienia. Żyjemy w cyfrowym świecie, który mimo swoich wad, daje dostęp do niemal nieograniczonej ilości informacji.

Wiedza na rozmaite tematy, łatwy kontakt z ciekawymi ludźmi, kursy, szkolenia, podróże – wszystko jest dzisiaj na wyciągnięcie ręki. Wyłącznie od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się po to sięgnąć poszerzając horyzonty, czy pozostaniesz w swoim hermetycznym kokonie.

Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak skutecznie planować i realizować cele

Kurs Jak skutecznie planować i realizować cele

Zobacz kurs Arrow
Kurs Inteligencja emocjonalna - jak radzić sobie z emocjami

Kurs Inteligencja emocjonalna - jak radzić sobie z emocjami

Zobacz kurs Arrow
5. Okazja do pozbycia się lęków i ograniczeń

Lepiej żałować, że się coś zrobiło, niż że się nie spróbowało – chyba każdy z nas usłyszał kiedyś to zdanie. Bardzo trafnie określa ono wiele zaprzepaszczonych w życiu szans. Bez względu na to, czy chcesz wejść w nową relację, zapisać się na kurs, którego ukończenie wydaje Ci się ogromnym wyzwaniem, czy może myślisz o zamianie pracy, a w obecnej trzyma Cię jedynie stabilność – po prostu zaryzykuj i spróbuj.

Nawet jeśli rozwój wydarzeń nie będzie zgodny z Twoim wymarzonym scenariuszem, odrobisz cenną lekcją, zdobędziesz doświadczenie, spojrzysz na sprawę z innej perspektywy, będąc bogatszy o nową wiedzę na przyszłość. Tkwiąc z kolei w strefie komfortu unikniesz być może rozczarowania, pozostanie Ci za to tęsknota za tym co nowe i nieodkryte.

wychodzenie ze strefy komfortu jako element dbania o swój rozwój

Podsumowanie

Psychologowie niemal jednogłośnie stwierdzają, że systematyczne opuszczanie strefy komfortu jest niezwykle istotne z perspektywy odkrywania własnego potencjału. Należy wykorzystywać okazje i próbować nowych rzeczy, nie zniechęcając się, nawet gdy droga początkowo bywa wyboista. Rozpoznawanie trudnych sytuacji kształtuje elastyczność i zdolność radzenia sobie z nimi. Z czasem okazuje się, że coraz mniej może Cię zaskoczyć, a zdolność adaptacji do zaistniałych okoliczności jest coraz lepsza. To z kolei ma znaczące przełożenie na samorealizację, motywację i satysfakcję z życia, dając napęd do dalszego działania.


Opublikowane 11 stycznia 2023 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!