Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak założyć sklep internetowy za darmo?

Jak założyć sklep internetowy za darmo?

Odpowiedzią na darmowy sklep internetowy są platformy open source, skupiające społeczność z całego świata. Pozostawiają szerokie możliwości dopasowania e-sklepu do swoich potrzeb i płynnego rozszerzania jego funkcjonalności wraz z rozwojem biznesu. Świetnie sprawdzają się w przypadku małych sklepów internetowych i wśród raczkujących w e-commerce. Pomimo bezpłatnego oprogramowania, przy zakładaniu sklepu internetowego nie da się ominąć części kosztów. Otwarta licencja to spora oszczędność, ale trzeba policzyć też inne usługi, jak hosting (bywa, że konieczny jest dedykowany konkretnej platformie) czy wsparcie programisty, czy projekt graficzny. Na czym więc postawić swój e-sklep, by było tanio i w pełni profesjonalnie?


Kurs WooCommerce - sklep internetowy krok po kroku

Zbuduj profesjonalny sklep z WooCommerce i przenieś swój biznes do internetu. Zacznij sprzedawać online dowolne produkty fizyczne lub wirtualne. Dowiedz się więcej


Open source - o co w tym chodzi?

Najprościej mówiąc, platformy open source oparte są na otwartym kodzie źródłowym- każdy może w niego ingerować, dostosowując usługę do potrzeb sklepu i klientów. Rozszerzać i modyfikować, a do wyboru są liczne moduły, dzięki którym można dopasować sklep do warunków lokalnych. Oczywiście w ramach tego typu platform dostępne są popularne usługi, jak możliwość integracji z firmą kurierską czy różne rodzaje płatności online. Bo tak naprawdę znaczenie ma nie tylko to, jak założyć sklep internetowy, ale również wszystkie kwestie poboczne.

Wokół platform open source skupiona jest zaangażowana w jej rozwój społeczność, dzięki czemu ciągle ewoluuje, a właściciel e-sklepu z tych osiągnięć korzysta.

jak założyć sklep internetowy za darmo?

Jak wygląda wdrożenie sklepu na darmowej licencji?

Wielu początkujących w e-commerce zastanawia się, czy kwestie techniczne na etapie wdrożenia sklepu są trudne do ogarnięcia? Im większy sklep i wymagania, tym więcej czasu może to zająć. Konieczne może być wsparcie programisty, który sprawi, że nasz sklep będzie działał jak należy. Wybierając open source, po stronie przyszłego właściciela e-sklepu jest konfiguracja, aktualizacja systemu, dbałość o bezpieczeństwo i zgodność z prawem. Trochę tego jest, ale na każdym nieznanym terenie musimy przede wszystkim chłonąć wiedzę. A kolejne kroki stawiane są pewnie. Programista zrobi to zdecydowanie szybciej, co nie znaczy, że laik sobie z tym nie poradzi. Natomiast wdrożenie sklepu może zająć kilka tygodni albo miesięcy. Dużą zaletą platform open source jest wspierająca początkujących przedsiębiorców społeczność. Największe platformy tego typu tworzą przestrzeń dla programistów i działających w e-commerce, gdzie można wymieniać się sugestiami i zgłaszać błędy bądź otrzymać wsparcie w przypadku problemów.

Co jakiś czas każdy e-sklep wymaga aktualizacji. Z prostymi poradzisz sobie samodzielnie. Natomiast jeśli w grę wchodzi wiele zmian, to pochłonie to sporo naszego czasu. Ale alternatywą zawsze jest programista.

e-commerce

Jakie są najpopularniejsze platformy open source?

Oczywiście popularność nie zawsze idzie w parze z tym, że będzie to dla nas dobre rozwiązanie. Natomiast jeśli coś jest popularne, to łatwiej znaleźć techniczne wsparcie, a stawki są bardzie konkurencyjne.

Najpopularniejsze platformy z otwartym kodem:

  • Woocommerce - ponad 30% sklepów działa na tej wtyczce, setki darmowych i płatnych rozszerzeń, płynne przejście od dowolnej witryny WordPress do funkcjonalnego sklepu,
  • Prestashop - skupia wokół siebie społeczność liczącą ponad 1 mln członków i na każdym etapie wdrażania sklepu można na nich liczyć,
  • Magento - z tego kodu źródłowego skorzystało już ponad 300 tys. przedsiębiorców z e- commerce i programistów, bezpłatna wersja jest nieco okrojona,
  • OpenCart - z oprogramowania korzysta blisko 350 tys. przedsiębiorców na świecie, składa się z 13 tys. modułów i motywów- to pozwala na rozwinięcie skrzydeł.

Kurs Narzędzia marketingowe i automatyzacja w e-commerce

Kurs Narzędzia marketingowe i automatyzacja w e-commerce

Zobacz kurs Arrow
Kurs WooCommerce - tworzenie motywów w praktyce

Kurs WooCommerce - tworzenie motywów w praktyce

Zobacz kurs Arrow
Kurs E-commerce od podstaw - jak sprzedawać w internecie

Kurs E-commerce od podstaw - jak sprzedawać w internecie

Zobacz kurs Arrow

Jakie zalety i wady mają open source?

Zalety
Wady
Bezpłatna licencja Należy pamiętać o aktualizacjach
Szerokie możliwości personalizacji sklepu Samodzielne wdrożenie sklepu może okazać się za trudne
Brak comiesięcznej opłaty abonamentowej (jak ma to miejsce w przypadku Saas)
Możliwość wyboru wśród wielości motywów bądź własny projekt graficzny
Duża liczba modułów- dopasowanie sklepu do warunków lokalnych
Wiele zaawansowanych opcji: kilka języków, sklepów, walut
Wsparcie licznej społeczności, a wśród nich najlepsi programiści

Założenie sklepu internetowego prawie za darmo jest możliwe, jeśli mamy trochę wiedzy bądź czasu na dokształcenie się w temacie postawienia sklepu na open source. Natomiast większość e-biznesów wiąże się z mniejszym bądź większym wydatkiem. Często lepiej jest zainwestować, by później zbierać plony.

programowanie sklepu internetowego

Opublikowane 6 października 2021 r. w kategorii: Biznes i marketing


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!