Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak wygląda praca Game Developera

Jak wygląda praca Game Developera

Połączenie pasji ze sposobem zarabiania na życie, fascynujące zajęcie lub przyszłościowy zawód - praca w GameDev magnetyzuje na różne sposoby. Czy sama pasja do gier wystarczy, aby zostać game developerem? Jeśli nie, to jakie umiejętności są tu mile widziane, a które można nazwać warunkiem koniecznym? I wreszcie - jak wygląda praca game developera? Jeżeli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj ten artykuł!


Kurs Unity - tworzenie gier od podstaw

Poznaj najlepsze praktyki tworzenia gier w środowisku Unity. Wejdź do świata gamedev’u i zacznij tworzyć własne gry 2D i 3D na urządzenia mobilne, komputery i konsole. Dowiedz się więcej


praca game developera

Game Developer - czyli kto?

Game Developer, nazywany również GameDev, to oczywiście twórca gier. Termin ten jednak nie jest jednoznaczny, ponieważ oznacza zarówno jednoosobowego wykonawcę, jak i cały team pracujący nad projektem. Karierę Game Developera można rozwijać zatem na dwa sposoby: jednym jest praca w zespole nad wybranym segmentem gry w studiu gier lub firmie programistycznej. Drugą możliwością jest praca zdalna - również w zespole lub jako samodzielny twórca gry.

tworzenie gier komputerowych

Jakimi umiejętnościami powinien się odznaczać Game Developer?

Niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery wymarzy sobie przyszły Game Developer, musi charakteryzować się zestawem określonych cech. Jako tę najważniejszą można tu wskazać kreatywność - ponieważ tej się wymaga na każdej pozycji w zespole. Ważne są także kompetencje miękkie, czyli przejrzysta komunikacja, umiejętność pracy w grupie i szukania rozwiązań napotykanych problemów. Co więcej, praca GameDev wiąże się często z presją czasu, dlatego sprawna organizacja własnych zadań jest tu niezbędna. Jako że branża jest bardzo dynamiczna, Game Developer regularnie ma styczność z nowymi narzędziami i technologiami, zatem gotowość do podnoszenia kwalifikacji jest tu kolejną zaletą.

praca twórcy gier

Jakich kwalifikacji oczekuje się od Game Developera?

Pomimo tego, że w realizacji projektu udział bierze wiele osób, od Game Developera oczekuje się choćby podstawowej wiedzy w zakresie każdego etapu produkcji. Mówiąc ogólnie, należy zaznajomić się z takimi zagadnieniami, jak projektowanie 2D i 3D, a także programowanie. Mile widziana jest tu również umiejętność obsługi najbardziej popularnych silników do tworzenia gier, czyli Unity i Unreal Engine. Oczywiście, nie ma potrzeby, aby wszystkie te umiejętności doskonalić do poziomu eksperta, warto jednak znać podstawowe zasady, narzędzia i ograniczenia, które w tych dziedzinach można napotkać. Najlepszym sposobem - jaki wskazują sami zatrudnieni, jak i pracodawcy - jest samodzielne stworzenie prostej gry od podstaw lub odpowiednika znanej produkcji (np. Arkanoid).

tworzenie gier komputerowych

Jak wygląda praca Game Developera?

Team developerski dzieli się zazwyczaj na kilka trzonów. Im większe studio, tym bardziej specjalizacje na poszczególnych stanowiskach się zawężają. Kilka przykładowych wśród nich:

Concept artist

Członek zespołu w dziale grafiki 2D, odpowiedzialny za opracowanie ilustracji, postaci, elementów otoczenia, broni, itp. Praca na tym stanowisku wymaga zazwyczaj znajomości Adobe Photoshop i obsługi tableta graficznego.

Prop artist

W tym przypadku mówimy o modelowaniu 3D mniejszych obiektów takich, jak meble, drzwi i wszystkie inne, które wypełniają większe przestrzenie. Najczęściej wykorzystywane tu oprogramowanie, to 3DS MAX, Blender, MAYA lub Adobe Photoshop. Modelowaniem 3D większych obiektów zajmuje Environment artist, z kolei postaci 3D opracowuje Character artist.

game artist w pracy

Level artist

Na tym stanowisku z poszczególnych obiektów, opracowanych przez zespoły grafików, składa się w jedną całość świat gry. Wykorzystuje się w tym celu silniki do gier, na przykład przywołane już Unity lub Unreal Engine.

Lighting artist

Do zadań na tym stanowisku należy konstrukcja oświetlenia, a także konfiguracja efektów takich, jak głębia ostrości lub rozmycie. Ponownie, pracę wykonuje się tu głównie w wybranym silniku.

Level designer

Osoba lub cały dział, odpowiedzialny za opracowanie koncepcji poziomów, czyli umiejscowienie w fabule istotnych punktów, np. secrety lub boss areny. Te zadania również wykonywane są z pomocą silnika.

Game designer

Osoba, która pracuje nad elementami gry takimi, jak fabuła, design, mechanika, detale, ale od strony koncepcyjnej.

Programiści

Jest to bardzo obszerny dział, obejmujący specjalistów programowania niskopoziomowego i wysokopoziomowego, a także zajmujących się sztuczną inteligencją, interfejsem lub kodem sieciowym.

Animatorzy

Opracowują pełną animację elementów gry, np. postaci i obiektów, korzystając z silnika. Duże studia wykorzystują dodatkowo technikę tzw. motion capture, czyli odwzorowanie w grze ruchów i mimiki aktorów, zarejestrowanych przez kamery.

Teksturowanie modeli 3D do gier

Teksturowanie modeli 3D do gier

Zobacz kurs Arrow
Podstawy level design w Unreal Engine

Podstawy level design w Unreal Engine

Zobacz kurs Arrow
Modelowanie środowiska do gier

Modelowanie środowiska do gier

Zobacz kurs Arrow

Czy Game Developer musi być graczem?

Zdania w tej kwestii są podzielone. Pewne jest, że gracz lepiej zrozumie strukturę gry i schemat jej działania. Gry bywają ponadto inspiracją, a także bardzo dobrym odnośnikiem do poszukiwania nowych rozwiązań i ulepszeń. Przywoływanie konkretnych tytułów, postaci, a nawet detali bywa także pomocne w zobrazowaniu omawianego problemu lub oczekiwań. Zainteresowanie światem gier może być zatem dużym plusem, ale nie jest to warunek konieczny do rozpoczęcia kariery jako Game Developer.


Opublikowane 9 listopada 2022 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!