Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zadbać o swój work-life balance?

Jak zadbać o swój work-life balance?

Work-life balance to termin, który odnosi się do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. W dzisiejszych czasach, kiedy praca pochłania coraz więcej czasu i energii, zadbanie o równowagę między obowiązkami zawodowymi a czasem wolnym staje się wyzwaniem dla wielu ludzi. Jak zapewnić sobie czas na hobby, odpoczynek i rozwój, nie zaniedbując obowiązków zawodowych? Jak rozwijać karierę, nie płacąc za to czasem wolnym od pracy? W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, jak zadbać o swój work-life balance.


Kurs Work-life balance - jak zachować równowagę w życiu

Znajdź równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Poznaj sprawdzone strategie work-life balance, zadbaj o zdrowie psychiczne i fizyczne swoje, a także swoich pracowników. Dowiedz się więcej


Kobieta w trakcie medytacji

Planowanie

Planowanie to podstawa dobrej organizacji. Warto wyznaczyć sobie cele zarówno zawodowe, jak i prywatne. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podzielić czas i skupić się na ważnych dla Ciebie zadaniach. Planowanie pozwala na uniknięcie sytuacji, w których poczujesz się przytłoczony nadmiarem obowiązków.

Myśląc o planowaniu, weź pod uwagę zarówno te długoterminowe jak i krótkoterminowe zadania. Sporządzaj listę do wykonania dziś, w tym tygodniu, w tym miesiącu, w tym kwartale. W ten sposób uda Ci się wykonywać swoje obowiązki na bieżąco, w poczuciu spełnienia i dobrze wykonanej pracy. Będziesz też mieć jasny ogląd czekających na Ciebie zadań, bez niespodzianek i zawodowych lub prywatnych pożarów.

Rozpisywanie planu dnia w notatniku

Hierarchia obowiązków i priorytety

Korzystając z przygotowanej listy obowiązków, wyznaczaj sobie priorytety. Zaznacz zadania, które są pilne i od nich zacznij swój dzień pracy. Zadania, które mają mniejszą wagę, przesuń na dalsze miejsce lub odłóż do wykonania innego dnia, gdy Twój grafik jest luźniejszy.

Priorytety warto sobie wyznaczać również w życiu prywatnym. Praca jest ważna, jednak poza nią również należy realizować wyznaczone sobie cele. Chcesz nauczyć się języka, poprawić kondycję lub przeczytać określoną liczbę książek w roku? Wybierz, co jest dla Ciebie najważniejsze i zarezerwuj sobie czas na realizację tego celu.

Zapisywanie obowiązków na karteczkach samoprzylepnych

Odpowiednie zarządzanie czasem

Odpowiednie zarządzanie czasem jest kluczowe dla utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Przyjrzyj się sobie i temu, w jaki sposób wykonujesz swoje codzienne obowiązki w pracy i w domu. Czy wykorzystujesz czas efektywnie? Czy jest coś, co Cię spowalnia i powoduje, że czas “przecieka Ci przez palce”? Postaraj się wyeliminować wszelkie czynniki i bodźce, które obniżają Twoją produktywność tak, aby unikać niepotrzebnej pracy po godzinach.

Dla wielu osób wystarcza nawet 5-6 godzin w pełni wydajnej pracy, aby wykonać zadania zaplanowane na 8 godzin. Sekretem jest pełne skupienie i dobra organizacja. Dokładnie ta sama zasada dotyczy życia prywatnego i sztuki gospodarowania czasem wolnym.

Zdrowy styl życia a work-life balance

Jaki ma wpływ na równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym? Okazuje się, że ogromny! Regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i odpoczynek są kluczowe dla zachowania dobrego samopoczucia i energii. Człowiek, który wstaje rano wypoczęty, działa sprawniej i jest lepiej zorganizowany. Zyskuje się tym sposobem również lepszą koncentrację, bez której trudno mówić o wydajnej pracy.

Energii oraz sił do działania potrzebujesz także po to, aby po pracy z radością zająć się tym, czym lubisz. Zamiast opadać na kanapę i zmarnować kolejne popołudnie, możesz zająć się realizacją swoich celów.

Zdrowy styl życia a równowaga między życiem prywatnym i zawodowym

Technologia, która podnosi wydajność

Można jej nie lubić lub uwielbiać, fakty są jednak takie, że technologia pomaga w podnoszeniu wydajności. Istnieje długa lista narzędzi i aplikacji, dzięki którym choćby organizacja czasu i planowanie stają się łatwiejsze. Najprostszym wśród nich jest Kalendarz Google, który nie pozwoli Ci zapomnieć o spotkaniach lub zadaniach, a możesz do niego zajrzeć w każdej chwili. Na liście praktycznych aplikacji biurowych jest też Trello, Asana, Evernote, Todoist i wiele innych. Warto je przejrzeć, przetestować i wybrać te, które najlepiej współgrają z Twoimi potrzebami.

Kurs Jak skutecznie planować i realizować cele

Kurs Jak skutecznie planować i realizować cele

Zobacz kurs Arrow
Kurs Organizacja pracy i zarządzanie zadaniami z Trello

Kurs Organizacja pracy i zarządzanie zadaniami z Trello

Zobacz kurs Arrow
Kurs Todoist - skuteczne planowanie i realizacja zadań

Kurs Todoist - skuteczne planowanie i realizacja zadań

Zobacz kurs Arrow

Stawianie granic

Odpowiedzialność za zachwianie work-life balance nie zawsze leży po stronie pracownika. Bywa tak, że obowiązków jest zbyt wiele lub kuleje organizacja w firmie. Jeżeli robisz wszystko, aby sumiennie i terminowo wykonywać swoje zadania, a nadal musisz pracować w wolnym czasie - pora przyjrzeć się temu bliżej. Czy musisz pracować dłużej, czy chcesz to robić? Czy poświęcając swój wolny czas na pracę masz szansę na awans lub premię, na której Ci zależy?

Jeśli okaże się, że pomimo usilnych starań trudno Ci zachować zdrową równowagę, poszukaj rozwiązania. Może czas na rozmowę z menedżerem lub zmianę pracy? Może nie wszystko musi być wykonane od razu i niepotrzebnie poświęcasz wolny czas? Wyznacz sobie granicę, której nie będziesz przekraczać, jeśli sytuacja naprawde tego nie będzie wymagać.

Zarządzanie czasem a work-life balance

Nie rezygnuj z przerw

W wirze zadań może się wydawać, że więcej znaczy lepiej. Zwłaszcza w trybie home office trudno jest przestrzegać regulaminowych przerw od pracy. Nie rób tego! Ciągła praca bez odpoczynku szybko nuży i męczy całe ciało. Z czasem odczujesz dolegliwości takie, jak ból karku, pleców, nieprzyjemne napięcie mięśni. Niestety, ból nie mija wraz z zakończonym dniem lub tygodniem pracy. Doskwiera przez całą dobę, utrudniając tak pracę, jak i zajęcia, które powinny sprawiać przyjemność.

Jeśli zapominasz o regularnym odpoczynku, ustaw sobie budzik. Wykonaj kilka, prostych ćwiczeń, wyjdź na krótki spacer, popatrz przez okno.


Opublikowane 5 czerwca 2023 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!