Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak założyć bloga krok po kroku

Jak założyć bloga krok po kroku

Prowadzenie bloga może być nie tylko fascynującym hobby, ale również sposobem na zarabianie pieniędzy lub dzielenie się swoją pasją z innymi. Jeśli marzysz o własnym kąciku w internecie, ale nie wiesz, jak zacząć, czytaj dalej! Oto kompletny przewodnik, który pomoże Ci krok po kroku stworzyć bloga od zera.


Kurs WordPress dla zielonych - własna strona od podstaw

Stwórz własną stronę bez jakiejkolwiek wiedzy na temat programowania. Dowiedz się jak samodzielnie nią zarządzać i wykorzystać do rozwoju swojego biznesu lub pasji. Dowiedz się więcej


Praca nad blogiem

Wybór platformy blogowej

Na początku musisz wybrać platformę, na której założysz swojego bloga. Najpopularniejsze z nich to WordPress, Blogger i Wix. Każda z tych platform ma swoje zalety i wady, dlatego warto poświęcić chwilę na ich porównanie.

Bez wątpienia, prym wśród nich wiedzie WordPress, który służy jako silnik nie tylko blogom, ale też stronom firmowym i sklepom internetowym. Jego popularność owocuje szerokim wyborem dostępnych szablonów i dodatków. Zapamiętaj go jako platformę z perspektywą rozwoju i łatwego znalezienia pomocy w razie awarii lub projektu przewyższającego Twoje umiejętności.

Na dalszym miejscu znajduje się Blogger, czyli platforma od Google. Podobnie jak WordPress, jest prosta w obsłudze i bezpłatna. Dokładnie to samo można powiedzieć o WIX. Różnica jest tu jednak taka, że te dwie platformy mogą okazać się kłopotliwe, gdy Twój blog zacznie się rozrastać i pomyślisz o monetyzacji. Wówczas, najprawdopodobniej, zdecydujesz się przenieść serwis na… WordPress.

Poszukiwanie platformy blogowej

Zakup domeny i hostingu

Twoja domena to Twoja wizytówka w internecie. To adres, który użytkownicy wpisują w przeglądarce, aby trafić na Twojego bloga. Wybierz nazwę, która jest krótka, zapadająca w pamięć i najlepiej odzwierciedla tematykę Twojego bloga. Możesz zarejestrować domenę przez takie serwisy jak Namecheap czy GoDaddy. Sam operator nie ma tu większego znaczenia, ponieważ jest jedynie pośrednikiem w zarządzaniu domeną i obowiązuje go dokładnie tak sam regulamin, jak innych. Kieruj się więc ceną i - bardzo ważne - sprawdź, ile Cię wyniesie przedłużenie domeny w kolejnych latach. Standardowym zachowaniem na rynku jest oferta promocji na pierwszy rok rzędu 10, a nawet 1 zł. Sęk w tym, że kolejny rok może Cię kosztować 40 lub 100 zł.

Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Kurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę

Zobacz kurs Arrow
Kurs Webflow - tworzenie stron bez kodowania

Kurs Webflow - tworzenie stron bez kodowania

Zobacz kurs Arrow
Kurs Canva - grafika online od podstaw

Kurs Canva - grafika online od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Jeśli nie zamierzasz korzystać z bezpłatnego hostingu platformy blogowej, musisz znaleźć sobie miejsce na swoją stronę. Hosting to przestrzeń serwerowa, na której umieszczane są pliki Twojego bloga. Dobrej jakości hosting zapewni szybkość ładowania się stron oraz dostępność bloga w sieci przez całą dobę. Na co zwracać uwagę? Sama cena w tym przypadku to zdecydowanie zbyt wąskie kryteria. Oprócz niej koniecznie sprawdź:

  • Automatycznie sporządzane kopie zapasowe - czy dostawca hostingu je wykonuje i na jak długo kopia jest przechowywana na serwerze.

  • Dostępność pomocy - czy dane kontaktowe są łatwo dostępne? Czasami najszybciej można rozwiązać problem poprzez komunikator typu czat. Jeśli dostawca go ma, to duży plus.

  • Cena usługi w kolejnych latach - jak z domeną, tu również promocje na pierwszy rok bywają bardzo atrakcyjne, jednak już każdy rok kolejny może być budżetową pułapką. Miej tu na uwadze, że gdy blog już powstanie i w ciągu roku nabierze rozmachu, przenoszenie go na inny hosting może być kłopotem. Dla prostego bloga koszt rzędu 100 - 150 zł to cena rozsądna.

Przygotowywanie treści do publikacji w internecie

Projektowanie i personalizacja bloga

Gdy już masz platformę, domenę i hosting, przyszedł czas na zaprojektowanie Twojego bloga. Większość platform blogowych oferuje szeroki wybór szablonów, które możesz dostosować do swoich potrzeb. Wybierz szablon, który jest responsywny, czyli dobrze wyświetla się na urządzeniach mobilnych.

Personalizacja bloga to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności. Dodaj przydatne widgety i wtyczki, które ułatwią nawigację, poprawią interakcje z czytelnikami i pomogą w optymalizacji SEO. Pamiętaj, aby nie przesadzić, ponieważ zbyt wiele dodatków może spowolnić Twoją stronę.

Poszukiwanie grafik na bloga

Tworzenie treści

Teraz najważniejsze: treści. To one przyciągną czytelników i sprawią, że będą do Ciebie wracać. Pisz regularnie i staraj się, aby Twoje posty były wartościowe dla odbiorców. Dobrym pomysłem jest planowanie treści z wyprzedzeniem. To pozwoli Ci utrzymać regularność publikacji.

Pisanie bloga to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także możliwość wyrażania siebie. Bądź autentyczny i pisz tak, jakbyś rozmawiał ze swoim czytelnikiem. Twórz posty, które są nie tylko informacyjne, ale także inspirujące lub rozrywkowe, w zależności od tematyki Twojego bloga.

Praca nad tworzeniem treści na bloga

Promocja bloga i angażowanie czytelników

Ostatni krok to promocja Twojego bloga. Aby efektywnie zwiększać zasięg swoich wpisów, warto wykorzystać potencjał mediów społecznościowych. Platformy takie jak Facebook, Twitter, Instagram, czy LinkedIn są doskonałymi kanałami do rozpowszechniania treści i angażowania odbiorców. Regularne publikowanie postów z linkami do najnowszych artykułów na Twoim blogu oraz udostępnianie interesujących fragmentów czy infografik może znacząco zwiększyć ruch na stronie.


Kurs Tworzenie stron internetowych bez kodowania

Zbuduj dowolną stronę bez znajomości HTML, CSS, JavaScript i jakiejkolwiek umiejętności kodowania. Wykorzystaj narzędzia no-code już dziś! Dowiedz się więcej


Równie istotne jest budowanie i utrzymywanie relacji z czytelnikami. Aktywne angażowanie się w komentarze i dyskusje pod Twoimi postami pokazuje, że cenisz opinie i wkład Twojej społeczności. Dzięki temu czytelnicy czują się bardziej zaangażowani i są bardziej skłonni do interakcji oraz dzielenia się treściami z innymi. Zachęcaj ich do wyrażania opinii, zadawania pytań i dyskutowania na tematy związane z treściami, które publikujesz.


Opublikowane 22 maja 2024 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!