Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zdobyć pierwszą pracę w IT?

Jak zdobyć pierwszą pracę w IT?

Praca w branży IT kusi wysokimi zarobkami. Nic dziwnego! To nie mit, programiści czy testerzy zarabiają naprawdę dobrze i to już na początku kariery. Wielu specjalistów może wręcz przebierać w propozycjach pracy. Jednak aby cieszyć się świetnymi warunkami pracy, najpierw trzeba zdobyć pierwsze stanowisko. Pytanie jak znaleźć pracę w IT, kiedy nie mamy jeszcze doświadczenia? Podpowiadamy jak to zrobić!


Kurs Jak znaleźć pracę - efektywne poszukiwanie zatrudnienia

Dowiedz się jak znaleźć dobrze płatną i przynoszącą satysfakcję pracę. Naucz się prezentować swoje mocne strony i przekonaj pracodawcę, że jesteś kandydatem, z którego nie może zrezygnować. Dowiedz się więcej


Umiejętności praktyczne - podstawa w branży IT

Przede wszystkim trzeba powiedzieć jedno: W IT najważniejsze są umiejętności praktyczne. To co potrafisz jako początkujący koder, czy tester jest dużo istotniejsze od posiadanego wykształcenia i pracodawcy doskonale o tym wiedzą. Oczywiście, ukończenie studiów kierunkowych będzie atutem, ale przede wszystkim trzeba pokazać praktyczną wiedzę. Wniosek jest prosty, szczególnie ważne jest przedstawienie ciekawego portfolio. Więc przechodzimy do pierwszego etapu poszukiwania pracy w IT - portfolio, które przyciągnie uwagę rekruterów!

praca przy laptopie

Od czego zacząć? Dobre portfolio!

Pracodawcą zależy na osobach, które posiadają realne umiejętności. Ciekawe projekty, które to pokażą są kluczem do kolejnego etapu, czyli rozmowy kwalifikacyjnej. Wiele początkujących osób pyta "Jak mam stworzyć portfolio, jeśli nie mam jeszcze doświadczenia i zrealizowanych projektów?". Bez obaw! Nie muszą być to realizacje komercyjne, możesz zrobić kilka projektów według własnego pomysłu. Tutaj mała podpowiedź: Postaraj się przygotować coś oryginalnego. Aplikacja "To do list" nie zaskoczy, ani nie zachwyci już zapewne żadnego rekrutera - jest obecna niemal w każdym portfolio początkującego programisty. Nie jesteś pewien czy projekty są dobre? Warto zapytać kolegów z branży, chociażby na grupach na Facebooku. Wystarczy pokazać kod i poprosić o ocenę. Najpewniej otrzymasz kilka dobrych rad.

mężczyzna pracujący przy komputerze

Ogłoszenia o pracę - gdzie ich szukać?

Portfolio gotowe? Świetnie! Pora zacząć wysyłać zgłoszenia. Oferty pracy można znaleźć na popularnych portalach ogłoszeniowych, a także na grupach Facebooka. Nie zamykaj się na oferty ze swojego miasta. W dobie koronawirusa wiele firm zaczęło funkcjonować w trybie zdalnym i znacznie zwiększyła się liczba stanowisk w takiej formie zatrudnienia.

W ogłoszeniach często zobaczysz długą listę oczekiwań pracodawcy względem posiadanych przez Ciebie umiejętności. Nawet jeśli nie spełniasz ich wszystkich - na przykład nie znasz jednej czy dwóch technologii wymienionych na liście, nie rezygnuj i wyślij zgłoszenie. Bardzo często firmy zatrudniają osoby, które będą mogły rozpocząć pracę i w trakcie zdobywać nowe umiejętności. Wyrażenie chęci do nauki i gotowość do rozwoju też jest atutem!

Dobrą metodą może się okazać wysyłanie zgłoszeń do firm znalezionych w sieci, które Cię zainteresowały. Nie zaszkodzi wysłać maila ze swoim zgłoszeniem. Nawet jeśli aktualnie nie poszukują pracowników, zapamiętają Cię i być może odezwą się w przyszłości.

portale społecznościowe

Umiejętności miękkie w branży IT

Nawet jeśli zajmujesz się programowaniem czy testowaniem, nie oznacza to że nie potrzebujesz kompetencji miękkich. Nie zapominaj o tym! Również na stanowisku kodera konieczna jest współpraca z innymi pracownikami, a często również rozmowy z klientami. Tworząc CV, wspomnij o umiejętności pracy w zespole i łatwości nawiązywania kontaktów. Warto zaznaczyć też chęć do rozwijania swoich umiejętności.

Cechy przydatne pracownikom IT:

  • Otwartość na ciągłą naukę – świat IT stale idzie do przodu, więc musisz być na bieżąco
  • Umiejętność pracy w zespole, komunikatywność
  • Kreatywność – to ważne także w pracy programisty!
  • Cierpliwość i empatia

programistka

Rozmowa kwalifikacyjna - o czym pamiętać?

Kolejnym etapem procesu poszukiwania pracy jest rozmowa kwalifikacyjna. Nie zrażaj się, jeśli nie uda Ci się otrzymać posady po pierwszych rozmowach. Potraktuj to jako przygotowanie do kolejnych rekrutacji. Przed rozmową kwalifikacyjną powtórz teorię. Rekruterzy lubią zaczynać od sprawdzania podstawowej wiedzy - w ten sposób mogą szybko sprawdzić kto posiada odpowiednie kwalifikacje. Zazwyczaj kolejnym etapem jest zadanie rekrutacyjne. Tutaj najważniejsze jest posiadanie umiejętności praktycznych – to moment, kiedy trzeba się wykazać!

Title course

Kurs Jak dobrze wypaść na rekrutacji i zdobyć pracę

Zobacz kurs Arrow
Title course

Kurs LinkedIn - budowanie marki osobistej

Zobacz kurs Arrow
Title course

Umiejętności miękkie w pracy zdalnej - budowanie relacji i organizacja pracy

Zobacz kurs Arrow

I ostatnie... nie poddawaj się!

Znalezienie wymarzonej pracy może zająć kilka dni, a może trwać znacznie dłużej. Nie zrażaj się, jeśli pierwsze próby poszukiwania pracy się nie powiodą. Wysyłaj zgłoszenia, a w międzyczasie wciąż się rozwijaj. Z pewnością na rynku pracy czeka na Ciebie idealne stanowisko, które pozwoli wkroczyć do branży IT.


Sprawdź, która ścieżka kariery w IT jest dla Ciebie

Odpowiedz na pytania przygotowane przez naszych specjalistów, a my dopasujemy ścieżkę rozwoju do Twoich preferencji.Opublikowane 23 sierpnia 2021 r. w kategorii: IT i oprogramowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!