Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zmienić zawód i wejść do branży IT? Czy warto?

Jak zmienić zawód i wejść do branży IT? Czy warto?

Rynek pracy w branży IT od wielu lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Istnieje zarówno popyt, jak i podaż, więc wiele osób porzuca dotychczasową karierę zawodową, by spróbować swoich sił w IT. Sprawdź, czy i dla Ciebie znajdzie się tu miejsce.


Sprawdź, która ścieżka kariery w IT jest dla Ciebie

Odpowiedz na pytania przygotowane przez naszych specjalistów, a my dopasujemy ścieżkę rozwoju do Twoich preferencji.


Zacznijmy może od tego, co w branży IT można w ogólne robić. Możliwości jest mnóstwo — od testera przez programistę najprzeróżniejszych języków (Java, PHP, Python itd.), webmastera, UX designera, architekta systemów po specjalistę ds. cyberbezpieczeństwa — jedynym ograniczeniem są umiejętności i wiedza, a tę można przyswajać w nieskończoność, gdyż branża ta ulega nieustannym transformacjom. Biorąc pod uwagę wielowymiarowość tego sektora, każdy może liczyć na znalezienie zatrudnienia, jednak trzeba znaleźć w tej branży swoje miejsce, stać się specjalistą, gdyż obecnie poszukuje się ludzi z pasją.

Praca w branży IT

Trudny początek

Branża IT ma w sobie pewien urok. Jest nowoczesna, zmienna i bez wątpienia pełna okazji do rozwoju, ale czy jest dla wszystkich? Kiedyś przyjęło się, że do IT nadają się tylko mężczyźni i to ci z technicznym zacięciem, prawda jest jednak taka, że jest to sektor biznesowy otwarty dla wszystkich. Twoja płeć, wiek, wykształcenie czy doświadczenie nie mają tu żadnego znaczenia, kluczem do sukcesu są umiejętności, które można nabyć poprzez sumienną pracę i zaangażowanie. Nie musisz mieć matematyki w małym paluszku, czy znać (w teorii) wszystkie języki programowania, w tej branży liczy się logiczne myślenie, dokładność i konsekwencja. Wiele o IT można nauczyć się samodzielnie (czytając specjalistyczne książki, oglądając filmy instruktażowe i spędzając wiele godzin na uczeniu się na własnych błędach), można też skorzystać z bogatej oferty szkoleń organizowanych przez instytucje rządowe i pozarządowe. Najtrudniejszy jest jednak pierwszy krok, czyli podjęcie decyzji o tym, że chcemy coś zmienić i rozpoczęcie działania, oraz to, co na początku drogi w nieznanym sektorze jest najbardziej pożądane, czyli determinacja.

praca na laptopie

Nowy początek

Gdy decyzja o zmianach zostanie już podjęta, poziom motywacji sięga gwiazd, można zacząć działać. Na początek nie zaszkodzi dowiedzieć się, czego wymaga się do poszczególnych stanowisk, poczytać specyfikę każdego z zawodów, wgłębić się w wymagane umiejętności miękkie i twarde, w skrócie zainteresować się tą branżą, wgryźć się w nią. Ucz się, czytaj, idź na kurs, bierz udział w webinariach, słuchaj podcastów, zwracaj uwagę na aplikacje, z których korzystasz, strony, które odwiedzasz, zaglądaj na fora internetowe — zacznij tym żyć.

Następnie wybierz to, co najbardziej Ci odpowiada, znajdź niszę, specjalizację, coś, co najbardziej Cię zainteresuje. Masz oko do detali? Idź na testera! Masz wysoko rozwinięty zmysł artystyczny? Sprawdź się jako UX lub graphic designer! Lubisz bawić się w nieszablonowe rozwiązania? Naucz się ciekawych języków programowania! Na tym etapie pamiętaj, że pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze i lepiej wybrać coś, co naprawdę sprawia Ci przyjemność, niż zmienić jeden uciążliwy zawód na drugi. Ta praca musi Cię pasjonować, byś był w stanie w pełni się jej poświęcić, by chciało Ci się włączać komputer czy jeździć do biura. Jeżeli znajdziesz już swoją niszę i będzie Ci w niej wygodnie, odważ się i zapisz się na dodatkowe kursy, znajdź interesujące Cię programy rozwojowe, odwiedź targi branżowe, nawiąż kontakt z innymi ludźmi z branży – działaj! Tylko poprzez aktywne uczestnictwo w tym, co dzieje się w branży będziesz w stanie w pełni w nią wsiąknąć.


Sprawdź, która ścieżka kariery w IT jest dla Ciebie

Odpowiedz na pytania przygotowane przez naszych specjalistów, a my dopasujemy ścieżkę rozwoju do Twoich preferencji.


Pierwsze zawodowe kroki

Jeżeli zaś już coś o branży IT wiesz, trochę umiesz, od jakiegoś czasu działasz i sukcesywnie się uczysz, chcesz jednak się rozwijać i podjąć pracę na pełen etat, w takim razie musisz się skupić na przygotowaniu odpowiedniego portfolio, dopracowanego CV i aplikować na staże lub stanowiska, które pomogą Ci rozwinąć skrzydła. Każdy kiedyś zaczynał od zera, więc nie zrażaj się drobnymi niepowodzeniami, szukaj pracy na forach, platformach dla programistów i freelancerów. Zdobywając małe zlecenia, możesz naprawdę dużo się nauczyć.

praca zdalna w domu - IT

Warto, czy nie warto?

IT to szczególna branża, w której nie da się spocząć na laurach, tu codzienne wychodzą na rynek nowe, świeże, ciekawe rozwiązania, tworzą się innowacyjne technologie i nieszablonowe projekty. Jeżeli nie przeraża Cię to, że nieustannie będziesz musiał się rozwijać, że nie od razu będziesz zarabiać kokosy, że czeka Cię ciężka praca, by wgłębić się w niezwykłą i unikatową dziedzinę biznesu, to odpowiedź jest jasna: warto! Warto zaryzykować i spróbować swoich sił w IT. Jednak gdy zależy Ci na szybkich pieniądzach i myślisz, że nie będzie Cię to kosztowało zbyt dużo pracy, frustracji czy czasu, to lepiej pomyśl o czymś innym.

Chciałbyś wejść do branży IT, ale nie wiesz jaką ścieżkę rozwoju wybrać? Odpowiedz na kilka pytań w naszej ankiecie i poznaj odpowiedź.


Sprawdź, która ścieżka kariery w IT jest dla Ciebie

Odpowiedz na pytania przygotowane przez naszych specjalistów, a my dopasujemy ścieżkę rozwoju do Twoich preferencji.


kobieta w pracy zdalnej

Opublikowane 6 października 2021 r. w kategorii: Inne


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!