Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zmotywować się do pracy? 10 sprawdzonych sposobów

Jak zmotywować się do pracy? 10 sprawdzonych sposobów

Chwilowe spadki formy i niechęć do aktywności zawodowych to bolączka, która dotyka nas wszystkich. Jedni popadają w marazm z powodu jesiennej szarugi, inni tracą zapał do działania po poniesionej porażce lub w poczuciu braku sensu w tym, co się robi. Czynniki prowadzące do utraty motywacji są różne, ale na szczęście są też skuteczne sposoby na to, aby ją odzyskać. Jeśli ciekawi Cię, jak zmotywować się do pracy, poznaj naszych 10 sposobów.


Kurs Efektywność osobista - zarządzanie zadaniami i sobą w czasie

Zacznij efektywnie wykorzystywać swój czas! Dowiedz się jak radzić sobie z planowaniem i wykonywaniem zadań. Naucz się radzić sobie ze stresem oraz wyznaczać cele biznesowe i prywatne. Dowiedz się więcej


motywacja do pracy

1# Zlokalizuj problem

Jak zawsze, najlepiej jest przystąpić do leczenia, mając postawioną diagnozę. Przyjrzyj się uważnie swojej niechęci do pracy i zastanów, z czego może wynikać. Czy jej źródło leży w Tobie, czy może tkwi w czynnikach, na które nie masz wpływu - na przykład zwolnienia pracowników, zła atmosfera w zespole, konflikty? A może powierzono Ci do wykonania zadanie, którego samodzielnie nie możesz wykonać i potrzebujesz pomocy? Może się okazać, że jedna rozmowa z przełożonym rozwiąże wszystkie problemy, a Twoje siły wrócą ze zdwojoną mocą.

2# Okiełznaj chaos

Jednym z częstszych źródeł ulatniającego się zapału do pracy jest spiętrzenie zadań, poczucie wszechogarniającego chaosu i przekonanie, że stawiasz czoła przeciwnikowi, którego pokonać się nie da. Łatwo w takiej sytuacji utknąć na rozważaniach teoretycznych nad tym, gdzie zacząć i czy w ogóle warto tę walkę podjąć. Tym sposobem, problem pozostaje nierozwiązany, wreszcie rozrasta się coraz bardziej, a Ty zaczynasz się coraz bardziej zniechęcać. Jak wyjść z tego błędnego koła?

Zacznij od zapisania wszystkich zadań, które musisz wykonać. Przyjrzyj im się i posegreguj wedle priorytetu, czasu realizacji i stopnia trudności. Nie wykonasz ich wszystkich jednocześnie, a prędzej czy później od któregoś musisz zacząć, aby lista zaczęła się kurczyć, a nie powiększać.

brak motywacji w pracy

3# Metoda małych kroczków

Dzięki liście zadań, która właśnie powstała, zyskasz przejrzysty obraz sytuacji. Dobrą taktyką jest wykonanie w pierwszej kolejności tych czynności, które są najprostsze i zajmą najmniej czasu. W ten sposób lista szybko zacznie topnieć, a Ty odzyskasz poczucie produktywnie spędzonego czasu i motywację do dalszej pracy. Pamiętaj też, że więcej zyskasz, wykonując choćby najmniejszy krok, niż ciągle stojąc w miejscu.

4# Wyznacz sobie jasny cel

Niezależnie, czy mówimy o pracy zawodowej, nauce nowych umiejętności, czy odkładanym treningu. W każdym przypadku, trudno jest pozostawać zmotywowanym do działania, gdy tracimy z oczu cel i sens, który za nim stoi. Przypomnij sobie - co chcesz osiągnąć, dokąd zmierzasz i jak możesz tam się dostać?

wyznaczanie celów a motywacja

5# Wizualizuj sobie swój cel

Taką radę znajdziesz w każdym poradniku, udzielającym wskazówek jak osiągnąć sukces i nie dzieje się tak przypadkiem. Wyobrażanie sobie momentu, w którym docierasz do upragnionego celu to niezawodny sposób na odzyskanie motywacji do działania.

6# Celebruj małe sukcesy

Zacznij zauważać i doceniać drobne postępy, które codziennie robisz. Nagradzaj się za nie choćby chwilą dumy, ponieważ zasługujesz na to. Każde wielkie osiągnięcie jest sumą wielu, małych sukcesów, którymi Ty również z pewnością możesz się pochwalić.

sukcesy a motywacja

7# Zacznij działać!

Jakkolwiek niemądrze może ta rada wyglądać, to jest niezwykle praktyczna. Jak w metodzie drobnych kroków, motywacja często powraca sama, gdy tylko podejmiesz jakieś działanie i choćby minimalnie zbliżysz się do wyznaczonego celu. Wykorzystaj więc ostatnie pokłady zapału do pracy, które Ci pozostały, i po prostu zacznij działać.

8# Nie koncentruj się na przeszkodach

Jak wielu palaczy nigdy nie podjęło walki z nałogiem, ponieważ to zbyt trudne zadanie? Tak wielu, że jedną ze skutecznych metod rzucania palenia jest… skupianie się na zyskach płynących z niepalenia, a nie na trudnościach i stratach w procesie rzucania. Wiele osób, stając w obliczu trudnych zadań, zbyt dużo energii i czasu poświęca na analizowanie przeszkód, zamiast poszukiwanie rozwiązań. W ten sposób odwaga do działania może nie nadejść nigdy. Warto wówczas odsunąć od siebie negatywne myśli oraz wątpliwości i skorzystać z przywołanej powyżej metody wizualizacji.

Kurs Jak skutecznie planować i realizować cele

Kurs Jak skutecznie planować i realizować cele

Zobacz kurs Arrow
Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Zobacz kurs Arrow
Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Kurs Jak radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje

Zobacz kurs Arrow

9# Naucz się odpoczywać

Powszechnie wiadomym faktem jest, że współcześni ludzie nie potrafią się zrelaksować. Za krótko śpimy, za dużo się stresujemy, nie dbamy o kondycję fizyczną i psychiczną. W takich warunkach energia i chęć do pracy musi się wyczerpać. Jak temu zaradzić? Zacznij od ograniczenia bodźców - wyłącz choć na chwilę telefon, telewizor, komputer. Dopasuj sposób odpoczynku do aktywności zawodowej: jeśli pracujesz przy komputerze cały dzień, zacznij uprawiać sport lub wybierz się na spacer. Jeśli z kolei pracujesz fizycznie, odpoczywaj czytając książkę, rozwiązując krzyżówki lub oddając się pasji malowania.

odpoczynek a motywacja

10# Doceń zalety swojej pracy

Nie za wszystkimi swoimi obowiązkami przepadasz, to jasne, jednak na pewno są też takie aspekty pracy, które lubisz. Dobra atmosfera? Dobre zarobki? Elastyczne godziny pracy? Perspektywy rozwoju? Pomyśl o tych wszystkich zaletach, które spowodowały, że właśnie ta posada Cię zainteresowała i zatrzymały Cię na niej do dziś.

Ostatni trik motywacyjny na koniec: Nigdy się nie poddawaj! Kryzysy są nieodłącznym elementem codzienności, zwłaszcza, gdy do czegoś dążysz. Dziś brakuje Ci motywacji, jutro możesz działać ze zdwojoną mocą. Dziś widzisz przeszkody, które jutro być może bez trudu pokonasz.


Opublikowane 9 marca 2022 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!