Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak wygląda praca freelancera?

Jak wygląda praca freelancera?

Wolność, niezależność i… samodyscyplina! Kim tak naprawdę jest freelancer i czy jest to idealny model pracy dla wszystkich? Na te i inne wątpliwości postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście, w którym to przedstawimy zarówno plusy, jak i minusy pracy jako freelancer. Zacznijmy jednak od podstaw…


Jak zarabiać przez internet jako freelancer

Przekonaj się, że praca przez internet naprawdę się opłaca i zacznij zarabiać jako freelancer Dowiedz się więcej


Freelancer, zwany również wolnym strzelcem, pracuje na elastycznych zasadach, bez etatu, szefa czy normowanego czasu pracy, skupiając się na realizacji projektów na zlecenie. Taki model pracy najczęściej spotyka się w profesjach takich jak dziennikarstwo, fotografia, tłumaczenia, programowanie, grafika oraz innych zawodach związanych z pracą twórczą. Freelancer może pracować, kiedy chce, jak chce i z kim chce, jednak ta wolność niesie ze sobą również pewne zobowiązania, które nie dla wszystkich są łatwe do zaakceptowania.

Kobieta z kubkiem Like A Boss

Wolność kontra bezpieczeństwo

Czy jesteśmy w stanie postawić na szali stabilne życie, by móc spełniać się zawodowo i pracować bez gwarancji, że los nie spłata nam figla? To jedna z podstawowych kwestii, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o pracy freelancera. Nie da się ukryć, że praca w domowym zaciszu, czy na tropikalnej plaży kojarzy się z pracą marzeń, warto jednak pamiętać, że freelancer pracuje często dużo więcej niż pracownik na etacie, bez wszystkich jego przywilejów. Freelancer na ogół posiada własną firmę, a to wiąże się ze stałymi opłatami oraz brakiem płatnych urlopów czy darmowych bonusów takich jak np. dostęp do prywatnej opieki medycznej, kart do siłowni czy kwartalnych premii. Problem może się też pojawić w przypadku niespodziewanej choroby, bo przecież nie możemy iść na płatne chorobowe, lub urlop macierzyński, za który nikt nam nie zapłaci. Ponadto we współczesnym świecie, kiedy praktycznie każdy może pracować przez Internet, wzrasta konkurencja, a co za tym idzie, coraz ciężej o dobrze płatne zlecenia, a na długotrwałą współpracę mogą liczyć głównie wykwalifikowani specjaliści.

Porozmawiajmy o pieniądzach

Rynek pracy, ale i życie, bywają nieprzewidywalne i może zdarzyć się tak, że przez kilka dni, tygodni, miesięcy pracy będzie aż za dużo, lecz mogą nadejść też cięższe chwile i wtedy, pracując bez umowy, nie można liczyć na stały dopływ zleceń, czyli stabilizację finansową. Praca na etat wiąże się ze stałym wynagrodzeniem, lecz jest ono uwarunkowane możliwościami firmy i przydzielonymi obowiązkami. Pracując jako freelancer, możemy robić więcej, w krótszym czasie i lepiej zarabiać, możemy też rozwijać się i próbować swoich sił w różnych projektach, co po pewnym czasie może przełożyć się nie tylko na satysfakcję zawodową, ale i na nasze wyniki finansowe.

zarobki freelancera

Praca a kontakty międzyludzkie

Praca z ludźmi bywa męcząca, nie każdy odnajduje się w ciągłych kontaktach z współpracownikami, co może rodzić konflikty, sytuacje stresujące czy niezdrową rywalizację. Z tego też powodu praca jako freelancer sprawdzi się idealnie dla introwertyków oraz osób, które uwielbiają pracować w ciszy i spokoju, jak i tych, którzy czują się niekomfortowo w relacjach międzyludzkich. Pracując na własnych warunkach, możemy też samodzielnie ustalać godziny kontaktu, lub jego sposób, np. wyłącznie mailowo, a w chwili, gdy zapragniemy pobyć wśród innych, możemy wybrać się do przestrzeni coworkingowej lub do kawiarni, by otoczyć się ludźmi, dźwiękami i bodźcami.

Kurs Prawo dla freelancera

Kurs Prawo dla freelancera

Zobacz kurs Arrow
Jak zarabiać na filmowaniu

Jak zarabiać na filmowaniu

Zobacz kurs Arrow
Kurs Copywriting - jak tworzyć treści, które sprzedają

Kurs Copywriting - jak tworzyć treści, które sprzedają

Zobacz kurs Arrow

Plusy pracy jako freelancer

  • możliwość pracy na własnych warunkach, w dogodnym miejscu, o dogodnej porze nad samodzielnie wybranymi projektami, poczucie wolności oraz niezależności;
  • możliwość pracy nad wieloma projektami, które mogą owocować wyższymi zarobkami oraz rozwojem i spełnieniem zawodowym;
  • możliwość pracy bez stałego kontaktu z ludźmi i irytującymi współpracownikami, kontakt może być jedynie mailowy/telefoniczny, bez konieczności pojawiania się na spotkaniach;
  • możliwość zaoszczędzenia czasu i pieniędzy na dojazdach czy jedzeniu na mieście;

Praca zdalna

Minusy pracy jako freelancer

  • brak stałego dochodu, płatnego urlopu, wynagrodzenia chorobowego, premii uznaniowych, darmowych kart do siłowni, prywatnej opieki medycznej, konieczność indywidualnego opłacania składek ubezpieczeniowych;
  • brak normowanych godzin pracy, częste zmiany planów ze względu na pracę i obowiązki zawodowe;
  • brak pewności o kontynuacji zleceń, ciągłe poszukiwanie nowych projektów, współprac, możliwości zarobków;
  • brak stałego kontaktu z innymi ludźmi, współpracownikami, praca samodzielna wymagająca samodyscypliny i motywacji.

Praca idealna, lecz nie dla każdego

Taka właśnie jest praca jako freelancer, idealna ze względu na możliwości, lecz stresująca ze względu na ograniczenia. Przed zdecydowaniem się na taki model pracy warto sprawdzić się przez jakiś czas np. w pracy zdalnej, gdyż nie da się ukryć, że freelancer musi odznaczać się dużą samodzielnością i samodyscypliną, musi być zmotywowany i lubić swoją pracę, by móc poświęcać jej dużo czasu, gdyż tylko w taki sposób osiągnie cel i będzie w stanie wybić się pośród konkurencji. Jest to jednak rewelacyjny sposób na połączenie pracy z nauką, obowiązkami domowymi czy podróżowaniem.

praca zdalna freelancera w podróży


Opublikowane 12 października 2021 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!