Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zmotywować się do nauki? 9 skutecznych sposobów

Jak zmotywować się do nauki? 9 skutecznych sposobów

Z zazdrością patrzysz, jak inni się rozwijają, zdobywają coraz lepsze posady i udoskonalają swoje umiejętności? Marzysz o nowym certyfikacie w swoim CV, ale coś Cię zatrzymuje w miejscu? Brak motywacji to bolączka, która dotyka więcej osób niż z pewnością się spodziewasz. Nie musisz jednak trwać w takim stanie wiecznie, ponieważ są skuteczne sposoby, aby się zmotywować do nauki i przechytrzyć wewnętrznego lenia. Poniżej aż 9 z nich.


Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Dowiedz się jak uczyć się efektywnie, szybciej przyswajać wiedzę i zapamiętywać informacje na dłużej. Poznaj sprawdzone sposoby na zwiększenie motywacji i koncentracji. Dowiedz się więcej


nauka z książek i materiałów drukowanych

1. Skup się na celach nauki

Przyswajanie wiedzy nie jest celem samym w sobie - uczymy się, aby coś tym sposobem osiągnąć. W szkole zależy nam na lepszych stopniach, które otworzą drzwi wymarzonej uczelni. Na studiach uczymy się, aby otrzymać dyplom i zacząć pracę w wybranym zawodzie. Potem z kolei rozwijamy się, aby awansować lub zarabiać lepiej. Być może Twoja motywacja jest zupełnie inna, ważne jednak, abyś nie tracił jej z oczu. Skoro wiesz, czego chcesz i wiesz jak to osiągnąć - po co zwlekać?

2. Metoda małych kroczków

Każdy z nas odczuwa satysfakcję, gdy uda mu się w pełni zrealizować założony plan działania. Demotywujące są natomiast te sytuacje, w których czegoś nie udało się ukończyć. Na tej prostej zasadzie opiera się metoda, którą polecamy Twojej uwadze. Wyznaczaj sobie zadania na każdy dzień, pamiętając jednak, aby nie przerastały Twoich możliwości. Więcej zyskasz pracując systematycznie codziennie, choć krótko, niż porywając się na intensywne zrywy raz w tygodniu.

Jak to zrobić? Możesz przygotować sobie na przykład checklistę, na której znajdzie się plan nauki na cały tydzień. Zaznaczaj zadania, które udało Ci się zrealizować i zobacz, jak szybko systematyczna praca stanie się Twoim nawykiem.

checklista jako skuteczna metoda nauki

3. Wyznaczaj sobie terminy

Sposób ten warto połączyć z przywołaną powyżej metodą małych kroczków. Polega on na wyznaczaniu sobie samodzielnie terminów, w których należy wykonać określony postęp w nauce. System ten doskonale się sprawdza w przypadku dużych wyzwań, np. przygotowania do egzaminu z obszernej partii materiału. Można tym sposobem również dzielić sobie rozbudowane kursy lub całe ścieżki kariery.

Co w ten sposób zyskasz? Po pierwsze, ciągle robisz postępy, dzięki czemu odczuwasz satysfakcję i dumę. Po drugie, redukujesz stres oraz obawy, że nie zdążysz z nauką przed deadlinem.

4. Unikaj rutyny w nauce

Monotonia to najkrótsza droga do znużenia i utraty koncentracji. Jeśli zaczyna Cię dopadać nuda i czujesz, że przestajesz już przyswajać wiedzę, sięgnij po inną metodę lub inne źródło. Zamień podręcznik na wideo, wideo na audio, audio na tekst, itd. Staraj się korzystać z różnych nośników informacji, aby nie przeciążać mózgu tą samą formą przekazu.

brak motywacji do nauki

5. Trenuj mózg

Nauka to tylko jedno z wielu ćwiczeń, dzięki którym mózg się rozwija. Im więcej takich ćwiczeń wykonujesz, tym łatwiej przyswajasz wiedzę i tym chętniej przystępujesz do nauki. Przykłady:

  • Wykonuj stałe czynności w inny sposób - np. umyj zęby niedominującą ręką.
  • Zmieniaj kolejność stale wykonywanych czynności - np. napij się kawy, a potem weź prysznic, nie odwrotnie, jak to robisz każdego dnia.
  • Poznawaj nowe zapachy.
  • Weź prysznic z zamkniętymi oczami.
  • Czytaj na głos.
  • Usiądź w innym miejscu niż zazwyczaj.

Słowem, mózg lubi być zaskakiwany. Im więcej niespodzianek będziesz mu robić, tym prężniej będzie działać.

Kurs Jak zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości

Kurs Jak zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości

Zobacz kurs Arrow
Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak skutecznie planować i realizować cele

Kurs Jak skutecznie planować i realizować cele

Zobacz kurs Arrow

6. Opracuj harmonogram dnia

Umiejętne zagospodarowanie czasu sprawia, że każdego dnia udaje się znaleźć choćby chwilę na naukę. A jak już wiesz, nawet tych kilka chwil dziennie działa niezwykle motywująco.

Postaraj się tak przygotować plan, aby czas na naukę przypadał zawsze o tej samej porze. Dzięki temu uda Ci się ustalić rytm dnia i nabrać nawyku, że o danej godzinie robisz coś konstruktywnego.

plan dnia skutecznym środkiem do zdobywania nowych umiejętności

7. Nagradzaj się za swoje sukcesy

Jako rodzice lub przełożeni doskonale rozumiemy, jak wiele pozytywnych skutków niesie zwykłe uznanie. Wiemy, że nic tak nie motywuje do działania, jak czyjaś pochwała, słowa podziwu lub choćby drobna nagroda. Dlaczego więc tak rzadko sami siebie doceniamy za to, co udaje nam się osiągnąć? Jeśli i Ty masz z tym kłopot, zmień to jak najszybciej! Wyznaczaj sobie niewielkie nagrody za osiągnięcie mniejszych celów, a większe za bardziej znaczące sukcesy. Szybko się przekonasz, że tak prosta metoda potrafi naprawdę uskrzydlić.

8. Parafrazuj i praktykuj

Najtrudniejszym sposobem na trwałe przyswojenie nowej informacji jest jej wielokrotne powtarzanie. Sposób ten jest dobry jedynie przez kilka minut, po których zapomnisz całkowicie tak pieczołowicie odtwarzaną formułkę. Z takiej metody nauki musisz zrezygnować, jeśli zależy Ci na długotrwałych efektach. W przeciwnym wypadku szybko się zniechęcisz, a nauka będzie Ci przychodzić jeszcze trudniej.

Zamień “wkuwanie” na parafrazowanie, czyli objaśnianie materiału swoimi słowami. Działając w ten sposób rozbudzasz mózg i ułatwiasz mu proces zapamiętywania. Jeśli uczysz się umiejętności, które wymagają praktycznego przećwiczenia - ćwicz jak najwięcej!

tradycyjna metoda nauki

9. Odpoczywaj

Zrelaksowany mózg działa sprawniej i wydajniej. Nie zapominaj o potrzebie snu, spaceru i krótkich przerwach pomiędzy intensywnymi sesjami nauki. Zadbaj o dużą dawkę tlenu i pogimnastykuj się czasem, aby ulżyć napiętym mięśniom. Nie tylko poczujesz się świeżo i obniżysz poziom stresu, ale też odbudujesz w sobie pokłady energii do pracy.

Jak zmotywować się do nauki - cenna rada na koniec

Skoro znasz już tajniki rozbudzania motywacji, musisz wiedzieć jeszcze jedno. Zapału do działania czasem może brakować i warto się z tym pogodzić. Zadbaj o balans w życiu, ponieważ bez niego trudno jest osiągać sukcesy na wszystkich życiowych polach. To najlepszy sposób, aby motywacja do nauki, rozwoju i działania nigdy nie spadała. Powodzenia!


Opublikowane 3 października 2022 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!